Zdeněk Piškula a Filip Březina hrají basket ve stínu totality. Zlatý podraz představuje upoutávku

Nahrávám video
Upoutávka na film Zlatý podraz
Zdroj: ČT24

První český film, ve kterém zásadní roli hraje basketbal a jeho československá reprezentace, představuje upoutávku. Ve filmu Radima Špačka hrají Filip Březina, Zdeněk Piškula, Jan Hartl nebo Ondřej Malý. Zlatý podraz, který vypráví příběh o vášnivé lásce, basketbalu a životě ve stínu politiky, vstoupí do kin už na konci října.

Zlatý podraz začíná v roce 1938. Hlavní linii snímku tvoří osudová láska mladého právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), se kterou se seznámí na poválečném mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě. Michelle je osudem pronásledovaná dívka, která prchla z vlasti před Stalinem i Hitlerem.

Jejich příběh, který kromě politiky ovlivní také dva protikladní jedinci, trenér Valenta (Stanislav Majer) a funkcionář Hrabal (Ondřej Malý), vrcholí v roce 1951, kdy Evropu už na mnoho let rozdělila železná opona.

„Já jsem několik filmů o basketbalu viděl, ale je pravda, že většinou jsou americké. V Evropě se to moc nenosí. A vlastně mě to zaujalo i tím, že to není tak obvyklé téma. Ale basketbal není tak úplně téma filmu, tématem jsou i dějiny naší země, je tam i velká milostná zápletka,“ říká režisér filmu Radim Špaček, který natočil například drama Pouta.

Jednoho z hráčů týmu československých basketbalistů hraje Zdeněk Piškula. Podle jeho slov chodili herci už od srpna loňského roku trénovat s míčem. „My nemusíme umět hrát basket, my musíme vypadat, že ho umíme hrát,“ podotýká mladý herec. V dalších rolích se představí Jan Hartl, Alena Mihulová, Jiří Roskot nebo Josef Abrhám.

Zlatý podraz patří ke snímkům, které oslavují letošní sté výročí vzniku Československa. Do českých kin proto vstoupí 25. října 2018, jen několik dnů před státním svátkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Drama o střelbě ve škole zasáhlo citlivá místa

Jaká je nejhorší věc, kterou jste kdy udělali? Odpověď na tuto otázku zásadně zasáhne do svatby, kterou ve filmu nazvaném Drama chystají snoubenci v podání Zendayi a Roberta Pattinsona. Snímek, promítaný od začátku dubna i v českých kinech, provází v USA kritika za to, jakým způsobem se zhostil vážného tématu.
před 1 hhodinou

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
před 1 hhodinou

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
před 9 hhodinami

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
před 22 hhodinami

Herec Travolta poprvé režíroval. Adaptaci vlastní knihy uvede v Cannes

Herec John Travolta režíroval svůj první film a debut uvede ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes. Tamní publikum jako jedno z prvních uvidí snímek s názvem Propeller One-Way Night Coach odehrávající se během zlatého věku komerčního letectví.
včera v 16:00

Nová alba: Nabroušená Suzi Quatro, přímočará Robyn a kritická Martinezová

Freedom, Sexistential a Hades jsou názvy tří nových alb, za nimiž stojí Suzi Quatro, Robyn a Melanie Martinezová. Dělí je nejen generace a žánr, ale také zcela odlišný hudební přístup.
včera v 14:12

Kadrnka točí film o Komenském před exilem, „nehraje“ ho Slovák Mitaš

Režisér Václav Kadrnka dokončuje celovečerní film Panna Sofia o Janu Amosovi Komenském. Sleduje jednu kapitolu ze života tohoto evropského myslitele. V hlavní roli se představí slovenský herec Marián Mitaš.
včera v 11:58

VideoMalý princ vyšel před 80 lety. Po Bibli je druhým nejpřekládanějším dílem

Přesně před osmdesáti lety vyšla ve Francii jedna z nejslavnějších knih na světě. Malý princ je po Bibli druhým nejpřekládanějším dílem všech dob, lidé ji čtou ve 450 jazycích. Nové, moderní vydání je teď na pultech francouzských knihkupectví. Mnoho Francouzů možná netuší, že autor knihu nenapsal ve Francii, ale v New Yorku. Vyšla až dva roky po jeho smrti. Má několik filmových podob, před dvěma lety například vzbudila pozornost animovaná verze. K jejímu věhlasu přispěl i dramatický život autora – zahynul tragicky, když jeho letadlo sestřelili za války Němci.
včera v 07:30
Načítání...