Pozemky pod brněnským letištěm mají stále dva majitele. Soud zamítl odvolání Jihomoravského kraje

Krajský soud v Brně zamítl odvolání Jihomoravského kraje ve sporu o pozemky pod brněnským letištěm. Kraj se domáhal toho, aby byl určen jako jediný vlastník prostranství pod startovací dráhou. U pozemku je takzvané duplicitní vlastnictví, má tedy dva majitele.

„Rozhodnutí soudu prvního stupně je potvrzeno,“ píše se v justiční databázi. Krajský soud tak dal za pravdu Okresnímu soudu v Brně, který už před rokem žalobu zamítl. Podle tehdejšího rozsudku nebylo vlastnictví pozemku krajem dostatečně prokázáno. Jihomoravský kraj může proti rozhodnutí ještě podat dovolání.

Duplicita se projevila až při digitalizaci katastru

Kraj se žalobou domáhal toho, aby byl v katastru nemovitostí zapsán jako jediný vlastník klíčového území. Spor se týká pozemků v areálu mezinárodního veřejného letiště Brno-Tuřany, které vedou přímo přes přistávací a vzletovou dráhu a které dostal Jihomoravský kraj od státu.

Stejné pozemky, původně zabavené po válce Němcům, ale zdědili sourozenci Zajícovi. Nejasnost se projevila až při digitalizaci katastru nemovitostí.

Zajícovi nejprve jednali s krajem o finanční náhradě, nakonec se ale nedohodli. Pozemky tak od nich před třemi lety odkoupil brněnský podnikatel a investor Michal Horký. Sourozence vyplatil, každému z nich přitom zaplatil sto padesát tisíc korun, ačkoliv pozemky mají mnohonásobně vyšší hodnotu. Úředníci zapsali podnikatele do katastru nemovitostí jako nového vlastníka a ten pak za vzdání se svého vlivu nad strategickou půdou požadoval po kraji peníze nebo jiné pozemky.