Karlovarský kraj bude řídit koalice v čele s vítězným ANO. Hejtmankou Vildumetzová

Nahrávám video
Události: Hejtmankou Karlovarského kraje bude Jana Vildumetzová
Zdroj: ČT24

V Karlovarském kraji sestaví koalici ANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráti a SPO. Jejich zástupci podepsali koaliční smlouvu. V zastupitelstvu bude mít koalice 24 ze 45 křesel. Hejtmankou se stane Jana Vildumetzová (ANO). Jediný region, kde se politici ještě nedohodli, je Ústecký kraj.

Zatím není jasný termín, kdy se poprvé sejde nově zvolené zastupitelstvo. Kraj totiž v nejbližších dnech očekává rozhodnutí soudu ohledně stížnosti na platnost voleb. Týkala se nesrovnalostí kolem preferenčních hlasů.
Marek Štětina
redaktor ČT

Říjnové volby na Karlovarsku vyhrálo hnutí ANO, které získalo 13 mandátů. Za ním skončila ČSSD s osmi mandáty a KSČM s šesti zastupiteli. Čtvrté hnutí STAN s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09 má v zastupitelstvu pět křesel, ODS čtyři křesla. HNHRM, Piráti a koalice SPO-SPD mají po třech zastupitelích.

„Když jsme nejdříve podepisovali dohodu o společném jednání o koalici, mysleli jsme, že k nám ještě přistoupí STAN. STAN to ale dvakrát odmítlo a my potřebujeme, aby ta vláda byla stabilní a funkční. Takže jsme oslovovali i další subjekty a podařilo se nám najít programovou shodu, a tak jsme ještě další subjekt přidali,“ vysvětlila začlenění SPO do koalice Vildumetzová.

Na ministerstvu Vildumetzová skončí

Jana Vildumetzová nyní pracuje jako náměstkyně ministra vnitra. „Podle zákona o volbách do krajů si po ustavujícím zastupitelstvu do tří dní musím, pokud budu zvolena, vybrat jednu z těchto funkcí. Pokud budu zvolena, tak bych si vybrala hejtmanku Karlovarského kraje,“ ubezpečila politička.

V devítičlenné radě bude mít ANO čtyři místa, dva radní bude mít ODS a po jednom Piráti, HNHRM a SPO. Hejtmanka za ANO bude mít na starosti finance, investice a vnitřní věci, její kolegové pak kulturu a památkovou péči, sociální věci a bezpečnost a dopravu.

Dva radní za ODS budou spravovat resorty životního prostředí a zdravotnictví. HNHRM si ponechá správu majetku a radní za Piráty bude mít na starosti regionální rozvoj a informatiku. Piráti ale získají i jednoho uvolněného zastupitele navíc, ten bude mít na starosti lázeňství, cestovní ruch a aktivity kolem zápisu na seznam UNESCO. Jeden radní za SPO, kterého ANO přetáhlo z koalice SPO-SPD, bude mít na starosti školství.

Starostové nabídky ANO odmítli

ANO zvalo do koalice i hnutí STAN, to ale preferovalo buď koalici na základech dosavadní spolupráce na kraji, jen navíc s Piráty, anebo širokou koalici demokratických stran bez komunistů a extremistů. Bez STAN nezbývalo hnutí ANO nic jiného, než hledat další partnery jinde.

Jednotná ohledně koalice s ANO nebyla ani ODS. Část strany byla spíše pro širší koalici, části zase vadila minulost budoucí hejtmanky, která získala politickou praxi právě v barvách občanských demokratů.

Jak uvedl krajský předseda občanských demokratů Jiří Vaněček, strany mají nyní 48 hodin na získání všech svých zastupitelů pro koaliční dohodu. Budou tedy přesvědčovat i zastupitele, kteří zatím s dohodnutou koalicí měli problém.

Karlovarský kraj v posledních čtyřech letech vedla nejprve koalice KSČM a ČSSD. Ta se po dvou letech rozpadla a v kraji vznikla široká koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a Starostů za Karlovarský kraj a HNHRM.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 11 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

VideoSrážek chodců s tramvajemi v Praze ubývá

Nejméně srážek tramvají s chodci za deset let hlásí pražský dopravní podnik. Ve srovnání s lety před pandemií covidu jde o třetinový pokles. Z více než sedmdesáti loňských nehod skončila většina lehkým zraněním, dvě ale smrtí. Dopravní podnik se jim snaží předcházet školením řidičů i osvětou. Právě proto zveřejnil videa střetů. Nejrizikovější úsek v Praze začíná na I. P. Pavlova. Podle koordinátora BESIP pro Středočeský kraj Ondřeje Žabenského může za většinu nehod spěch a nepozornost. „Dneska vidíme sluchátka v uších, zraky upřené do mobilu,“ pronesl.
včera v 06:30

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026

Úhyn ryb v Dyji se bez omezení fosforu bude opakovat, varuje studie

Úhyn ryb v řece Dyji se podle hlavního autora studie, kterou pro Povodí Moravy zpracovala Mendelova univerzita, může opakovat. Výzkumníci volají po větší regulaci fosforu. Látku v České republice vypouštějí především čistírny odpadních vod a navzdory existujícím technologiím ji některá menší zařízení nemusejí vůbec zadržovat.
1. 3. 2026

Obce raději kupují zchátralé nemovitosti, obávají se vzniku problémových ubytoven

Města a obce vykupují nemovitosti, aby zabránily jejich přeměně na soukromé sociální ubytovny. Za pořízení a následné rekonstrukce tak vydávají desítky milionů korun. Často jde o hotely, ale odkupují také budovy pošty nebo bývalé obchodní domy.
28. 2. 2026

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
28. 2. 2026
Načítání...