Recenze: Doctor Strange je magická hvězda marvelovské galaxie

Myslíte si, že víte, jak tenhle svět funguje? Nevěříte mýtům o čakrách, astrální energii a síle probuzené duše? Na začátku stačí, když pochopíte, že je toho ještě mnoho, co nevíte. Tak se vydejte do tajemného Kamar Taj, sídla moudrosti a síly, které jediné jsou schopné vzdorovat Temnotě. Právě tohle udělal slavný a posléze téměř odepsaný neurochirurg Doctor Strange. Když budete mít kliku (a koupíte si lístek do multiplexu), tak se s ním setkáte. Pakliže nemáte z marvelovek apriorní kopřivku, věřte, že to stojí za to!

Marvelovské univerzum je nekonečné a tentokrát do něj, v šíleném kankánu alternativní multidimenze, borcené reality a ohýbaných světů, vstupuje magie, kouzlo a mystika. A s ní také spíše průměrný, ovšem nikoli blbý, ale poctivě vystavěný scénář, jehož figury mají jasné kontury i motivaci, režie, jež má drive, vizuál nabízející marvelovský kolorit a sebestředný Benedict Cumberbatch, který se musí skoro zabít, aby pochopil, že cílem není být největším neurochirurgem, ale stát se nejmocnějším mágem MCU (Marvel Cinematic Universe).

Poté, co kdysi zlomil Kód Enigmy, bude se teď pokoušet zlomit slizký vaz i poskokům Temné síly a poté, co skočil se Star Trekem do temnoty, dokáže teď poletovat i mezi rozlámanými alternativními světy, rotovat v astrálních vírech a provlékat se pokroucenými dimenzemi.

Doctor Strange
Zdroj: Falcon

Dostat se „odsud“ až „tam“ dá jednomu zabrat, ale když máte talent a k tomu levitační plášť, Aggamotovo oko a knihu Vishanti, v níž dokážete číst, můžete si to rozdat i se zparchantělým odpadlíkem z Kamar Taj Kaeciliusem, jehož nejvěrnějšími průvodci jsou bolest a smrt.

Derrickson si nesedl na zadek

Hned vstupní sekvence signalizuje, že to režisér a scenárista Scott Derrickson ustál. Hravě, ale především zábavně si poradil se stosedmdesátimilionovým rozpočtem, o kterém se mu nikdy předtím ani nesnilo, i se zápletkou evokující hodně vzdálenou vzpomínku na Orlakovy ruce nebo Hrdinu proti své vůli, neboť Strange se do pozice čarodějnického lídra zrovna dvakrát nehrne.

Znovu vyšla sázka na „hladového“ tvůrce se skromným filmografickým portfoliem (navíc orientovaným hlavně na horory), který si před parametry marvelovského blockbusteru nesedl na zadek a vydal ze sebe na režijním křesle to nejlepší, čeho je schopen.

Záporák prohrává i herecky

Do titulní role přesně posadil britský import Benedicta Cumberbatcha, jenž tu dělá čest svému komiksovému jménu, a od dob televizního Sherlocka se nemusí bát, že by mu došel přísun nabídkových scénářů. Chvíli si na něj jako na Doctora Strange (který v komiksových sešitech ožil v roce 1963) sice musíte zvykat, ale rychle vás dokáže přetáhnout na svoji stranu, ve finále to bude někdo úplně jiný než na začátku, ale zdá se, že Kamaraj Taj i ohrožené lidstvo potřebují právě takového chlapíka, jako je on.

Skvěle ho doplňuje bílá silueta Prastaré, mysticky soustředěné Tildy Swintonové. Ostatní figury se prosazují spíše ve druhém plánu, což platí i o vlažnějším záporáku Madsu Mikkelsenovi, jenž se po celou dobu pořádně nerozehřál.

Ve skvělém vizuálu, pohrávajícím si s kolabujícím časoprostorem, dominují monumentální trikové scény a peníze investované do vstupenky na 3D projekci tentokrát nejsou vyhozené.

Zkrátka…

Doctor Strange je neodfláknutý a zábavný origin, který má potenciál fungovat sólově i v týmovce a sem tam i něco zásadnějšího sdělovat. Nabízí vtipný nadhled, svižnou, velkorysou a spektakulární akci, masivní tah na bránu, spoustu nápadů a populární potitulkovou scénu, která marvelovkám sluší. Tak umlčte své ego, otevřete mysl i portmonku a kupte si lístek do první řady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...