Hladiny toků na východě Česka klesly, kolem stupně bdělosti je Morava u Lanžhota

Hladiny rozvodněných toků na východě Česka kulminovaly a v noci začaly klesat. První povodňový stupeň bdělosti platil v 10:30 jen na dvou menších tocích v Beskydech a těsně pod ním byla řeka Morava u Lanžhota na Břeclavsku. Deště, které hladiny zejména menších toků zvedly někde až na povodňový stupeň ohrožení, postupně ustaly. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který krátce před desátou hodinou zrušil poslední výstrahu před povodněmi platnou pro části Jihomoravského a Zlínského kraje.

Ještě ve čtvrtek brzy ráno byla na prvním povodňovém stupni bdělosti také Bystřička nad a pod stejnojmennou nádrží na Vsetínsku. Tam už se ale hladina dostala do normálu. Morava u Lanžhota se vlivem dotékání vody z menších toků na stupeň bdělosti dostala před 07:00, jen mírně nad ním by měla podle předpovědního modelu kulminovat odpoledne. Během noci Morava na první povodňový stupeň krátce vystoupala na dolním toku také ve Strážnici na Hodonínsku.

Za posledních 24 hodin spadlo na Moravě a ve Slezsku nejčastěji do 15 milimetrů srážek, ojediněle to byl dvojnásobek. „Většina z těchto srážek spadla již během včerejšího dne (středy), během noci na čtvrtek již srážky ustávaly a vyskytovaly se jen ojediněle,“ uvedl ČHMÚ.

Vydatný déšť rozvodnil části menších toků na východě Česka v noci na středu. Na některý z povodňových stupňů se potoky a říčky dostaly na víc než desítce měřicích stanic. Na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň vystoupala říčka Velička na Hodonínsku. Hasiči na několika místech čerpali vodu z budov nebo ze silnic, ve Spytihněvi na Zlínsku silný déšť promočil neobydlený dům, jehož stěna se zřítila. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uprchlou pumu na Sokolovsku už chytili. Odolala několika dávkám uspávadla

Pumu, která ve středu utekla při krmení u Josefova na Sokolovsku, ve čtvrtek večer pátrací týmy odchytily. Asi tříletá šelma mezitím odolala několika dávkám uspávacího prostředku. Do pátrání se zapojili policisté, hasiči, odchytová služba i veterináři. Na nebezpečí kontaktu se šelmou upozorňovali celý den policisté i obec Josefov.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zlínská státní zástupkyně obžalovala šest lidí a firmu z daňových úniků v rallye

Zlínská státní zástupkyně podala obžalobu na šest lidí a jednu firmu kvůli rozsáhlým daňovým únikům se škodou přes 35 milionů korun. Podle žalobkyně účelovým fakturováním reklamních služeb při závodech rallye snižovali daňovou povinnost. Současně byl podán návrh na schválení dohody o vině a trestu u dvou firem, které se k jednání doznaly. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Kterých závodů se případ týká, neuvedl.
před 15 hhodinami

V sobotu začne stavba trati u Národního muzea v Praze, přinese výluku tramvají

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí v sobotu práce na stavbě tramvajové trati, která propojí Vinohradskou třídu s budovanými kolejemi v horní části Václavského náměstí. Souběžně bude městská Technická správa komunikací (TSK) bourat most a podchod pod Legerovou ulicí, kvůli čemuž bude nutná přeložka magistrály na místo nynější tramvajové trati a její zúžení na dva pruhy. Práce potrvají dvacet měsíců a po celou dobu nepojedou tramvaje mezi zastávkami I. P. Pavlova a Muzeum.
před 16 hhodinami

Muž v Šumperku dle policie najel autem na bratra, je obviněn z pokusu o vraždu

Z pokusu o vraždu a z výtržnictví obvinili policisté jedenašedesátiletého muže, který podle kriminalistů v pondělí v Šumperku brutálně napadl a vážně zranil svého bratra. Na sourozence dvakrát najel osobním autem a poté ho zbil kovovou golfovou holí. Napadený byl se zlomeninami pánve a kyčle převezen do nemocnice, jeho zdravotní stav je vážný. Útočník skončil ve vazbě. Motivem jeho činu byly rodinné neshody majetkového charakteru. Obviněnému hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest.
před 17 hhodinami

Víkendové teploty vystoupají až ke třiceti, poté se mírně ochladí

Jasné nebe beze srážek vydrží v Česku do konce víkendu. Teploty postupně porostou až k tropickým třiceti stupňům Celsia. V neděli večer a v pondělí přijdou přeháňky nebo bouřky a mírně se ochladí. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci na čtvrtek na horách někde i mrzlo.
včeraAktualizovánovčera v 08:57

Jihočeské papírny míří ke konci, o práci přijde stovka lidí

Českokrumlovsko se připravuje na konec Jihočeských papíren ve Větřní. Přes deset let jsou v insolvenci – vyrábět přestanou nejspíš na podzim. Zadlužené papírny stáhly ke dnu vysoké ceny energií a malá poptávka. O práci přijde 110 lidí. Českokrumlovsko má už nyní největší podíl nezaměstnaných na jihu Čech, v květnu to bylo 4,9 procenta. Uzavření závodu může mít vliv také na cenu vody pro místní domácnosti. Čistírna odpadních vod v Českém Krumlově totiž dosud počítala s objemem, který spolu s domácnostmi dodávaly i papírny. Město už situaci řeší s vodárenskou společností, pomoci má i chystaná rekonstrukce čistírny.
včera v 07:00

Požár střechy bytového domu v Brně mají hasiči pod kontrolou

Požár střechy bytového domu v Brně-Chrlicích se podařilo hasičům vpodvečer po několika hodinách lokalizovat a dohašují jej. Hasiči vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Osm lidí je evakuovaných, tři hasiči se zranili, informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Škody půjdou do milionů korun, přesnější vyčíslení bude možné až později. Podle policie byla příčinou pravděpodobně nedbalost při provádění stavebních prací.
11. 6. 2025Aktualizováno11. 6. 2025

Obvinění po razii NCOZ si zatím vyslechli čtyři lidé. Způsobili škodu 34 milionů

Obvinění z daňové trestné činnosti si po úterní razii Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji zatím vyslechli čtyři podnikatelé z Mostecka a Teplicka. Detektivové v úterý zadrželi osm lidí, zbývající čtyři by měli být v průběhu středečního odpoledne propuštěni na svobodu. Pro ČT to uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Škoda je zhruba 34 milionů korun.
11. 6. 2025Aktualizováno11. 6. 2025
Načítání...