Kde si Chaplin věšel buřinku? Švýcarsko udělalo z jeho domu muzeum

Charlie Chaplin o svůj neformální titul krále komiků už nikdy nepřijde. Ve Švýcarsku se jeho kariéru, během níž natočil kolem devadesátky filmů, snaží připomenout nově postaveným muzeem Chaplin's World. Právě v tamní vesničce strávil „tulák“ s rodinou posledních pětadvacet let života. Muzeum představuje jeho profesní stránku, ale také pohled do soukromí.

„Muzeum je v pohybu, není statické. A charakterizuje tím přesně člověka, kterému vzdává hold,“ pronesl o rozsáhlém objektu Manoir de Ban Chaplinův syn Michael. Autoři expozice nezapomněli vykreslit komikovu dlouhou filmovou cestu, návštěvníci se k němu ale mohou přiblížit jako k obyčejnému člověku.

Výstava totiž popisuje také Chaplinův soukromý život s poslední čtvrtou manželkou Oonou O'Neillovou a jejich osmi dětmi. „Mamince se líbilo mít děti a tatínek ji rád viděl těhotnou,“ uvedla dcera Géraldine k vysokému počtu sourozenců. Příchozí se tak dozví o rodinných rituálech – jako třeba o sobotních barbecue, častých veselic u bazénu, o hře u houpaček a mnoho dalších věcí.   

Z Ameriky na švýcarský venkov

Nejslavnější komik všech dob se narodil v Londýně jako syn chudých herců z předměstí. V roce 1912 odjel do Spojených států, kde se v Hollywoodu specializoval na natáčení grotesek. O dva roky později vytvořil jednu z nejslavnějších filmových postav – komickou postavu tuláka Charlieho, která se stala celosvětově slavnou. 

Kvůli protiamerické činnosti (Chaplin nikdy nepožádal o americké občanství) a levicovým názorům mu byl ztrpčován tamní pobyt. Navíc měl problémy s placením daní, a tak se v roce 1952, kdy mu byl znemožněn návrat do Ameriky z londýnské premiéry Světel ramp, rozhodl usadit ve Švýcarsku.

2 minuty
Z Chaplinova domu ve Švýcarsku je muzeum
Zdroj: ČT24

Chaplin's World tedy mapuje, jakým způsobem se slavnému herci dařilo zapadnout mezi místní, kam v okolí vyrážel na výlety a jeho celkový pohled na Švýcarsko. „Byl velmi slavný. Museli jsme se celý život vypořádávat s tím, že lidé o našem otci neustále mluví. Sdíleli jsme ho v podstatě s ostatními,“ vzpomínal syn Michael.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 4 mminutami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 3 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025

Sedláčková objevuje erotická léta Toyen

Tvorbě a životu významné české surrealistické malířky se věnuje další kniha. Dílem Toyen – léta erotická autorka Andrea Sedláčková volně navazuje na dřívější pojednání o této výtvarnici.
3. 12. 2025
Načítání...