Rektorem plzeňské Západočeské univerzity se stane bývalý děkan Miroslav Lávička

Novým rektorem Západočeské univerzity bude jednapadesátiletý Miroslav Lávička, bývalý děkan fakulty aplikovaných věd. Vysokou školu s 11 500 studenty povede od 1. března 2023 do února 2027. Porazil bývalého děkana fakulty strojní, devětačtyřicetiletého Milana Edla. Kandidát na rektora musel získat nadpoloviční většinu hlasů všech 59 akademických senátorů. Lávička jich obdržel 35, Edl 18. Na středeční volbě bylo přítomno 56 senátorů, tři hlasy byly neplatné, zjistila ČTK na místě.

Lávička vystudoval učitelství matematiky a chemie pro střední školy na plzeňské pedagogické fakultě a poté pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V roce 2011 habilitoval v oboru aplikovaná matematika a v témže oboru byl v roce 2020 jmenován profesorem. Je autorem či spoluautorem více než stovky odborných prací.

Od roku 2002 pracuje na katedře matematiky fakulty aplikovaných věd. V letech 2012 až 2014 byl jejím proděkanem, další čtyři roky děkanem a v letech 2017 až 2020 znovu proděkanem. Je šéfem oddělení matematického modelování výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS), předsedou České společnosti pro geometrii a grafiku, členem stálé komise pro metodiku hodnocení Národního akreditačního úřadu pro vzdělávání v matematice a aktuálně zastupuje ZČU v předsednictvu Rady vysokých škol.

Lávička: Musíme zahájit „proces zlepšování“

„Všichni si uvědomujeme, že nás čekají roky, které budou nepochybně mimořádně obtížné. Naprosto dokonale a do nejmenších detailů se na ně připravit nelze. Ale rozhodně se nesmíme nechat zaskočit,“ řekl ve středu senátorům Lávička. Univerzitu podle něj čeká doba, která bude vyžadovat operativní rozhodování, hledání rychlých, ale zodpovědných řešení.

Dodal, že se bude ze všech sil snažit, aby ZČU patřila k nejlepším univerzitám v Česku, aby se o ní hovořilo pozitivně a s respektem, aby se pravidelně umísťovala v uznávaných žebříčcích a aby byl názor univerzity nejen vyslyšen, ale bylo k němu i přihlíženo. „Musíme proto urychleně identifikovat komponenty vnitřního prostředí a nastavených procesů, v nichž naše univerzita zaostává za prestižními univerzitami u nás a v zahraničí, a zahájit proces zlepšování,“ řekl.

Do Plzně by podle budoucího rektora mělo zamířit více studentů

ZČU má být podle Lávičky otevřenou univerzitou kladoucí důraz na internacionalizaci výukového a vědeckého prostředí. Jeho cílem je zvýšit počet studentek a studentů, včetně těch zahraničních. Ve vědě a výzkumu chce významně posílit aktivity ZČU v mezinárodních projektech, jako je například Horizon Europe, ale také zintenzivnit aplikační výzkum.

Podle budoucího rektora má škola jako multioborová univerzita efektivně využívat různorodost svých fakult, a to jak pro nové studijní programy, tak ve vědecko-výzkumné činnosti. Vzhledem k aktuální ekonomické situaci chce Lávička pro univerzitu hledat nové finanční zdroje, a to národní, mezinárodní i soukromé. Zároveň chce dosáhnout úspor v provozu vysoké školy.

