Z barabizny opět rokoková kráska. Zámek Peruc na Lounsku se po letech otevírá veřejnosti

Po více než třiceti letech se pro veřejnost otevírá rokokový zámek Peruc na Lounsku. Rozsáhlá obnova začala před pěti lety, kdy změnil majitele. Předtím se do něj opakovaně vloupali zloději a odnesli odtamtud obrazy Emila Filly. Rekonstrukce větší části památky stále pokračuje.

Před pěti lety nemovitost koupila Dominika Matušová. Za projektem rekonstrukce stojí přítel nové majitelky Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice. Rekonstrukce podle něj dosud vyšla na desítky milionů korun.

Dokončené je severní křídlo a část západního. Bylo potřeba opravit propadlé stropy, děravou střechu nebo rozbitá okna. „Musíme si uvědomit, že to byla barabizna a z barabizny jsme udělali podle mého názoru nádherný rokokový zámek,“ uvedl Ondráček s tím, že na turisty čeká kromě prohlídky občerstvení v zámeckém parku.

„Na co jsme tady opravdu hrdí, tak je rokokové schodiště od Ignáce Platzera, které patří k nejkrásnějším schodištím na celém světě,“ láká výletníky k návštěvě zámku. 

Události: Zámek Peruc na Lounsku se po letech otevírá veřejnosti (zdroj: ČT24)

Ve zrekonstruovaných prostorách jsou zapůjčená díla od světoznámých umělců z 16. až 18. století. Na zámku jsou vystavená některá zrestaurovaná kachlová kamna z 18. století, podle Ondráčka byla zdevastovaná, proto jsou složená z jednotlivých střepů.

Do majetku obce přešla od státu stavba i s parkem a úřednickým domkem v roce 1994. Náklady na údržbu byly však vysoké a městys zámek v roce 2007 prodal Britům. Ti se o památku příliš nestarali, v havarijním stavu nakonec byla i síň Emila Filly, která se v zámku nachází.

O koupi zámku uvažoval Ústecký kraj, který zřizuje lounskou galerii, pod niž síň patří. Zastupitelé ale tehdy záměr neschválili. Náklady na opravy odhadli odborníci na 130 milionů korun, další peníze by stál provoz. Realitní kancelář pak zámek s užitnou plochou 3 tisíce metrů čtverečních a 55 místnostmi prodávala za 21 milionů korun.

Soud kvůli síni Emila Filly

Právě kvůli síni slavného kubistického malíře se majitelka s krajem soudí. Kraj se totiž domáhá svého práva k užívání. Právě v prostorech, kde kubistický malíř pobýval, mají být podle darovací smlouvy z 50. let minulého století jeho obrazy umístěny.

Majitelka zámku v Peruci se zavázala, že po rekonstrukci budovy předá prostory zpět do 30. června 2018, což se ale nestalo. Ondráček uvedl, že chce, aby síň v zámku byla. „Myslím si, že na Peruc patří,“ zdůraznil.

„Náš zájem je, aby tady Filla byl, ale aby Filla tady byl tak, aby to pro veřejnost bylo zajímavé,“ doplnil.

Síň by podle jeho představy měla být součástí prohlídkového okruhu. Vzhledem ke stavu síně, který byl podle Ondráčka dezolátní, se rekonstrukce prodloužila. Zatím není jasné, kdy bude u konce, dodal.