V obvodu Prostějov vyhrál Jura za ANO, hlasoval pro něj i Jurečka

Senátorem ve volebním obvodu Prostějov bude František Jura z hnutí ANO, zatím získal 70,8 procenta hlasů. Jeho soupeř Pavel Dopita z SPD dostal zatím 29,19 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo přibližně 11,66 procenta voličů, v prvním kole před týdnem hlasovalo 30,47 procenta. Dosavadní senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) nekandidovala. Juru ve druhém kole senátních voleb podpořil svým i hlasem i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Hlas odevzdaný Jurovi je menší zlo, než by byla volba Dopity, řekl v pátek Jurečka.

V Senátu se chce Jura zaměřit na problematiku Integrovaného záchranného systému. „Pro nás v Prostějově jo to velké téma, protože potřebujeme co nejdříve začít stavět novou stanici pro hasiče a záchrannou službu. Vůbec je třeba řešit podmínky i finanční ohodnocení všech těchto složek, což se znovu ukázalo při ničivých povodních. Je to téma, které je nutné zvednout a diskutovat o něm,“ řekl.

Mezi své další priority v pozici senátora Jura zařadil financování sportu a problematiku důstojných podmínek pro život seniorů. Jura už po prvním kole senátních voleb prohlásil, že po případném zvolení do Senátu chce být i nadále primátorem Prostějova. „Říkám to od začátku kampaně, že jsem přesvědčen o tom, že se tyto dvě funkce dají zvládnout a že to může být benefit pro naše město,“ uvedl. Jako primátor Prostějova Jura působí od roku 2018, do zastupitelstva se dostal už v roce 2014.

V krajských volbách 2024 byl znovu zvolen do zastupitelstva Olomouckého kraje, jehož členem je od listopadu 2016. V letech 2016 až 2018 byl náměstkem hejtmana Olomouckého kraje, v letech 2018 až 2020 byl krajským radním.

V letech 1992 až 2000 Jura pracoval u Městské policie v Prostějově a v letech 2000 až 2010 ve Vězeňské službě. Jako fotbalista působil v menších klubech na Prostějovsku. Dlouhodobě působí ve vedení fotbalového klubu 1. SK Prostějov, kde byl do letošního dubna předsedou klubu a nyní je členem představenstva.

Vystudoval obor management sportu a trenérství na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a andragogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Amose Komenského v Praze.

V prvním kole senátních voleb získal Jura 41,98 procenta hlasů, Dopita 13,44 procenta hlasů. V obvodu Prostějov usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů. Chalánková získala v roce 2018 ve druhém kole voleb 59,85 procenta hlasů. Druhá tehdy skončila Božena Sekaninová (SOCDEM).

Zdroj: ČSÚ, ČT24
Rozdělení křesel
Loading...Loading...
Načítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání dat
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Zdroj: ČSÚ, ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
21. 7. 2026

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
19. 7. 2026Aktualizováno19. 7. 2026

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Za brutální vraždu ženy v Mírově dostal muž výjimečný trest. Šlo o druhý takový čin

Za loňskou vraždu partnerky v Mírově na Šumpersku uložil olomoucký krajský soud šestatřicetiletému Patriku Cigošovi výjimečný trest 27,5 roku vězení. Zohlednil, že se vraždy dopustil tři týdny po podmínečném propuštění z mírovské věznice, kde si odpykával trest za obdobný čin. Státní zástupkyně pro něj původně žádala osmadvacet let vězení, soudce přihlédl k jeho prohlášení viny. Rozsudek není pravomocný, muž si ponechal lhůtu.
14. 7. 2026

Ve FN Olomouc implantovali některé defibrilátory bez splnění všech kritérií

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) byly podle předběžného stanoviska odborné komise v roce 2024 některým pacientům implantovány defibrilátory ICD, aniž byla zcela splněna všechna indikační kritéria. Vedení nemocnice považuje zjištění komise za závažná, její stanovisko předalo policii a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří implantace ICD ve FNOL prověřují kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví.
10. 7. 2026Aktualizováno10. 7. 2026

VideoDéšť zbrzdil víkendový nápor v Jeseníkách. Návštěvnický rekord už ale letos padl

Po tropických vedrech nastalo počasí vhodné pro horské túry. Očekávaný nával turistů se ale v Jeseníkách o prodlouženém víkendu nekonal, řadu lidí odradila nepříznivá předpověď i občasný déšť. Na Praděd i do okolí Ovčárny přesto mířili výletníci, mezi nimi stále častěji i návštěvníci z Polska. Jedno z nejvyhledávanějších míst v pohoří už navíc letos historický návštěvnický rekord překonalo.
6. 7. 2026

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
2. 7. 2026

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
2. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.