Obchodní řetězec chce ve Velkém Beranově stavět logistické centrum. Voliči opět rozhodnou v referendu

Ve Velkém Beranově na Jihlavsku budou lidé znovu v místním referendu rozhodovat o tom, jestli může na území obce společnost Penny Market postavit své logistické centrum. Před třemi lety obyvatelé v referendu stavbu odmítli. Mezitím kraj postavil silniční obchvat, který by sklady odděloval od obytné zástavby. O opakování referenda rozhodli zastupitelé obce, konat se bude při sněmovních volbách 8. a 9. října.

V referendu budou lidé odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby orgány obce Velký Beranov činily takové kroky ke změně územního plánu, aby na vyjmenovaných pozemcích mohlo k výstavbě logistického centra dojít.

Starosta Milan Pulicar řekl, že návrh na vyhlášení referenda podpořila pracovní skupina, která s investorem jednala. Odpůrci nového vyhlášení referenda z řad zastupitelů i veřejnosti oponovali tím, že obyvatelé už o záměru jednou rozhodli. Poukazovali na to, že kvůli skladům bude zničená zemědělská půda. Připomínali i to, že minulé referendum obecní zastupitelstvo vyhlásit nechtělo, rozhodl o něm až soud. Ve Velkém Beranově žije skoro třináct set lidí.

Po stavbě obchvatu chce firma obnovit diskuzi

Firma Penny Market zabývající se maloobchodním prodejem potravin poslala radě obce otevřený dopis s nabídkou obnovení diskuse o případném vzniku logistického centra v lednu. Podle údajů na webu obce slibuje dát Velkému Beranovu po dokončení centra jednorázově osm milionů korun, následně by měla na činnost obce a spolků přispívat 200 tisíci korun ročně. Argumentuje i tím, že by obci stoupl příjem díky dani z nemovitostí.

V logistickém areálu by podle webu obce mělo být 2,5 hektaru zastavěné plochy a další tři hektary zpevněných ploch. Investor kolem nich slibuje udělat val se stromy a keři. Práci by v centru mělo najít okolo 160 lidí.

V roce 2018 rozhodl o konání referenda v termínu komunálních voleb krajský soud. Obecní zastupitelstvo návrh přípravného výboru nepřijalo. Proti výstavbě hlasovalo 417 obyvatel, tedy 62,5 procenta z 667 platných hlasů. Volební účast byla 64 procent. Referendum bylo platné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Začala stavba obchvatu Velkého Meziříčí. Bude součástí přepravních tras do Dukovan

Kraj Vysočina zahájil dlouho očekávanou stavbu obchvatu Velkého Meziříčí. Patří mezi projekty, které kraj připravuje na trasách důležitých pro výstavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Letos zahájil nebo pokračuje také ve výstavbě dalších obchvatů a silnic souvisejících s dostavbou Dukovan. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na ně letos získá přes 1,1 miliardy korun. Loni kraj na stejný účel vyčerpal přibližně půl miliardy korun.
13. 5. 2026

Silné deště a krupobití. Hasiči kvůli bouřkám měli desítky výjezdů

Bouřky, které zasáhly Česko, zeslábly. Do úterní šesté hodiny ranní platila výstraha ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Nejsilněji bouřky udeřily na Hodonínsku, hasiči tam vyjížděli kvůli počasí k 52 událostem. V regionu řešili hlavně popadané stromy a zaplavené sklepy. Bouřky se objevily ale i v okolí Bruntálu či Plzně. Na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje i na dalších místech na Moravě se vyskytlo krupobití.
11. 5. 2026Aktualizováno12. 5. 2026

Rekonstrukce sokoloven stojí desítky milionů, část budov už zanikla

V Dolanech na Olomoucku zrekonstruovali sokolovnu. Vyšla na bezmála 160 milionů korun, většinu nákladů zaplatila obec. Šlo o její největší investici. S opravou sokolovny končí i Krnov na Bruntálsku, rekonstrukci připravují Nový Bor na Českolipsku a Lázně Bohdaneč. Ne všude se ale záchrana podařila – některé stavby dál chátrají, jiné zanikly úplně. Dodnes se zachovalo asi 750 sokolských staveb. Jejich historii pravidelně připomíná Noc sokoloven, která se letos uskuteční 19. června.
5. 5. 2026

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
2. 5. 2026Aktualizováno3. 5. 2026

Bývalý politik přišel o stavební povolení pro bytový dům v Havlíčkově Brodě

Do problémů se dostala stavba nového bytového domu na sídlišti Žižkov v Havlíčkově Brodě. Stavebník, bývalý sociálnědemokratický politik a někdejší náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl, přišel o stavební povolení. Rozhodl tak havlíčkobrodský stavební úřad na podnět krajského úřadu, a to po odvolání obyvatel ze sousedství.
29. 4. 2026

O prvním setkání se sovětským vojákem mohl Vladimír Leman vyprávět jen známým

Přestože celý svůj profesní život prožil Vladimír Leman v pelhřimovské nemocnici, kde působil nejdříve jako lékař a poté dlouhá léta jako primář interního oddělení, pochází z Brna, kde se v roce 1932 narodil na Obilním trhu. V Brně prožil i druhou světovou válku. Popisuje změny během okupace, zabíjení v Kounicových kolejích i dramatické okamžiky při příchodu Rudé armády.
25. 4. 2026

Školy řeší, co s nevydanými obědy. V Jihlavě je nabízejí v automatu

V České republice se ve školních jídelnách denně připraví více než jeden a půl milionu obědů. Přibližně osm až deset procent si ale žáci nevyzvednou. Podle průzkumu agentury Ipsos vzrostl v některých jídelnách počet nevydaných porcí poté, co se změnily jídelníčky podle loňské novely vyhlášky o školním stravování. Aby školy nemusely pokrmy vyhazovat, nabízejí je například v projektu Zachraň oběd, jihlavská Střední škola stavební nově v krabičkách v automatu.
24. 4. 2026

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026
Načítání...