Tuzemský aukční rekord Toyen vydržel krátce. První místo nově uzmul Kupka

2 minuty
Události: Obrazy Pištěka a Kupky se prodaly za rekordní ceny
Zdroj: ČT24

Na nedělní aukci v Praze padl nový český aukční rekord. Za obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II zaplatí kupec 90,24 milionu korun včetně aukční přirážky. Rekord se podařil také Theodoru Pištěkovi. Jeho obraz Adieu, Guy Moll se stal nejdráže prodávaným dílem žijícího autora v Česku. Prodal se za 21,2 milionu korun (s aukční přirážkou se cena vyšplhá na 25,44 milionu korun).

Divertimento II patří podle aukční síně k nejvýznamnějším dílům Kupkova abstraktního období ve třicátých letech. Kupkovy abstraktní malby dlouhodobě obsazují první místa českého aukčního žebříčku. V první desítce je po nedělním prodeji zastoupen čtyřmi díly.

Třikrát je v první desítce zmíněno jméno Oskara Kokoschky, po jednom „zářezu“ má Mikuláš Medek, Josef Šíma a Toyen. Právě Pikovou dámu od Toyen sesadilo Kupkovo Divertimento II z místa pro tuzemský aukční rekord. Držela ho jen přes měsíc. 

Kupkova malba našla nového majitele po rychlých příhozech, dražba trvala několik minut. Vyvolávací cena byla stanovena na třicet milionů korun. 

Inspirováno hudbou

Název obrazu Divertimento II se váže k italské hudební terminologii, kde divertimento (v překladu zábava) označuje odlehčenou či zábavnou instrumentální skladbu. Hudba, jejímž byl Kupka velkým obdivovatelem, se do malířovy práce propisovala již od raných děl a později se mu opakovaně pod rukama proměňovala v hry linií a tvarů.

Nově prodaný obraz je svázán s Divertimentem I, uloženým ve sbírkách newyorského Guggenheimova muzea, a s dvojicí obrazů Hot Jazz (I a II, 1935), na niž obě Divertimenta navazují.

Aukce v Galerii Kodl nabízela na 250 uměleckých děl. Přívlastek „rekordní“ se od neděle pojí také s hyperrealistickou malbou Theodora Pištěka, která je nyní nejdráže prodaným dílem žijícího autora v tuzemsku. 

Obraz vycházející z prostředí automobilových závodů

Osmaosmdesátiletý kostýmní výtvarník a malíř obraz nazval Audie, Guy Moll. Inspiroval se příběhem právě tohoto francouzského automobilového závodníka, který zahynul ve čtyřiadvaceti letech. Sám Pištěk proslul jako automobilový závodník.

Obraz Theodora Pištěka s názvem Adieu, Guy Moll na výstavě v Domě umění města Brna
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

V českých uměleckých aukcích drží několik rekordů. Nejdráže vydraženými obrazy českého žijího autora byla jeho díla Na návštěvě u Harrachů (v roce 2013 se vydražilo za 2,7 milionu korun) i Racek letící do snu (kupec za něj zaplatil v roce 2014 2,9 milionu korun). 

Před nedělním aukčním rekordem toto prvenství patřilo soše LacrimAu od argentinsko-českého umělce Federika Díaze. Zlatá kapka zhotovená pro Expo 2010 v čínské Šanghaji se v listopadu 2017 prodala v aukci za 6,5 milionu korun.

Rekordní aukce

Rekordní byla i aukce jako celek – celková vyvolávací částka 210 milionů byla navýšena téměř o stejnou sumu a poprvé byla překonána hranice 400 milionů korun v jedné aukci. Jedná se tak o nejúspěšnější dražbu v historii České republiky, sdělila za pořádající Galerii Kodl Terezie Kaslová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
včera v 07:00

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...