Na shledanou tam nahoře. Román o ztracených iluzích ztracené generace

Praha - Název románu si vypůjčil z dopisu padlého francouzského vojáka na rozloučenou, jeho myšlenky, jak píše v závěru knihy, ale patří padlým všech národností z první světové války. Za příběh o ztracené generaci - Na shledanou tam nahoře - získal Pierre Lemaitre loni prestižní francouzské literární ocenění Goncourtovu cenu. Včera v Praze představil český překlad svého románu.

Větou Na shledanou tam nahoře se v dopise rozloučil Jean Blanchard, který byl pro výstrahu spolu s dalšími pěti vojáky zastřelen 4. prosince 1914 u vesnice Vingré. O sedm let později byli popravení rehabilitováni. Od vypuknutí Velké války uplynulo letos sto let, Lemaitre svůj román pojal jako výpověď o zástupcích ztracené generace - tedy těch, jak je popsal Remarque v často uváděném citátu z knihy Na západní frontě klid, kteří byli zničeni válkou, i když unikli jejím granátům.

„Moje kniha vypráví příběh o ztrátě iluzí,“ shrnul autor. Sleduje dvě dějové linie. Osudy dvou přátel, kteří po návratu z války živoří na hranici přežití, a příběh podnikatele, jenž svůj majetek získal díky zmanipulovaným zakázkám, určeným na vybudování nekropolí padlých vojáků.

Lemaitre se opírá o historii, román ale pojal jako napínavou detektivku, tedy v žánru, který je mu vlastní. Je autorem úspěšné série thrillerů s postavou detektiva Verhoevena, krom toho publikoval tři další knihy, největší úspěch zaznamenal s knihou Na shledanou tam nahoře, za niž získal Goncourtovu cenu.

2 minuty
Pierre Lemaitre představil v Praze svůj román
Zdroj: ČT24

Román vyšel ve třiceti zemích a celosvětově se ho prodalo přes jeden milion výtisků. V češtině jej v překladu Tomáše Havla vydalo nakladatelství Odeon. Kniha by měla být zpracována i jako komiks a mluví se také o filmové adaptaci. 

Pierre Lemaitre už chystá další knihu. „Bude se odehrávat v současnosti. Posledním románem jsem začal tvořit fresku 20. století, která bude začínat rokem 1915 a končit rokem 2015,“ prozradil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
před 9 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 20 hhodinami

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
včera v 14:23

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
včera v 12:43

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
včera v 09:00

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...