Začíná festival Berlinale. Vyhrát ho chce japonský anime trhák i film o smartphonu

Do hlavního města Německa se sjíždějí filmové hvězdy i fanoušci kinematografie. Začíná jeden z nejprestižnějších filmových festivalů Berlinale. Hlavní cenu, Zlatého medvěda, může získat některý z devatenácti titulů, žádný z nich ale není český. Při zahájení přes video promluví k festivalovým hostům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina patří také k tématům letošního programu.

Vítězný snímek vybírá tentokrát porota v čele s americkou herečkou Kristen Stewartovou. Rozhodnuto už je o laureátovi ocenění za celoživotní přínos, které patří Stevenu Spielbergovi. Hlavní soutěž je, stejně jako v předchozích letech, bez české účasti.

České stopy se ale na letošním Berlinale najdou. Nejvýrazněji v krátkém animovaném filmu Deniska zemřela, v němž student FAMU Philipp Kastner vypráví o smrti svého psa. Retrospektivní sekce uvede Sedmikrásky Věry Chytilové. Českou produkci lze vystopovat v doprovodné soutěžní sekci Encounteres, kde bude uveden dokument Východní fronta v režii Vitalije Manského a Jevhena Titarenka,  a také v experimentálním dokumentu Poznámky z Eremocénu slovenské režisérky Viery Čákanyové.

Soutěží příběhy o cizinecké legii, telefonech i napjatých vztazích

Na Zlatého medvěda v hlavní soutěži může pomýšlet třeba japonský anime režisér Makoto Šinkai, jehož snímek Suzume byl v Japonsku kasovním trhákem, nebo mexická režisérka Lila Avilésová s příběhem Tótem o sedmileté dívce, která se bude muset rozloučit se svým otcem. Kanadský filmař Matt Johnson odvypráví pod názvem BlackBerry raketový vzestup a katastrofální pád prvního smartphonu na světě. 

Původem italský režisér žijící v Paříži Giacomo Abbruzzese představí svůj celovečerní debut Disco Boy. V jeho prvotině se prolínají příběhy vojáka cizinecké legie a muže, který se v deltě Nigeru snaží ubránit svou vesnici před tlakem ropné společnosti. Se sondou do skupiny studentů chycených mezi tradicí a moderní dobou se na Berlinale vrací čínský režisér Liu Ťien. Jeho animovaný snímek nese název Art College 1994. Skupinu přátel a jejich napjaté vztahy sleduje i zástupce „domácího hřiště“ Christian Petzold.

Přípravy na Berlinale 2023
Zdroj: DPA/Annette Riedl/ČTK

Festival upozorňuje, že letošní výběr se víc než kdy jindy snaží být otevřený všem filmovým formám. Nabízí proto animované filmy, dokumenty, komedie i dramata, příběhy ze současnosti i dobové snímky a filmy jak hvězdně obsazené, tak ty, které pracují s neherci.

Sean Penn uvede Zelenského

Pořadatelé Berlinale chtějí také letošním programem vyjádřit solidaritu jednak protestujícím, kteří se v Íránu „postavili brutálnímu nedemokratickému režimu“, a také Ukrajině bojující proti ruské agresi za nezávislost.

Na zahajovacím ceremoniálu promluví přes videohovor ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se podobně už obracel na publikum třeba na festivalu v Cannes nebo na hudebních cenách Grammy. V kinosále Berlinale jeho promluvu uvede herec Sean Penn, který Zelenského navštívil i na Ukrajině a mimo jiné mu předal svou sošku Oscara. Nikoliv jako bývalému hereckému kolegovi, ale jako symbol víry ve vítězství.

Čest zahajovacího filmu připadla světové premiéře novinky She came to Me. Režisérka Rebecca Millerová se po červeném koberci projde s hereckou delegací v čele s Anne Hathawayovou, Marisou Tomeiovou či Peterem Dinklagem. Vypráví o spisovateli, kterému se po známosti na jednu noc vrátí inspirace.

Berlinale potrvá do 26. února, po dvou pandemií omezených ročnících se odehraje v normálním provozu, ale nevyhnulo se zdražování lístků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Poslední výstřel zasáhne výběrem z české a polské fantastiky

Současně v Česku a Polsku vychází kniha Poslední výstřel. Antologii fantastických povídek připravila dvě výrazná jména žánrové literatury – Leoš Kyša a Jakub Ćwiek. Uvedení knihy podpořil Polský institut v Praze.
před 3 hhodinami

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
včera v 09:02

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
20. 3. 2026Aktualizováno20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
20. 3. 2026

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
19. 3. 2026

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
19. 3. 2026Aktualizováno19. 3. 2026
Načítání...