Na radnici v Boskovicích vzniká nová koalice v čele s ODS, ANO míří do opozice

Na radnici v Boskovicích na Blanensku se po rozpadu původní koalice mění vedení. Novou koalici utvoří pět stran v čele s ODS, nově včetně ČSSD a KDU-ČSL, do opozice míří ANO 2011 a STAN a Sportovci. Koalice se na boskovické radnici rozpadla ve druhé polovině března kvůli neshodám ohledně údajného střetu zájmů místostarosty Radka Mazáče (STAN a Sportovci). Koaliční smlouvu strany podepíšou 12. dubna.

Nová koalice bude mít v zastupitelstvu, které má 27 členů, šestnáct hlasů. Předchozí měla o jeden hlas méně. „Koaliční partneři se dohodli, že nové personální obsazení radnice bude zveřejněno v tiskové zprávě, která bude vydána po podpisu koaliční smlouvy,“ uvedl mluvčí radnice Jaroslav Parma.

V předchozí koalici chyběli zástupci ČSSD a KDU-ČSL, byli v ní naopak zastupitelé ANO 2011 a STAN a Sportovců. Ve druhé polovině března ANO vedené místostarostou Lukášem Holíkem koaliční smlouvu vypovědělo. Holík na svém profilu na sociální síti tehdy napsal, že jde o reakci na dění okolo neuvolněného místostarosty Mazáče.

Firma, v jejímž vedení boskovický místostarosta působí, se podílela na budování rozvodů tepla. Holík uvedl, že požádali o vyvození osobních i politických důsledků a změnu neuvolněného místostarosty. „Naše žádost ze strany Sportovců a STAN nebyla akceptována, a tím pádem dochází k jediné možné alternativě, kterou je vypovězení koaliční smlouvy,“ uvedl tehdy Holík.

Po volbách v roce 2018 utvořila koalici vítězná ODS, získala šest mandátů, ANO 2011 se čtyřmi mandáty, dále STAN a Sportovci se dvěma mandáty, Volba pro Boskovice s podporou TOP 09 také se dvěma mandáty a Boskováci s jedním mandátem. Nynější bude mít o jeden hlas více, kdy ČSSD získala čtyři mandáty, tedy stejně jako ANO, ale KDU-ČSL tři, tedy o jeden více než STAN a Sportovci. Boskovice mají kolem 12 tisíc obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se podle prvotního šetření policie zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X.
20:15Aktualizovánopřed 51 mminutami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
07:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
03:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 6 hhodinami

Lidé ve Višňové na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Lidé ve Višňové na Příbramsku v pátečním referendu odmítli případnou výstavbu větrné elektrárny nebo elektráren na území obce. Proti záměru se vyslovilo 172 z 272 voličů, jimž byly vydány hlasovací lístky. Souhlasilo s ní naopak 90 lidí, část hlasů byla neplatná. Referendum je platné a závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 12 hhodinami

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
včeraAktualizovánovčera v 20:52

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
včeraAktualizovánovčera v 17:15

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
včera v 13:53
Načítání...