Romské hlídky přestanou hlídat pořádek v Novém Boru

Nový Bor – S koncem roku zruší novoborská radnice romské asistenty prevence kriminality. Město samotné na ně nemá peníze. Romské hlídky dosud platilo ministerstvo vnitra z dotačního programu Úsvit, který však pro příští rok už s příspěvky na romské hlídky nepočítá, upozornila liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Nový Bor by podle starosty Jaromíra Dvořáka chtěl, aby hlídky existovaly dál a podá žádost o obnovení dotací, k tomu však dojde nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Novoborskými ulicemi procházejí dva romští asistenti prevence kriminality od října. Většinou doprovázejí strážníky a jsou oděni ve stejnokroji podobném uniformám městské policie. Měli pomáhat při řešení problémů s romskou komunitou a přispívat tak ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích nebo v jednotlivých bytových domech. „Posílali jsme je před školy, dohlíželi na sběrny kovů, chodili řešit problémy na ubytovny, mluvili se skupinkami mladých v parku,“ řekl Dvořák.

Hlídky, které novoborská radnice zavedla po nepokojích, které právě v Novém Boru odstartovaly, ale záhy se přesunuly na nedaleké Šluknovsko, však nejsou ve městě jednoznačně přijímány. Vystupovali proti nim i někteří Romové, kterým se například nelíbilo, že v ní působí významný představitel jedné ze tří hlavních romských rodin ve městě Štefan Gorol.

Ten se ale chce na činnosti hlídek podílet i nadále. „Mám zpracovanou koncepci, jak by to mělo vypadat. Členové hlídky by například měli projít podobným školením, jaké mají strážníci, aby se vyznali v zákonech. Měli by mít každý své číslo, aby je lidé mohli identifikovat. A pomohly by jim i minikamery na uniformě, jako má městská policie,“ uvedl Gorol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho

Výzkumníci z centra CEITEC Masarykovy univerzity popsali gen, který pomáhá rostlinám odolávat horku, suchu a stresu, který tyto podmínky vyvolávají. Objev by mohl přispět ke šlechtění nových odrůd zemědělských plodin.
před 3 hhodinami

Úsek D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm bude v pátek zprovozněn

V pátek bude zprovozněna část dálnice D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm na Českokrumlovsku. Stavbu úseku, který měří tři a půl kilometru a stál přibližně 900 milionů korun, se podařilo oproti původním plánům urychlit zhruba o měsíc, informoval již na začátku července vedoucí projektu Pavel Fišar. V letních měsících po dálnici projede denně na dvacet tisíc vozidel, jinak se jejich počet pohybuje kolem 13 500.
před 6 hhodinami

Na Opavsku hoří les, na místě působily i vrtulníky s bambivakem

V Novém Vrbnu na Opavsku hoří les. Kvůli požáru musel být vyhlášen třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Hoří na ploše přibližně 27 hektarů. Na místě zasahuje speciální technika. Zásah komplikují vysoké teploty a především vítr, kvůli kterému se oheň už rozšířil i na přilehlé strniště. Na místě přes den zasahovalo 150 hasičů, požár se jim stále nepodařilo lokalizovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Teplotní rekordy padly ve čtvrtek na mnoha místech Česka. Podívejte se na mapu

Česko zažívá další vlnu mimořádně horkého počasí. V Doksanech na Litoměřicku ve čtvrtek odpoledne naměřili meteorologové 40,1 stupně Celsia. Teplotní rekordy padly na 114 ze 171 stanic. Přes 39 stupňů bylo v Plzni Bolevci, v Plzni na Mikulce a také Rokycanech. V pátek má být ještě o něco tepleji.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoNáměstkyně hejtmana stavěla bez povolení, dům nyní nechala zbourat

K zemi jde stavba náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlové (Naše Česko), jež si ji nechala postavit bez povolení na břehu rybníka Dehtář u Českých Budějovic. O domě se mluvilo déle než rok. Náměstkyně tvrdila, že se nejedná o černou stavbu. Dokumentaci měl na starosti její partner, který je stavařem. Patřičné povolení jim ale chybělo. Stavba však pokračovala, dokud na případ začátkem roku neupozornili Reportéři ČT. „Neměla jsem být možná tak důvěřivá. Nicméně je to moje pochybení. Zcela to pochybení beru na sebe,“ řekla Kozlová. Původní stavební povolení bylo vydané jen na rekonstrukci chaty, kterou koupili. Místo přestavby ji ale strhli a začali stavět znovu, ve větším. Nyní to vypadá, že po bourání zde nakonec zůstane jen pozemek. Kozlová zatím netuší, co s ním udělá.
před 13 hhodinami

Meloun osvěží, ve velkém množství ale může uškodit kardiakům

Vodní meloun je v létě osvěžující a řada lidí ho považuje za ideální svačinu. Lidi s onemocněním srdce ale může jeho nadměrná konzumace přivést i do nemocnice. Jejich organismus totiž nemusí zvládnout velké množství tekutin, které meloun obsahuje, upozorňuje internista. Doporučení, co jíst a pít v horkých dnech, vydal také Státní zdravotní ústav (SZÚ).
před 17 hhodinami

Dorazily tropické dny, zaprší hlavně v sobotu

Česko má před sebou několik velmi horkých dnů. Ve čtvrtek a v pátek budou teploty stoupat až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Meteorologové proto varují před velmi silnou zátěží teplem, která bude podle nich na jihu Moravy extrémní. O víkendu se trochu ochladí, teploty ale stále zůstanou vysoko nad tropickou třicítkou. V sobotu se na většině území vyskytnou přeháňky, vyloučené nejsou ani bouřky. Srážek ale nebude moc, a proto je ve většině Česka zvýšené riziko vzniku požárů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rodičům u dětských hřišť chybí toalety. Hygienické předpisy je ale nevyžadují

Brněnské městské části řeší stížnosti rodičů, kterým u dětských hřišť chybějí toalety. U některých mohou rodiny využít zázemí okolních podniků, jinde ale taková možnost není. V Brně-Kohoutovicích nechalo vedení městské části toaletu vybudovat při rekonstrukci hřiště. Vzniku dalších takových WC brání především náklady, chybějící kanalizace a obavy z vandalismu. Podobné je to i v jiných městech.
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.