Rezidentní parkování ano, ale jinak. Nová koalice v Brně už pracuje na programovém prohlášení

Nahrávám video
Tisková konference po jednání ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v Brně
Zdroj: ČT24

Dohodnutá koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD představila základní teze společného programového prohlášení. Obsahují podporu výstavbě sportovní haly, velodromu i Janáčkova kulturního centra. Nejaktuálnějším bodem je rezidentní parkování. Nově vznikající koalice vyzvala dosluhující radu Brna, aby odložila jeho druhou fázi z listopadu na duben. Jednání se ale ještě snaží zhatit hnutí ANO, které oslovilo Piráty s novou nabídkou.

ODS se s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD na koalici dohodla v úterý a druhý den už strany vyjednaly základní body společného programového prohlášení, ve kterém podporují už rozběhlé brněnské projekty. 

Stanovili jsme jednak strategické projekty, ve kterých chceme pokračovat, nebo je realizovat. Dále jsme si stanovili základní teze ve všech oblastech brněnské politiky. Bylo to velmi konstruktivní, zatím jsme nenarazili v programech na sporný moment.
Markéta Vaňková
kandidátka na primátorku Brna

Markéta Vaňková (ODS) řekla, že nová koalice by sice chtěla pokračovat v rezidentním parkování, ale navrhuje úpravy. Například aby rezidenti nemuseli první rok platit poplatky. Současnou radu proto vyzvala, aby druhou fázi zastavila.

„Vyzýváme ale současnou radu města, aby posunula zahájení druhé fáze z 1. listopadu na 1. dubna příštího roku,“ řekla Vaňková, která míří na post primátorky. Způsob nastavení rezidentního parkování kritizovalo více stran. Stávající primátor Petr Vokřál (ANO) ve středu večer posunutí druhé fáze odmítl.

Peníze od státu na projekty by neměl být problém

Markéta Vaňková se neobává toho, že by Brno po odsunutí ANO do opozice nemělo dostávat peníze od státu. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povolební situaci v Brně označil za megapodraz. „Toto by problém být neměl, protože vláda by neměla rozhodovat s ohledem na zastoupení stran, ale musí rozhodovat se zájmem celé České republiky,“ řekla Vaňková. Brno má od státu dostat stovky milionů například na koncertní sál, naposledy Andrej Babiš přislíbil půl miliardy na výstavbu haly pro Kometu.

Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD má 33 mandátů mezi 55 zastupiteli. V opozici tak skončí vítěz voleb ANO a SPD. Ještě v pondělí přitom zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD informovali o tom, že se na koalici dohodli oni, přičemž primátorem měl zůstat lídr ANO Petr Vokřál. V úterý ale bylo vše jinak a ODS přišla s novou koalicí, přičemž primátorkou má být její jednička Markéta Vaňková.

ANO se ještě snaží získat Piráty

Ta nabídka Pirátům, kterou jsme schválili na oblastním předsednictvu, je podle mě velmi zajímavá. Uvidíme, jaká bude reakce. Pokud bude pozitivní, oslovíme i další subjekty. Zároveň věřím, že když začneme (s Piráty) jednat, tak se otevře širší spolupráce napříč republikou.
Petr Vokřál
primátor Brna

Lídr Pirátů v Brně Tomáš Koláčný potvrdil, že dostal nabídku od ANO, kde by měli Piráti tři místa v radě a v gesci by měli oblast smart city, kultury a životního prostředí. Dostali by také post prvního náměstka. 

Koláčný ale uvedl, že jednání s ANO podle něj není na stole. „Všechny kroky vyjednávacího týmu jsou vydiskutované i s členskou základnou a cítím podporu,“ řekl Tomáš Koláčný.

V radě s ODS a primátorkou Vaňkovou by měli mít Piráti dvě křesla, ODS pět míst, lidovci tři a ČSSD jedno. 

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Nahrávám video
Události: Povolební vyjednávání napříč Českem pokračují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoPřemnožení komárů monitorují vědci na jihu Moravy

Líhniště komárů hledají vědci v lužních lesích jižní Moravy. Pomocí letadla a dronů chtějí zmapovat tůně, kde se hmyz líhne. Na pozoru se mají i před nenápadnými sníženinami. Stačí trocha vody a půda ožije. „Na jeden metr čtvereční tam může být až několik tisíc vajíček. Ona samozřejmě laickým okem nejsou vidět,“ sdělil geoinformatik Jan Brus z Univerzity Palackého v Olomouci. V CHKO Soutok jsou komáří kalamity obvyklé v létě, při hrozícím přemnožení pak vědci zakročí postřikem. „Nechceme ty komáry zničit, ale limitovat je na únosnou mez,“ dodal Brus.
před 21 hhodinami

Pravidla první pomoci se mění. Zdůrazňují včasné volání záchranky

Evropská resuscitační rada vydala nová evropská doporučení pro lidi vyškolené v poskytování první pomoci. Ta kladou důraz na jednodušší a rychlejší pomoc v laických podmínkách. Zdůrazňují včasné volání záchranné služby, zahájení srdeční masáže a použití externího defibrilátoru. Školitelé je postupně zavádějí do kurzů.
9. 4. 2026

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
8. 4. 2026Aktualizováno8. 4. 2026

Dražší paliva i asfalt mohou ovlivnit a zpozdit dopravní stavby

Firmy budující dopravní infrastrukturu jsou v nejistotě. Kvůli dopadům války na Blízkém východě dostává Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od zhotovitelů napříč projekty upozornění, že současná situace je těžko předvídatelná. Stavební společnosti hlásí výrazné zdražování paliv i asfaltu. U klíčové suroviny navíc panují obavy z možného nedostatku. Podle ŘSD by to mohlo stavby prodražit i zpozdit.
6. 4. 2026

Invazní pták husice nilská se šíří po Česku

Agresivní pták původem z Afriky – husice nilská – se šíří v Česku. Ornitologové ji pozorují už téměř ve všech regionech s většími rybníky. Druh patří mezi invazní, stát už několik let nařizuje myslivcům odstřel. I přesto její počty nadále rostou.
6. 4. 2026

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal ve čtvrtek Deník.cz. Obviněným hrozí několikaleté tresty. Případ je z roku 2022.
2. 4. 2026Aktualizováno2. 4. 2026

VideoLanovka v Moravském krasu znovu vozí turisty

Nejstrmější lanovka v Česku – v Moravském krasu – nyní znovu vozí turisty. Provozovatel ji přes zimu vybavil novým elektrickým zařízením, má výkonnější motor a je napojená na centrální dispečink v Rakousku. Rekonstrukce navázala na třicetileté výročí provozu. Kabiny překonají 130 výškových metrů u propasti Machocha za dvě minuty. Pro některé návštěvníky je to šance stihnout prohlídku Punkevních jeskyní. Pro jiné zkouška odvahy, pokud mají strach z výšek. Na strmou dráhu budou vzpomínat také montéři, kteří ji po třiceti letech provozu přes zimu zmodernizovali. Změnily se hlavně takzvané vnitřnosti lanovky ukryté ve strojovně. Od počátku svého provozu v devadesátých letech svezla lanovka přes čtyři a půl milionu cestujících.
2. 4. 2026
Načítání...