Brno povede v následujících čtyřech letech pětikoalice, oznámila Vaňková

Nabídku na sestavení široké koalice v Brně od ODS s TOP 09 přijali všichni, tedy ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráti i ČSSD. Bude mít 46 z 55 mandátů. Oznámila to primátorka Markéta Vaňková.  Koaliční smlouvu zástupci stran podepíší ve středu. Ustavující zastupitelstvo bude 20. října.

Nabídku na vznik široké koalice, zveřejnilo vítězné uskupení ODS a TOP 09 v čele s Markétou Vaňkovou ve čtvrtek. Od stran si v pondělí dopoledne vyslechla stanovisko, které pak jejich zástupci oznámili novinářům. Primátorkou by měla zůstat Vaňková. Prvním náměstkem bude René Černý (ANO).

„Každá ze stran byla schopna udělat ústupky, zásadní věci jsou jasné,“ řekla Vaňková. „V tak široké koalici je jasné, že každý z těch subjektů měl větší očekávání. Kdyby byla užší koalice, měla by každá strana více gescí, více personálního zastoupení. Je logické, že všechny subjekty potřebovaly ten víkend, aby si to promyslely a dospěly k závěru, že to byl sice překvapivý návrh a nesplnil úplně jejich očekávání, ale pro město je to to nejlepší,“ dodala. 

Nahrávám video

Za ODS s TOP 09 by měl náměstkem zůstat Robert Kerndl (ODS), který bude mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu si vezme na starosti sama Vaňková, radním pro dopravu zůstane Petr Kratochvíl (ODS) a sport by měl mít v gesci Tomáš Aberl (TOP 09). Černý jako první náměstek bude zodpovídat za investice a implementaci evropských fondů, územní plán připadne jako radnímu Petru Bořeckému (ANO), bytovou politiku bude jako radní řešit Karin Karasová (ANO).

Za ČSSD bude v radě Jiří Oliva, jeho gescí bude majetek. Lidovci se STAN a Piráti budou o obsazení míst v radě ještě jednat. Lidovci se STAN budou mít na starosti životní prostředí a školství, Piráti participativní rozpočet, strategický rozvoj a IT. Koalice bude mít 46 z 55 zastupitelů. V opozici bude SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

Vaňková: Široká koalice je výzva

Vaňková věří, že široká koalice je pro Brno to nejlepší. „Tato platforma je nejlepší a udělám vše pro to to, abychom v zásadních tématech našli shodu bez ohledu na to, zda to bude v koaliční smlouvě, nebo ne,“ vysvětlila Vaňková.

Širokou koalici považuje za výzvu. „Mám ráda výzvy, ale kolegové vědí, že se snažím najít shodu i za cenu kompromisů. Mohla jsem si zvolit jednodušší řešení a jednotu v názorech, ale dospěla jsem k tomu, že subjektivní hledisko není správné. A pokud mám být čtyři roky primátorkou, jsem přesvědčená, že jsem širokou koalicí zvolila pro Brno tu nejlepší variantu,“ řekla primátorka.

Černý novinářům řekl, že ANO s nabídkou souhlasilo, protože nabídnuté gesce umožní plnit podstatnou část programu hnutí. „Akcentovali jsme bytovou politiku a územní plán a také investice pokrývají to, co bychom chtěli v Brně změnit,“ uvedl.

Hladík koalici přijal „se skřípěním zubů“

U oznámení koalice chyběl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který byl lídrem a dosud hlavním vyjednavačem kandidátky KDU-ČSL a STAN. Minulý týden se proti široké koalici ohradil. Filip Leder (KDU-ČSL) řekl, že Hladík se připravuje na roli ministra životního prostředí a vznik široké koalice přijal „se skřípěním zubů“.

O tom, kdo v radě za lidovce a STAN zasedne, budou strany teprve jednat. „Souhlasili jsme ale s koalicí, protože nám to umožní pokračovat v projektech, které pro nás byly stěžejní,“ řekl Leder. Lidovci například řešili dotace na zelené střechy nebo pokládání solárních panelů na městské domy, měli ale také na starosti investice do škol.

Z podobného důvodu ohledně pokračování v rozdělaných projektech se podle lídra Marka Lahody rozhodli přijmout nabídku i Piráti. O člověku v radě teprve rozhodnou. Členská základna také bude hlasovat o koaliční smlouvě, jejíž podpis by měl být nejspíš ve středu před čtvrtečním zastupitelstvem. Piráti smlouvu podepíšou a schvalovat ji budou dodatečně. Pokud by ji neschválili, z koalice by vystoupili.

S podpisem koaliční smlouvy počítá Vaňková ve středu, ve čtvrtek bude ustavující zasedání zastupitelstva. ODS s TOP 09 bude mít v Radě města Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle budou mít Piráti a také ČSSD. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
před 1 hhodinou

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
před 18 hhodinami

Výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
včera v 10:29

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X. Později policie uvedla, že pyrotechnik našel při prohlídce bytu v panelovém domě zřejmě zábavní pyrotechniku domácí výroby.
6. 6. 2026Aktualizovánovčera v 00:46

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od sobotního rána proudily na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představila dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohli zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
6. 6. 2026
Načítání...