Révu nejprve poničily kroupy velikosti pingpongových míčků, potom přišlo tornádo. Vinaři sčítají škody

Tornádo na Slovácku koncem června bralo střechy, katastrofa ale poškodila také vinohrady. V péči s révou, ale třeba i vynášením a vymýváním lahví z trosek, pomáhají dobrovolníci – a z toho někteří i na vinicích Petra Marady z Mikulčič, který byl hostem pořadu Události, komentáře.

„Kolem půl osmé manželka zrovna umývala dcery, když viděla, jak je v úrovni koupelny, asi v nějakých sedmi metrech, trampolína. Vytáhla dcery z vany a utekla s nimi do prvního patra,“ popsal jen pár hodin po neštěstí Petr Marada České televizi řádění tornáda.

Na střeše nad koupelnou tornádo zbořilo komín, díky zateplení ale střecha váhu jeho sutin unesla, a zabránila tak tragédii. „Viděl jsem u známých, kteří mají podobně velký dům, asi metrovou díru, komín se propadl skrz strop,“ popsal.

Nahrávám video
UK: Vinař, který po tornádu obnovuje vinařství
Zdroj: ČT24

Když se ujistil, že je rodina v bezpečí, šel se ještě ten samý večer po tornádu podívat na vinice. „Už dva dny předtím padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků, takže nám asi čtyři hektary poškodily ze sedmdesáti a pět hektarů ze třiceti procent,“ přiblížil.

Skelná vata mezi hrozny

Větrný vír se naštěstí neprohnal přímo skrze révu, povalil ale sloupky, potrhal tažně a do vinohradu nafoukal skelnou vatu. „Viděl jsem, že tam aspoň něco bude, že se třeba díky tomu podaří přežít,“ přiblížil.

V řemesle podle něj funguje solidarita, vinaři si mezi sebou pomáhají. „Zvlášť teď, kdy je réva nejcitlivější. Hrozínky jsou jak malé děcko, musíte se starat s velkou péčí,“ popsal Marada. Mezi postiženými jsou ale i Maradovi pracovníci, kteří musí nejprve zabezpečit svůj majetek.

„Traktorista došel po 14 dnech do práce, protože mu to vzalo dům. Nemůžete chtít po lidech, kteří mají poničené domy, aby chodili do práce,“ uvedl a vzápětí dodal, že se s pomocí hlásí řada dobrovolníků.

Na jednu z vinic u Mikulčic odneslo tornádo i střechu domu
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Odklízení trosek a nepořádku je už z většiny hotové a na řadu teď přišly odbornější práce, například s obnovováním elektřiny. „Tekla nám zásuvkami voda a já jsem vinař, takovým věcem já nerozumím,“ svěřil se.

Stavba nových domů bude závod s časem

Upozornil také, že pomoc budou lidé potřebovat i nadále. Jen v Mikulčičích dojde na demolici téměř sedmi desítek domů. Jejich majitelé budou muset nové rychle postavit. „Je to hra o čas. Je vabank, protože to se nezdá, ale půl léta je pryč (…) A stavební povolení trvá, byť se stavení úřad snaží, je to všechno na dlouhé lokty,“ uvedl vinař.

Dobrovolníky proto požádal, aby s chutí pomáhat vydrželi třeba i několik měsíců, kdy budou stát hrubé stavby. Tehdy bude jejich elán zase třeba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

V brněnském studiu ČT vznikl stávkový výbor v reakci na návrh zákona

V brněnském studiu České televize (ČT) vznikl v reakci na vládní návrh zákona o médiích veřejné služby stávkový výbor. Podle členů výboru návrh ohrožuje existenci televizních studií v Brně a v Ostravě, uvedl předseda výboru Jan Havlík. Návrh se totiž o nich vůbec nezmiňuje. Stávkový výbor má nyní jedenáct členů, podle Havlíka situaci sleduje a je připraven činit další kroky k obraně veřejnoprávního média.
17. 4. 2026

Rezavý rám, poškozené brzdy. Polovina zkontrolovaných autobusů měla problémy

Inspekce silniční dopravy (INSID) při dvoudenní mezinárodní akci na hraničním přechodu Lanžhot zkontrolovala 19 dálkových autobusů, u deseti z nich zjistila porušení pravidel. Dva vozy nechali kontroloři kvůli závažným problémům odstavit. Nejzávažnější případ se týkal autobusu tureckého dopravce, který měl nebezpečné technické nedostatky včetně poškození brzd a koroze nosných částí.
17. 4. 2026

Vaňková a Svoboda nebudou obhajovat primátorský mandát

V podzimních komunálních volbách nebudou obhajovat mandát primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) ani primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Vaňková oznámila, že nebude znovu kandidovat ze zdravotních důvodů. Z ostravské komunální politiky zase odchází zastupitel a dřívější dlouholetý primátor města Tomáš Macura (nestr., dříve ANO), který mezi důvody zmiňuje deziluzi z politiky posledních let. Komunální volby se letos konají devátého a desátého října.
16. 4. 2026

První Vesnicí roku se stala jihomoravská Telnice

Před 30 lety, 16. dubna 1996, byly vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže Vesnice roku. Titul tehdy v konkurenci 174 obcí získala jihomoravská Telnice. Porota ocenila péči o kulturní hodnoty, památky a stavby, jasný směr rozvoje i ekologickou stabilitu, stejně jako pestrý kulturní život a množství spolků, které v obci fungují dodnes. Zatím poslední Vesnicí roku se loni stala Písečná v Pardubickém kraji.
16. 4. 2026

Vědci z Brna a USA odhalili slabinu bakterií, která může pomoci s léčbou infekcí

Slabinu bakterií, která jim při nedostatku živin nebo po stresu brání v rychlém množení, odhalili vědci z ústavu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s kolegy z USA. Zjištění může podle nich v budoucnu pomoci zlepšit léčbu infekcí.
16. 4. 2026

Jihomoravská rada odvolala šéfa znojemské nemocnice, nezajistil prý chod interny

Jihomoravští radní odvolali ředitele znojemské nemocnice Miroslava Kavku. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nezajistil chod interního oddělení, řekl po jednání radních. Vedením nemocnice pověřili radní Petra Liškáře, který má podle hejtmana zkušenosti například z kroměřížské nemocnice. Kavka podle hejtmana informaci o odvolání přijal a bude spolupracovat na tom, aby mohl v pondělí 20. dubna předat post svému nástupci. Vyjádření Kavky ČTK zjišťuje.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
15. 4. 2026

Úpravy rozptylové loučky v Brně vyvolaly odpor pozůstalých

Pozůstalým se nelíbí, že na rozptylové loučce Ústředního hřbitova v Brně začala správa hřbitova provádět úpravy. Vykácela už několik stromů a pokračovat bude budováním závlahového systému. Pozůstalí považují zásah do pietního místa za neetický a sepsali petici. Podle vedení správy hřbitova jsou stížnosti neopodstatněné, zásah do samotného pietního místa má být minimální.
15. 4. 2026
Načítání...