Bohumín má 52 nově opravených bytů. První licitace nájemného začínají v pondělí

8 minut
Bohumín nabídne zájemcům 52 nových bytů
Zdroj: ČT24

V Bohumíně se bude rozhodovat o tom, kdo se nastěhuje do 52 bytů v opravených domech někdejší dělnické kolonie. Nájemníky město vybere v sérii licitací nájemného. První je v plánu právě v pondělí. Oprava domů, které pochází z počátku 20. století, a přilehlého okolí přišla město Bohumín na 174 milionů korun.

Domy v bývalé dělnické kolonii byly už ve velmi špatném stavu. Po rekonstrukci je nyní k dispozici 52 bytů o dispozicích 2+0, 3+0 a 4+0. Největší byty mají okolo 110 metrů čtverečních, nejmenší pak okolo padesáti až šedesáti metrů.

Většina nových bytů je mezonetových. Podle vedoucí odboru správy domů Městského úřadu Bohumín Kateřiny Pálkové tak město reagovalo na dnešní potřeby lidí. „Můžeme tak oddělit společenskou část, když nám přijde návštěva, od té obytné části, kde zůstává soukromí v ložnici nebo dětských pokojích,“ vysvětlila. 

Z domů podle Pálkové zůstaly prakticky jenom obvodové zdi. Nové jsou elektroinstalace, rozvody vody, tepla, ale změnila se i dispozice místností. „Oříškem byly právě dnešní potřeby nájemníků – vměstnat vše do původních půdorysů, ale přesto udělat krásné a moderní bydlení,“ sdělila.

Bývalé dělnické domy jsou z režného zdiva, a to muselo zůstat patrné i po jejich rekonstrukci. Město to řešilo vnitřním zateplením domů. „Je to velmi atypické, ale právě pro zachování toho původního vzhledu bylo potřeba přistoupit k tomuto řešení,“ dodala Pálková. 

Osm kol licitací nájemného

O tom, kdo se do nových bytů nastěhuje, rozhodne licitace nájemného. První kolo z celkových osmi proběhne už v pondělí. Začínat se bude na částce 95 korun za metr čtvereční. „Vítáme každého slušného a pracujícího občana z Bohumína či okolních obcí. Musí splňovat naše podmínky, které máme vyvěšené na městském webu,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). Dodal, že hlavním parametrem je, aby měl člověk na zaplacení nájmu. 

Bohumín licituje nájemné už asi dvacet let. „V případě, kdy jsou ty byty úplně nové, je vyvolávací částka 95 korun za metr čtvereční, jinak licitujeme s vyvolávací cenou 70 korun. Lidé ale nabízejí i mnohem vyšší částky, průměr za poslední období byl sto korun za metr čtvereční,“ přiblížil starosta. Nebojí se, že by o nové byty nebyl zájem, spíše naopak. 

Město Bohumín vlastní a pronajímá lidem 4300 bytů. V tomto ohledu patří k nejiniciativnějším městům v Česku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 9 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 9 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 14 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 14 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánovčera v 15:42

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
včera v 11:37

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
včera v 11:30

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...