Filmová upoutávka týdne: Edgar Wright túruje motor. Pojede se rychle a vtipně

Expert na zběsilou komedii preferující brakové žánry Edgar Wright letos uvede do kin svůj nejnovější projekt. Poté, co neslavně skončila jeho spolupráce s Marvelem na jejich nejmenším superhrdinovi, se pustil do filmu o zločincích a jednom výtečném řidiči, který se jmenuje Baby. Do českých kin přifrčí koncem srpna.

Brit Edgar Wright je téměř neodmyslitelně spjat s hereckou dvojicí Simon Pegg a Nick Frost, s nimiž spáchal populární trilogii, která začala variací na zombie horory Soumrak mrtvých, pokračovala přes policejní buddy snímek Jednotka příliš rychlého nasazení a zakončila ji sci-fi s mimozemskou invazí U Konce světa.

Každý kus byl originální, a vedle zmíněného tvůrčího trojlístku je spojoval i velký smysl pro humor a unikátní akční stránka, která se projevovala ve zběsilém střihu, i když se třeba jen točilo pivo, nebo se hrdinové filmu ocitli v nejkratší filmové honičce všech dob.

Edgar Wright, Simon Pegg a Nick Frost
Zdroj: Dan Steinberg/ČTK/APInvision

Ve svém nejnovějším snímku Baby Driver se Edgar Wright musel opět obejít bez svých tradičních kumpánů. Poprvé to bylo při adaptaci komiksů o Scottu Pilgrimovi v roce 2010. I bez nich si však zachoval svůj výrazný rukopis.

Podruhé mohl bez Pegga a Frosta proniknout i do světa velké hollywoodské produkce, když pracoval na superhrdinském Ant-Manovi, ale rozpory s vedením studia Marvel nakonec vedly k jeho nahrazení na pozici režiséra. Jeho dalším samostatným projektem se tak stal až Baby Driver.

Žádný Dudlíkátor. První recenze jsou nadšené

Navzdory názvu film nejde ve šlépějích Policajta ze školky s Arnoldem Schwarzeneggerem nebo Ochránce Vina Diesela (film je také znám pod názvem Dudlíkátor). „Baby“ v názvu totiž je jménem/přezdívkou hlavní postavy řidiče, který svůj vůz ovládá s mistrovskou zručností, přičemž mu v jeho šikovných až šílených jízdách dost pomáhá muzika, kterou téměř nikdy nepřestává poslouchat.

Neživí se ale jako profesionální závodník nebo šofér limuzíny. Jeho služeb využívá skupina kriminálníků pod vedením Kevina Spaceyho, vůči němuž má Baby nějaký dluh. Baby už by chtěl ale s tímhle životem skončit, zvlášť když se potkal s Deborah, do níž se zakoukal.

Lily Jamesová a Ansel Elgort ve filmu Baby Driver
Zdroj: Sony Pictures/ČTK/ZUMA

Babyho ztvárnil Ansel Elgort, který se v prvním filmu objevil teprve před čtyřmi roky, ale už si stihl vydobýt určitou popularitu účinkováním v úspěšné adaptaci romantické knihy pro dospívající Hvězdy nám nepřály. Jeho novou lásku ve filmu Baby Driver pak ztvárnila Lily Jamesová, které nastartoval kariéru hlavně seriál Panství Downton, už si ale stihla zahrát i Popelku v nové hrané adaptaci od Disneyho.

Baby Driver si už odbyl premiéru na filmovém festivalu v americkém Austinu SXSW a doprovází ho více než nadšené ohlasy. Na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes jsou zatím samé kladné recenze s průměrným hodnocením 8,5 z 10.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadlo v Dlouhé mluví o Vegetariánce

Na jevišti ožívá román jihokorejské spisovatelky Han Kang, před dvěma lety oceněné Nobelovou cenou. Inscenaci Vegetariánka o vzpouře proti konvencím připravilo pražské Divadlo v Dlouhé.
Právě teď

Tata Bojs vydali album V původním snění

Kapela Tata Bojs vydává svou jedenáctou studiovou desku. Album V původním snění je hudební směsí rokenrolu, taneční energie i balad.
před 4 hhodinami

VideoŠkrty v kultuře vyvolaly rozruch. Umělci se obávají o budoucnost institucí

Vláda Andreje Babiše (ANO) letos snižuje rozpočet ministerstvu kultury oproti loňsku o dvanáct procent. Umělci, divadelníci i třeba lidé na literární scéně se tak obávají o osud svých institucí. Týká se to například i literárního časopisu Host, který se spoléhá na veřejné zdroje – podporuje ho město Brno, ale třeba i ministerstvo kultury. „Čtyřicet procent už je opravdu hodně. Už myslím, že byste musel uvažovat o zrušení úvazků, že se časopis bude tisknout na horší papír, nebo vydáte méně čísel ročně,“ uvedl šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) zprávy o čtyřicetiprocentním škrtu označil za dezinformace. V příštích dnech chce ministerstvo s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu jednat.
včera v 06:00

Kontrarevolucionář v hollywoodském stylu. KLDR zatraktivňuje propagandu

V novém propagandistickém filmu, který letos odvysílala severokorejská televize, se kontrarevolucionář neúspěšně pokusí o atentát na někdejšího vůdce Kim Čong-ila. Fiktivní příběh překvapuje akčními scénami a navazuje na trend filmařů KLDR točit ve stylu Hollywoodu. Chtějí tak konkurovat zahraniční produkci, která se k Severokorejcům i přes zákazy dostává. A nabídnout propagandu v atraktivním balení.
28. 2. 2026

Warner Bros. podepsala smlouvu o převzetí s Paramountem

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) podepsala smlouvu, podle níž ji za 110 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) přebírá mediální skupina Paramount Skydance. Vyplývá to ze záznamu globální porady firmy, který má k dispozici agentura Reuters. Druhý zájemce o převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu WBD, společnost Netflix, předtím odmítl zvýšit svou nabídku. Spojením obou firem vznikne jedno z největších filmových studií na světě.
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Kvíz: „Jen sympaťáci umírají mladí.“ Znáte dobře Červeného trpaslíka?

Ve věku sedmdesáti let zemřel britský režisér a scenárista Rob Grant, jeden ze spolutvůrců britského sci-fi sitkomu Červený trpaslík, informovala ve čtvrtek britská média. Připomeňte si osudy posádky lodi, která bloudí v hlubinách vesmíru, prostřednictvím kvízu.
27. 2. 2026

Francouzského Césara za nejlepší film získal L'Attachement

Francouzskou cenu César za nejlepší film získal snímek „L'Attachement“ režisérky Carine Tardieuové. Po slavnostním udílení cen francouzské filmové akademie o tom v noci na pátek informovala agentura AFP. Snímek uspěl také v kategoriích nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší adaptovaný scénář, proměnil tři z celkových osmi nominací.
27. 2. 2026

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
26. 2. 2026
Načítání...