Pražané nově zjistí skutečné polohy tramvají. Data na webu i v aplikaci se aktualizují každých 30 vteřin

Na webu pražského Dopravního podniku (DPP), Pražské integrované dopravy (PID) a idos.cz a v aplikaci Lítačka jsou pro veřejnost nově k dispozici informace o skutečném čase odjezdu tramvajových spojů z jednotlivých zastávek v Praze. Na webu mapa.pid.cz lze najít také aktuální polohy tramvají.

„Konečně budou moci Pražané pohodlně zjistit, jestli tramvaj, na kterou čekají, už jela, nebo teprve přijede. Informace o polohách dopravních prostředků a signál v metru patří mezi základy moderní MHD,“ uvedl primátorův náměstek a předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Informace o aktuálních odjezdech spojů jsou na webech DPP a PID po zadání požadované zastávky automaticky aktualizovány každých 30 vteřin. Data k tramvajovým spojům jsou podle ředitele Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID) Petra Tomčíka otevřená. „Díky zapojení do systému otevřených dat PID může tyto informace využívat pro svoje aplikace každý, kdo o to projeví zájem,“ uvedl.

Online polohy tramvají pražské městské hromadné dopravy (MHD) mohou zájemci najít zatím na stránkách mapa.pid.cz. V mapových podkladech na dalších webech a ve vyhledávačích spojení se podle DPP postupně objeví v následujících dnech. Zájemci tak zjistí, kdy z požadované zastávky skutečně odjíždí nejbližší tramvajový spoj, jaké je jeho aktuální zpoždění nebo kterou zastávkou tramvaj projela naposledy.

Údaje o skutečných odjezdech autobusů DPP ze zastávek jsou k dispozici od začátku roku 2020. Při modernizaci MHD také DPP zajišťuje pokrytí stanic metra vysokorychlostním mobilním signálem LTE.

S pokrýváním metra LTE signálem začalo konsorcium mobilních operátorů po dohodě s DPP v roce 2018. Na pokrytí se podílí všichni tři operátoři, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, a s nimi firma CETIN. Nyní je podle Scheinherra signál ve 36 ze 61 stanic pražské podzemní dráhy. Ve všech stanicích metra by měl signál být do začátku roku 2022, dodal.

Dopravní podnik hlavního města je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Loni přepravil 1,17 miliardy cestujících. Podnik zaměstnává přes 11 tisíc lidí a jediným akcionářem je město Praha.