Bazén za téměř 2,1 miliardy. Hockney pokořil aukční rekord za dílo žijícího umělce

2 minuty
Obraz Davida Hockneyho pokořil aukční rekord
Zdroj: ČT24

Britský malíř David Hockney drží od čtvrtka aukční rekord, jeho plátno nazvané Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) koupil nový majitel v přepočtu za téměř 2,1 miliardy korun (90,3 milionu dolarů). Dosud nikdo za obraz žijícího umělce v dražbě tolik nezaplatil. Totožnost majitele newyorská aukční síň Christie's nezveřejnila.

Podle Alexe Rottera z oddělení poválečného a současného umění Christie's je vydražený Hockneyho obraz „jedním z největších mistrovských děl moderní doby“. Portrét umělce zobrazuje bazén se dvěma postavami: jednou plavající ve vodě a druhou zamyšlenou a hledící ze břehu. Podle britského deníku The Guardian je stojícím mužem malířův bývalý partner a múza Peter Schlesinger.

Vyvolávací cena za Portrét umělce byla 18 milionů dolarů. Hranici 50 milionů překročila částka za půl minuty. O obraz nakonec soupeřili dva zájemci po telefonu. Plátno se za rekordní sumu překračující dvě miliardy korun (včetně aukční přirážky) prodalo za devět minut.

Christie's nechtěla prozradit identitu prodávajícího. Podle agentury Bloomberg a serveru Artnet jím byl Joe Lewis, jehož majetek na devizových trzích je odhadován na 5,5 miliardy dolarů, patří mu například londýnský fotbalový klub Tottenham Hotspur a řada nemovitostí. Pátý nejbohatší britský podnikatel vlastní také díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Luciana Freuda.

Dosavadní rekord držel Balloon Dog (Orange) amerického umělce Jeffa Koonse. Socha psa z leštěné nerezové oceli byla v roce 2013 vydražena rovněž v newyorské aukční síni Christie's za 58,4 milionu dolarů (1,3 miliardy dolarů podle současného kurzu).

  • 1. David Hockney (Británie): obraz Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) – 90,3 (2018)
  • 2. Jeff Koons (USA): socha Oranžový balonkový pes – 58,4 (2013)
  • 3. Gerhard Richter (Německo): obraz Abstraktní obraz – 46,3 (2015)
  • 4. Gerhard Richter (Německo): obraz Domplatz, Mailand – 37,1 (2013)
  • 5. Jeff Koons (USA): socha Tulipány – 33,6 (2012)

Držitel nového aukčního rekordu – David Hockney - své prvenství nijak neprožívá. „Ignoruji to,“ vyjádřil se lakonicky. Jednaosmdesátiletý malíř, grafik, scénograf a fotograf patřil k umělcům, kteří v šedesátých letech definovali pop-art. Británie si ho považuje jako jednoho ze svých nejvlivnějších umělců 20. století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
včera v 10:44

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026

Po Sudetském domě se Javůrek rozveselil Léty sametovými

Autor trilogie Sudetský dům Štěpán Javůrek vydává nový román. Po osudu lidí ze Sudet chtěl prý napsat něco veselého. Léta sametová jsou hořkosladkou komedií z přelomu osmdesátých a devadesátých let.
13. 1. 2026
Načítání...