Aula Univerzity Tomáše Bati prochází rekonstrukcí. Novou podobu navrhla Jiřičná

Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) opravuje aulu Academia centra v budově Fakulty managementu a ekonomiky v Mostní ulici. Vnitřní prostory jsou po pětadvaceti letech opotřebené a vybavení zastaralé. Předpokládané náklady jsou šedesát pět milionů korun, práce by měly být hotové letos v červenci.

Architektonickou studii pro aulu zpracovala architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, která pro univerzitu navrhla už vzdělávací komplex, je také autorkou nedalekého kongresového a univerzitního centra.

„Hlavním důvodem uzavření prostoru auly byly nedostatky v požárně bezpečnostních předpisech. Vnitřní prostory byly značně opotřebené, technický stav nevhodný a na současnou dobu zde byly zastaralé prvky audiovize, osvětlení, zastínění i akustiky,“ uvedl kvestor Univerzity Tomáše Bati Alexander Černý.

Aula sloužila více než pětadvacet let. Konaly se zde promoce, slavnostní shromáždění akademické obce nebo konference. Nyní se tam buduje nové technické vybavení, navazující foyer, šatny a sociální zařízení. „Rekonstrukce se týká tří samostatných prostorů. Ve vlastní aule je kladen důraz na pohodlné sezení v každém místě auditoria, což dříve na čtyřiceti procentech míst nebylo, a špičkové vybavení konferenčních technologií,“ uvedl Černý. 

Rekonstrukcí projdou i koleje

Univerzita letos chystá také opravu vysokoškolských kolejí za zlínským divadlem. Budova slouží téměř dvěma stovkám studentů více než padesát let, vnitřní vybavení je opotřebené, technologické zařízení budovy je za hranicí životnosti. „Tyto vysokoškolské koleje mají také zcela nevyhovující dispoziční uspořádání se sdíleným sociálním zařízením na jednotlivých podlažích,“ uvedl ředitel kolejí a menz Univerzity Tomáše Bati Michal Navrátil.

Práce by mohly začít letos na jaře, univerzita studentům nabídne náhradní ubytování. „Počítá se s celkovou modernizací interiérového vybavení. Ubytovací jednotky budou mít vlastní sociální zařízení i kuchyňku. Objekt bude také přizpůsoben osobám se specifickými potřebami,“ uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková. Náklady budou více než 120 milionů korun, šedesát procent pokryjí dotace, zbytek zaplatí univerzita.