Praha 4 má nové vedení. Zastupitelé odvolali starostu Štěpánka, nahradila ho Michalcová z ANO

Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali většinu radních včetně starosty Petra Štěpánka (Zelení) a novou starostkou zvolili Irenu Michalcovou z hnutí ANO. Dosavadní koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se přesunula do opozičních lavic. Do čela radnice se postavila nová koalice ANO, ODS a TOP 09 s jedním hlasem lidovců. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že krajský výbor strany se změnami nesouhlasí.

Koalice, která ve středu padla, vedla Prahu 4 od loňských podzimních voleb. Měla těsnou většinu 23 ze 45 hlasů. Dosavadní opozice jí před hlasováním vyčítala několik pochybení. Zmiňovala dopravu a zhoršování průjezdnosti či postup při zavádění parkovacích zón.

ANO, ODS a TOP 09 mají teď stejnou sílu jako předchozí vedení. Jejich zastupitele totiž posílil lidovec Josef Svoboda. Jako jediný z radních také ve funkci zůstal. Následně se stal v novém vedení místostarostou.

Nová starostka Michalcová z ANO v tajné volbě získala 23 ze 45 hlasů. „Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla Michalcová. Ještě před volbou upozornila, že se bude chtít věnovat školství: „Já v něm pracuji 30 let a vidím to i zespoda, takže bych dokázala věci lépe posoudit.“

Budeme důslednou opozicí, říká Štěpánek

Pro Štěpánka, který byl starostou od roku 2014, hlasovalo 21 ze 45 zastupitelů. „K politice to patří, politika jsou půtky a šarvátky, politika je hlasování a přehlasování,“ komentoval situaci.

„V zastupitelstvu jsem sedmnáctým rokem a moje práce pro občany městské části nekončí. Vznikající byznysové koalici ANO, ODS, TOP 09 a přeběhlíků budeme důslednou opozicí,“ uvedl také Štěpánek, který je předsedou Zelených. 

Zastupitelé nejprve odvolali sedm z devíti radních bývalé koalice, o pár hodin později pak ještě osmého. Hned se konaly také nové volby. Prvním místostarostou se stal Zdeněk Kovařík z ODS. Dalším místostarostou vedle Svobody je Michal Hroza (TOP 09). V radě jsou nově za ANO Tomáš Hrdinka a Jan Hušbauer, za ODS Jaroslav Míth a Patrik Opa, za TOP 09 Filip Vácha.

„Tady se rozdávají funkce, ale chybí, co kdo bude dělat. Když jsme kandidovali my, zveřejnili jsme koaliční smlouvu,“ uvedl k tomu bývalý místostarosta Lukáš Zicha (Společně pro Prahu 4). 

Změny komentoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Pan Štěpánek je na eurokandidátce TOPky, ale z pozice starosty Prahy 4 ho TOPka odvolala, aby šla do koalice s ANO,“ uvedl na Twitteru. „Krajský výbor TOP 09 jasně řekl, že s tím nesouhlasí, já jsem stejného názoru. Řešíme to,“ reagoval na Hřibovy výtky předseda TOP 09 Pospíšil.

Podle nového prvního místostarosty Zdeňka Kováříka (ODS) je koaliční smlouva zatím „poloveřejná“ a k dispozici ji mají někteří, hotová bude do léta. „Skutečně jsme na koaliční spolupráci nepracovali tři měsíce,“ uvedl Kovářík. Řekl, že koalice by měla mít šest priorit.

Komunální volby v Praze 4 vyhráli loni v říjnu se ziskem 18,9 procenta hlasů Piráti a nezávislí a v zastupitelstvu obsadili deset křesel. Druhá skončila ODS, která získala 17,5 procenta hlasů a devět mandátů. O čtyři setiny procenta méně a devět zastupitelů mělo uskupení Praha 4 sobě.

Hnutí ANO dostalo ve volbách 15,3 procenta hlasů a jeho klub má také devět členů. Ve volbách uspělo i hnutí Společně pro Prahu 4 s 10,8 procenta a TOP 09 s 8,6 procenta hlasů. Její klub a klub STAN a lidovců mají po čtyřech zastupitelích. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...