Filmová upoutávka týdne: Kubrickovo Osvícení pokračuje. Naordinoval ho Doktor Spánek

Z malého chlapce je dospělý muž, ale podivné věci ho neopustily. Jeden z nejslavnějších filmů Stanleyho Kubricka Osvícení bude mít následovníka. Stejně jako v osmdesátých letech i tentokrát filmaři čerpají z knižní předlohy od experta na hororové příběhy Stephena Kinga, který navazující příběh nazval Doktor Spánek. Kingovi se tehdy Kubrickova vize nelíbila, bude s pokračováním spokojenější?

Do adaptace Osvícení se Stanley Kubrick pustil v době, kdy už měl na kontě některé z nejzásadnějších děl filmové historie. V předchozích letech uchvátil diváckou obec například svou sci-fi 2001: Vesmírná odysea nebo Mechanickým pomerančem.

Autorské renomé nakonec potvrdil i s Osvícením, ze kterého se stalo kultovní dílo. Ve své době si za ně přitom Kubrick vysloužil nominaci na anticenu Zlatá malina a autor předlohy Stephen King výsledný film považuje za jednu z nejhorších adaptací svých knih.

Protagonistou Osvícení byl spisovatel Jack Torrance, který přijal práci správce odlehlého horského hotelu, protože hledal klidné místo na psaní románu. Opuštěnost místa se ale obrátila proti němu; začíná přicházet o rozum, což pocítí jeho žena Wendy a syn Danny, kteří přijeli s ním.

Knihu King vydal v roce 1977 a film šel do kin o tři roky později. Navazující příběh nesepsal hned, ale čtenáři si na něj počkali pár desítek let. V knihkupectvích se objevil Doktor Spánek až v roce 2013. Prodleva před převedením do filmu teď byla větší. Filmaři se potýkají s odkazem Kubrickova díla, kterému se není snadné vyrovnat.

Kdo naváže na Kubricka?

Doktor Spánek je zaměřen na postavu Jackova syna Dannyho, disponujícího zvláštními psychickými schopnostmi, ze kterého je v čase děje už čtyřicátník. Po hrůzách, které v dětství zažil, se snažil najít v životě nějakou rovnováhu. Pracuje v domově důchodců, kde mu jeho zvláštní nadání pomáhá poskytovat útěchu umírajícím.

Jeho dosaženým klidem ale otřese mladá dívka Abra, která se s ním spojí s žádostí o pomoc. Jim podobní jsou v ohrožení od skupiny lidí, která se živí energií dětí s „osvícením“.

První upoutávka na film Doktor Spánek se mnoha scénami vizuálně odkazuje na děsivé momenty Kubrickovy klasiky, také ale diváky seznamuje s novým představitelem dospělého Dannyho. Zahrál si ho Ewan McGregor, který není návštěvníkům kin ani zdaleka cizí.

Ztvárnil třeba rytíře Jedi Obi-Wana Kenobiho v prequelové trilogii Star Wars, spolupracoval s Dannym Boylem na Mělkém hrobě nebo na dvojici Trainspottingů a jedním z jeho zatím posledních filmů byl Kryštůfek Robin, kde si navíc podobně jako ve filmu Doktor Spánek zahrál dospělou verzi původně dětského protagonisty. Nedávno také projevil zájem o režijní řemeslo, když natočil adaptaci románu Americká idyla od Philipa Rotha.

Ewan McGregor
Zdroj: Reuters/Danny Moloshok

Pozice režiséra ale samozřejmě budí zvědavost u adaptace pokračování Osvícení. Kdo by mohl navázat na Stanleyho Kubricka? Volba padla na Mikea Flanagana, který zatím na velký úspěch čeká. Reference k natočení filmu Doktor Spánek má primárně dvě. Napříč svou kariérou se věnuje hororu, mimo jiné Zlo nikdy nespí nebo Ouija: Zrození zla. Druhým předpokladem je, že už Kingovu knihu v minulosti na plátno převáděl – šlo o Geraldovu hru.

Jestli se Doktor Spánek ve filmové historii bude moct postavit po bok Osvícení, se tuzemští diváci budou moct přesvědčit na konci října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
20. 3. 2026
Načítání...