Oni nás porazili tanky, my je hokejem. Invazi 1968 připomíná na 200 fotografií

Padesát let po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jsou poprvé k vidění některé dosud nepublikované snímky z tehdejších událostí. Výstava na pražské Staroměstské radnici s názvem Sovětská invaze - srpen 1968 nabízí na dvě stovky unikátních fotek z ulic Prahy i dalších měst. Historický okamžik i následující protesty zachytili profesionální fotografové i amatéři.

Nejdramatičtější události se odehrály před budovou Československého rozhlasu. Lidé na Vinohradské třídě barikádami z aut a autobusů bránili okupantům v obsazení budovy. Na místě byl i tehdy šestadvacetiletý Josef Ráž, jehož snímky jsou také na radnici vystaveny.

Hrdiny dne byli saniťáci

Právě před rozhlasem zažil nejhorší okamžik, když se snažil situaci vyfotografovat. „Stál přede mnou nějaký mladík. Plácl jsem ho do nohy, a než stačil uhnout, zazněla dávka – a on sebou praštil. Stálo ho to život. Fotka nevznikla, utekl jsem do domu naproti rozhlasu. Vpravo leželi mrtví, vlevo na chodbě ti, kteří čekali na sanitku, veprostřed jsem uklouznul na kalužích krve,“ popisuje.  

Bydlel tehdy jen kousek od Václavského náměstí. Pohnutou atmosféru srpna 1968 zachytil na snímcích, které půl století nikdo neviděl. „Hrdiny dne byli saniťáci,“ podotýká, „doslova běhali mezi sovětskými vojáky a odváželi lidi. Jednu sanitku jim přitom rozstříleli u Karlova náměstí, když jeli do nemocnice.“ 

V boji o rozhlas na Vinohradské třídě zemřelo sedmnáct lidí. Byli zastřeleni, rozdrceni koly vojenských vozidel, umírali i v hořících domech.

Deprese, hokej a zase deprese

Bojovnou zónu před rozhlasem zažila i pořadatelka výstavy a fotografka Dana Kyndrová – jako třináctiletá dívka. „Tank zamířil dělem na Vinohradskou, běželi jsme, já brečela a otec na mě řval: Ke zdi! Ke zdi!“ vzpomíná na vypjaté momenty. 

O pět měsíců později pak jako skautka držela v Karolinu stráž u rakve Jana Palacha. Studenta, který se na protest proti okupaci upálil. I jemu a protestům proti okupaci je část výstavy věnována. „Byla to strašná deprese, protože všichni tušili, že je to konec,“ vybavuje si Dana Kyndrová i po letech skeptickou náladu ve společnosti. 

Nastupující normalizaci ještě na chvíli narušila v březnu 1969 bouřlivá oslava vítězství československých hokejistů nad SSSR na mistrovství světa. Jarem onoho roku se také výstava na Staroměstské radnici časově uzavírá.  

Osudové okamžiky roku 1968 připomínají snímky čtyřiceti fotografů do konce srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoJazzový Vivaldi v Obecním domě. Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble

Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble. Slovenské kvarteto ve Smetanově síni Obecního domu v úterý zahraje Čtvero ročních dob italského skladatele Antonia Vivaldiho. Klasickou hudbu propojují s jazzovými prvky a především s improvizací. Koncert je prvním z pražské odnože festivalu Viva Musica. Ten na Slovensku v roce 2005 založil Matej Drlička, bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla.
před 4 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 8 hhodinami

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
20. 7. 2026

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Po Číně se i Hollywood zajímá o mikrodramata. Minutové seriály pro mobily

Filmový večer dvou párů naruší hacker a každého ze čtveřice nutí vyzradit jeho nejtemnější tajemství. Seriál Screen Time vznikl pro TikTok a jen během prvního týdne zaznamenal sedmdesát pět milionů zhlédnutí. Je dokladem, že i hollywoodské produkce si všimly potenciálu takzvaných mikrodramat, která už mají své nadšené diváky i zavedené tvůrce v Číně.
15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.