Filmová upoutávka týdne: Agent 007 nemá čas zemřít

Jamese Bonda čeká už pětadvacáté dobrodružství jeho kariéry. Popáté ho navíc ztvárňuje herec Daniel Craig, pro něhož by mělo jít o poslední misi v této roli. Premiéra je naplánována na duben příštího roku.

Když se diváci naposledy viděli s Jamesem Bondem, odjížděl v závěru snímku Spectre pryč spolu s Madeleine vstříc lepším zítřkům. V novém filmu pojmenovaném Není čas zemřít se tak s Bondem setkáváme na Jamajce, kde si jako exagent užívá volno. Těžko ale mohl čekat, že bude mít klid, když hraje hlavní roli v populární filmové sérii.

Objeví se totiž jeho starý přítel Felix Leiter ze CIA a požádá ho o pomoc. Cílem je záchrana uneseného vědce. Bond se během vyšetřování dostane na stopu zločince, který disponuje nebezpečnou ničivou technologií.

I když to po uvedení snímku Spectre vypadalo, že Daniel Craig po čtyřech bondovských misích s rolí končí, protože nechtěl dál pokračovat, nakonec se k ní vrátil ještě jednou, tentokrát už údajně skutečně naposledy.

V případě této série je obvyklé, že se představitelé agenta 007 mění, ale z produkčního hlediska bylo nepřehlédnutelné, že právě poslední filmy s Craigem byly komerčně velmi úspěšné (Skyfall z roku 2012 jako vůbec první „bondovka“ překonala na globálních tržbách miliardu dolarů).

Čekání na Bondův návrat

Příznivci britského agenta každopádně na nový díl čekají už poměrně dlouho, Spectre mělo premiéru v roce 2015. Delší časová prodleva byla jenom na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy skončil Timothy Dalton a nastoupil Pierce Brosnan. Zatím stihla letos vzbudit rozruch zpráva, že úlohu agenta 007 převzala v novém filmu Lashana Lynchová – ovšem ne jako ženská verze Jamese Bonda, ale jako agentka, která po Bondovi, jenž je mimo službu, zdědila kódové označení.

Lashana Lynchová ve filmu Není čas zemřít
Zdroj: Forum Film

Bonda s tváří Craiga ale aspoň ještě jedna akce čeká a kromě něj se vrátí i další výrazní herci, kteří ho v minulých filmech doprovázeli – Ralph Fiennes, Ben Whishaw, Jeffrey Wright, Naomie Harrisová či Léa Seydouxová. A jak prozrazuje upoutávka, také Christoph Waltz, který posledně ztvárnil legendární bondovskou nemesis Blofelda.

Nový soupeř i nový režisér

On ale zřejmě nebude ústředním nebezpečím. Novou hrozbu bude představovat Safin, kterého hraje Rami Malek. Tento herec si vybudoval kariéru prostřednictvím seriálu Mr. Robot a ve filmu na sebe strhl pozornost díky životopisnému snímku Bohemian Rhapsody, kde ztvárnil frontmana kapely Queen. Oceněn byl za to jak na Zlatých glóbech, tak na Oscarech. 

Rami Malek ve filmu Není čas zemřít
Zdroj: Forum Film

Změna ve štábu nastala také na pozici režiséra. Poté, co Sam Mendes natočil hned dva díly po sobě a ten druhý se nesetkal s tak nadšeným ohlasem, se hledala jiná tvůrčí osobnost. Původně se měl o film postarat Danny Boyle, z projektu ale vypadl.

Pod pětadvacátým Bondem je tak podepsán filmař Cary Joji Fukunaga. Tento režisér a scenárista v minulosti do kin uvedl snímky jako Sin Nombre nebo Jana Eyrová. Nejvýraznější počin má za sebou ale na televizní obrazovce, kde režíroval úspěšnýTemný případ s Matthewem McConaugheyem a Woodym Harrelsonem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
před 1 hhodinou

Katar chce být i kulturním centrem, peníze na to má

Největší světový organizátor veletrhů moderního a současného umění Art Basel rozšířil svou franšízu na Blízký východ. V katarském hlavním městě Dauhá skončil před pár dny vůbec první ročník této akce. Podle znalců trhu s uměním může oblast Perského zálivu kompenzovat poklesy prodejů na západních trzích. A zároveň veletrh potvrzuje snahy katarské metropole stát se předním kulturním centrem.
před 2 hhodinami

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026

Kanadská zpěvačka podpořila americké olympioniky a má co vysvětlovat

Kanadská zpěvačka Tate McRaeová se objevila ve videu na podporu amerického olympijského týmu. Jenže rozladila tím řadu Kanaďanů, kteří zpěvačce mimo jiné vyčítají neohrabanost takového gesta v době, kdy jsou vztahy těchto dvou severoamerických zemí poněkud napjaté.
6. 2. 2026

Vyhnaná Gerta Schnirch si nese své trauma i ve filmu

Dvoudílný televizní snímek Gerta Schnirch podle knihy Kateřiny Tučkové se dotýká odsunu Němců z poválečného Československa. Vznikl v mezinárodní koprodukci, do níž se mimo jiné zapojila Česká televize a stanice HBO, kde je dramatický příběh nyní k vidění.
6. 2. 2026

Obrazem: Nominace na nejlepší design se najdou na hřbitově, Kostarice i v ústavě

Ceny Czech Grand Design představily finalisty dvacátého ročníku. Ocenění za nejvýznamnější počiny českého designu uplynulého roku budou udělena v devíti kategoriích, nově včetně prostorového designu. Kandidáty na objev roku určily odborné poroty poprvé pro každou kategorii, vítězný projekt bude ale jen jeden. Ceny budou předány 11. března v přímém přenosu České televize.
6. 2. 2026
Načítání...