Jičín dál povede Malý z ANO. Opozice ale volby napadla a připravuje ústavní stížnost

Nahrávám video
Jičín si zvolil staronového starostu. Opozice ale připravuje ústavní stížnost
Zdroj: ČT24

Jičín povede další čtyři roky advokát Jan Malý z hnutí ANO. Zastupitelé ho v pondělí znovu zvolili starostou, protikandidáta neměl. Zástupci opozice ale napadli výsledky voleb a připravují ústavní stížnost. Chtějí přepočítat výsledky v celém městě.

Podle autorů stížnosti volební komise ovlivnila výsledky ve prospěch sdružení Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN. Do zastupitelstva prošlo jen o devět hlasů. Konkrétně zpochybnili sčítání v okrsku číslo 12, který byl při volbách sečten jako poslední a sdružení v něm získalo nadprůměrný volební výsledek.

„Když vám něco vyjde o kousíček, tak je to vždy ne podezřelé, ale je to prostě zvláštní. Řekli jsme si, že to můžeme přepočítat. Na tom přeci není nic špatného,“ poznamenal spoluautor stížnosti a zástupce Unie pro sport a zdraví Jan Ent. „Skřítci a rarášci v tom obvodě určitě nebyli,“ reagoval místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Stížnost soud dostal tři hodiny po termínu

Krajský soud v Hradci Králové se nicméně k projednání obsahu stížnosti nedostal. Odmítl ji, protože byla podaná téměř tři hodiny po termínu. Advokáti opozice proto připravují ústavní stížnost. Soud měl podle nich žalobu projednat. Podle starosty Malého ale postupoval správně. „Nebyla dodržena procesní zákonná lhůta. Pokud ji zameškám, tak není co dál řešit. Návrh se musí zamítnout,“ konstatoval.

Ústavní stížnost ovšem nemá odkladný účinek. Proto mohli zastupitelé Jičína nové vedení města zvolit. Vzniklou koalici hnutí ANO, Sdružení pro Jičín, Volby pro město (VPM) a sdružení Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN by navíc ani případný úspěch žaloby neohrozil. V zastupitelstvu má 13 z 21 křesel.

Nově zvolená rada města, kterou tvoří také starosta a dva místostarostové, bude sedmičlenná jako doposud. Po dvou místech budou mít ANO, Sdružení pro Jičín a VPM a jednoho radního sdružení Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN.

Většina radních pokračuje dál, za ANO je to Miroslav Kodydek, za Sdružení pro Jičín Luděk Havel, za sdružení Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN Josef Novotný a za VPM jediný nováček v radě Jan Bušta. Všichni čtyři budou neuvolnění radní, tedy nebudou to plně placení funkcionáři.

Podle Hamáčka chce vedení města pokračovat v započatých věcech, jako je například odpočinková zóna Cidlina. V nevyužité lokalitě mezi největším jičínským sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou chce radnice vybudovat odpočinkovou zónu za více než 50 milionů korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V pardubické zbrojovce začalo ohledání místa požáru

Kriminalisté a hasiči v Pardubicích v sobotu začali s ohledáním v pátek shořelé haly firmy LPP Holding, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Na rozebírání trosek hasiči přivezli pásový bagr. Policie v pátek sdělila, že požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, ve všech podle policejního prezidenta Martina Vondráška s podezřením na úmyslné zavinění.
12:45Aktualizovánopřed 21 mminutami

Benzin v průměru stojí 40 korun, je nejdražší za skoro dva roky

Průměrná cena benzinu v tuzemsku vzrostla kvůli bojům na Blízkém východě na 40 korun za litr, což je nejvíce od května 2024. Nafta zdražila na průměrných 44,62 korun za litr, plyne z údajů společnosti CCS. Ceny paliv setrvale rostou v reakci na izraelsko-americké údery v Íránu, které začaly 28. února. Průměrná cena naturalu od té doby stoupla o 6,40 koruny a diesel, na jehož ceně se vývoj podepisuje výrazněji, zdražil o 11,50 koruny.
12:23Aktualizovánopřed 35 mminutami

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
před 4 hhodinami

Přes zimu se zloději vloupali do 213 chat. Případů je méně než v minulosti

Letošní zimu řešili policisté 213 případů vloupání do víkendových chat, o třicet méně než zimu loňskou. Vyplývá to z policejních statistik. Celková škoda letos vystoupala na více než čtyři a půl milionu korun. Nejvíce případů řešila policie ve Středočeském kraji. Počty vloupání do rekreačních objektů klesají už několik let. Například před pěti lety jich bylo téměř dvakrát víc než letos. Vliv na to podle policie i odborníků má lepší zabezpečení chat i fakt, že stále více lidí využívá objekty k trvalému pobytu.
před 4 hhodinami

Babiš po incidentu v Pardubicích vyzval firmy k zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu vyzval v souvislosti s požárem v Pardubicích firmy vyrábějící vojenský materiál, aby si zabezpečily své areály na úrovni nejvyšších technologií. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
před 20 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Pardubicích

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Hasiči v pátek odpoledne uvedli, že už požár zlikvidovali. Podle Miroslava Poláka z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebylo v hale nic, co by souviselo s vlastní výrobou. Uvnitř byl uskladněn hlavně stavební materiál připravený na chystanou rekonstrukci.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Otevřela se zmodernizovaná stranice metra B Českomoravská

Cestující pražské MHD mohou od pátečního dopoledne znovu využívat stanici linky metra B Českomoravská. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po rekonstrukci, která trvala přes 14 měsíců. Město usilovalo o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v přilehlé O2 areně od 24. do 29. března.
včera v 10:27
Načítání...