Mandát současného rektora Miroslava Holečka, který je v čele ZČU od března 2015, skončí 28. února 2023. Univerzitu vede dvě funkční období, kandidovat proto už nemohl. Na ZČU se dnes konaly opakované volby. V první volbě 31. října nebyl zvolen žádný kandidát. Zúčastnil se jí také Milan Edl, který tehdy získal 28 hlasů. Soupeřil s proděkanem fakulty elektrotechnické Jiřím Hammerbauerem, který se už do druhé volby nepřihlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Plzeňský kraj

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
15. 8. 2026

Cyklostezka spojila českou a bavorskou část Šumavy. Pozor na rozdílná pravidla

Správa Národního parku Šumava propojila Rosenauerovu cyklostezku v oblasti Stožce s Bavorskem. V hlavní sezoně na těchto místech působí společné hlídky tuzemských a bavorských strážců, ke kterým se občas připojují i policisté. Turisty i cyklisty upozorňují, že na mezinárodních trasách musí počítat s rozdílnými pravidly v jednotlivých státech.
14. 8. 2026

Části obcí dochází voda ve studních. Roste tak zájem o cisterny státních rezerv

Problémy se suchem trápí stále více obcí. Především tam, kde jsou lidé závislí na vodě ze studní, které kvůli nedostatku srážek vysychají. Samosprávy hledají řešení – obracejí se například na Správu státních hmotných rezerv (SSHR) se žádostí o zapůjčení cisteren nebo si nechávají vodu dovážet od soukromých firem.
14. 8. 2026

Hasiči zasahovali u požárů lesa na Šumavě a na Benešovsku

Požár přibližně šesti hektarů lesa a louky u šumavských Nezdic na Klatovsku se přestal šířit. Od 13. hodiny zde zasahovalo až 150 hasičů. Nyní už je požár téměř uhašen. Doutnající oheň a drobná ohniska bude ještě přes noc hlídat asi 30 převážně dobrovolných hasičů. Vrtulník Black Hawk, který čerpal vodu z Podhrázského rybníka, odletěl po 17:00 na jinou mimořádnou událost – na Benešovsko. Zde hasiči zasahují u požáru lesa a pole v Křečovicích, kde původně vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Později ho snížili na třetí stupeň, kolem 19:00 na druhý a před 22:00 na první, základní.
4. 8. 2026Aktualizováno4. 8. 2026

Na Opavsku hoří les, na místě působily i vrtulníky s bambivakem

V Novém Vrbnu na Opavsku hoří les. Kvůli požáru musel být vyhlášen třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Hoří na ploše přibližně 27 hektarů. Na místě zasahuje speciální technika. Zásah komplikují vysoké teploty a především vítr, kvůli kterému se oheň už rozšířil i na přilehlé strniště. Na místě přes den zasahovalo 150 hasičů, požár se jim stále nepodařilo lokalizovat.
30. 7. 2026Aktualizováno30. 7. 2026

Klatovskou „gilotinu“ nahradí vyšší a širší železniční most

Začala uzavírka silnice pod železničním mostem v Klatovech, kterému se přezdívá gilotina. V minulých letech se pod jeho nízkou konstrukcí zasekla řada kamionů. Předloni při jedné z nehod dokonce zemřel člověk. Přestože Správa železnic (SŽ) most nedávno zvýšila, nyní se rozhodla pro jeho úplnou výměnu. Hotovo má být do 23. listopadu.
27. 7. 2026

Hasiči dohasili požár pěti hektarů lesa u Velhartic

Hasiči dohasili požár pěti hektarů lesa ve strmém kopci u Velhartic na Klatovsku. Hořet tam začalo v sobotu kolem 16:00. Škoda bude kolem milionu korun, řekl velitel zásahu Aleš Bucifal. Příčina vzniku ohně zatím není známá. Na Klatovsku, kde jsou největší plochy lesů v Plzeňském kraji, jde podle něj o největší letošní požár lesního porostu rozsahem i nasazením sil.
26. 7. 2026Aktualizováno26. 7. 2026

Horská služba od začátku prázdnin zasahovala u více než pěti set případů. Nejvíc na Šumavě

Horská služba od začátku prázdnin zasahovala u 505 případů. Oproti stejnému období loni to je o čtyřicet zásahů více. Největší počet jich Horská služba eviduje na Šumavě. Z celkového počtu tam došlo k pětině incidentů. Informace České televizi potvrdil mluvčí Horské služby Marek Fryš.
25. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.