Praha 14 má nového starostu, Radka Vondru nahradil Jiří Zajac

Starostou Prahy 14 se stal dosavadní místostarosta Jiří Zajac (ODS). Hlasovalo pro něj 16 zastupitelů z celkem 31. Ve funkci nahradil Radka Vondru (TOP 09), který je nově místostarostou. Vondra rezignoval ve středu, kdy skončila rovněž celá rada městské části. Zároveň se rozpadla dosavadní koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018. Nově koalici podepsala pouze TOP 09, ODS a Piráti.

„Po svém zvolení si určitě nechám gesce, které jsem zastával doposud. Tedy majetek a bytovou politiku, protože máme rozpracováno mnoho projektů na družstevní výstavbu, výstavbu bytů a polyfunkčního domu na konečné metra a chci dořešit privatizaci,“ řekl Zajac.

Zajac byl jediným kandidátem na funkci starosty. Dosud vykonával úřad prvního místostarosty a zároveň je zastupitelem hlavního města. Po Zajacově zvolení byl navržen na prvního místostarostu Vondra. Zastupitelé jej zvolili po pauze, kterou si vyžádala opozice. Vondra byl starostou od podzimu 2018, a to ve třetím volebním období za sebou.

Na čtvrtečním jednání byli zvoleni rovněž zbylí členové rady. Místostarosty se stali dosavadní místostarostové Irena Kolmanová (TOP 09) a Petr Hukal (Piráti) a dosavadní radní Jaromír Krátký (ODS). Uvolněnými radními, tedy placenými, se stali dosavadní radní Michal Prager (Piráti) a zastupitel Pavel Mašek (TOP 09). Zastupitelé zvolili také dva neuvolněné radní, a to Josefa Kutmona (ODS), který neuvolněným radním již byl, a zastupitele Jiřího Klímu (TOP 09).

V zastupitelstvu čtrnácté městské části se rozpadl zastupitelský klub Spojených sil pro Prahu, který tvořily TOP 09, STAN a KDU-ČSL, čímž skončila rovněž dosud vládnoucí koalice. Zastupitel Jaroslav Verner (Piráti) na začátku jednání oznámil, že ve čtvrtek ráno byla podepsána nová koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a Piráty.

Spory v koalici

Vondra složil starostenský mandát ve středu. Svůj krok zdůvodnil spory v dosavadní koalici a nespokojeností s rozvojem školství, kultury či postupy při hledání dotací. Po Vondrově rezignaci byli odvoláni rovněž zbylí místostarostové a radní. Postup kritizovala opozice.

Volby v Praze 14 vyhrála v roce 2018 koalice TOP 09, STAN a lidovců, která získala 29,4 procenta voličských hlasů a 11 zastupitelských mandátů v 31členném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO s 16,5 procenta a šesti křesly. Následovali Piráti, které podpořilo 13,8 procenta voličů a získali pět zastupitelů, stejně jako ODS. Do zastupitelstva se dostalo také sdružení Nezávislí – Naše Čtrnáctka s 9,9 procenta hlasů a čtyřmi zastupiteli.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 tisíc obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 3 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 3 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 13 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 13 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 16 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 18 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 19 hhodinami
Načítání...