Režisér Špaček doskočil dramatem o československých basketbalistech pro Zlatý podraz

Režisér Radim Špaček začal natáčet snímek Zlatý podraz – první český film, ve kterém zásadní roli hraje basketbal a jeho československá reprezentace. Historické drama se vrací k prvenství Československa na evropském šampionátu ve Švýcarsku v květnu 1946, které je dodnes jediným zlatým úspěchem na mistrovstvích Evropy.

Video Události v kultuře
video

Režisér Špaček točí Zlatý podraz

V ženevskou sportovní halu čtyřicátých let se pro potřeby natáčení proměnil Průmyslový palác na pražském výstavišti. „V tom příběhu hraje politika velkou roli, protože se odehrává mezi lety 1938 až 1951. Je to hodně o hrdinství a vlastenectví,“ přibližuje režisér Radim Špaček. Drama se odehrává pouhý rok po válce a nese název Zlatý podraz.

Jednoho z hráčů týmu československých basketbalistů hraje Zdeněk Piškula. Podle jeho slov chodili herci už od srpna loňského roku trénovat s míčem. „My nemusíme umět hrát basket, my musíme vypadat, že ho umíme hrát,“ podotýká mladý herec. 

Zlatý zázrak 1946

Československý výběr na ženevském šampionátu na jaře 1946 nepatřil z deseti evropských týmů zrovna k favoritům. Přesto své tažení turnajem dovedl až do finálového duelu se silnými Italy.

A první půlka vrcholu turnaje jasně napověděla, kdo je suverénem zápasu, když během ní Čechoslováci prohrávali 5:15. Do konce poločasu ale dokázali vzít soupeři vítr z plachet a do kabin šli pouze s tříbodovým mankem.

Druhý poločas se proměnil v pravé sportovní drama, ještě 56 vteřin před konečným hvizdem vedli Italové 31:29. Pak ale přišel faul na Josefa Křepelu a infarktový závěr byl na světě. Českoslovenští reprezentanti dokázali zvítězit 34:32 a stali se národními hrdiny.

„To byl kořen k tomu, aby se basketbal v Čechách nebo Československu uchytil,“ říká bývalý trenér basketbalové reprezentace Miroslav Vondřička.

Scénář se ale věnuje, jak název filmu napovídá, také méně radostné kapitole národního týmu. „Jde o rok 1951 v Paříži, kde ve finále prohrál velmi sporně s tehdejším Sovětským svazem,“ přibližuje spoluscenárista a sportovní redaktor České televize Jakub Bažant.

Podle něj film z velké části popisuje skutečné události. Zlatý podraz patří ke snímkům, které oslaví letošní 100. výročí vzniku Československa – premiéru tvůrci plánují okolo 28. října.