A příště už nedržet úhel. Seriál Most! odkryl herecký talent Zdeňka Godly

Nahrávám video

„Drž úhel,“ napomíná hostinský Eda romského popeláře Frantu v televizním seriálu Most! a nutí ho sedět za stolem tak, aby nebyl vidět z ulice. Pro postavu mosteckého Roma i pro jeho představitele Zdeňka Godlu ovšem platí všechno, jen ne neviditelnost. Režiséři i seriáloví kolegové se shodují, že v neherci Godlovi dřímal přirozený talent, který se naplno projevil právě v Mostu!.

„Se Zdeňkem se mi hrálo výborně, je to fajn člověk, má dar humoru a dar glosy. Nemusí toho říkat moc, ale když to pak řekne, tak to stojí za to,“ říká Martin Hofmann, který v Mostu! zastal hlavní roli Luďka.

„Pro mě je herecky naprostá špička, fantastickej a nezaměnitelnej. Lidi svým herectvím prostě přitahuje,“ podotýká Erika Stárková – seriálová Dáša. A Michal Isteník, který ztvárnil výčepního Edu, dodává: „Kamera mu vysloveně sluší. My jsme mu s Martinem Hofmannem říkali cikánský Clark Gable. Zdenda je prostě šarmer.“

Třiačtyřicetiletý Zdeněk Godla přitom postrádá zázemí konzervatoře i DAMU. S manželkou a třemi dětmi žije v Chomutově, má jen základní vzdělání na zvláštní škole, pracoval jako dělník a v osmnácti skončil na pět let ve vězení za účast na loupežném přepadení.

„Všechno to byla mladická nerozvážnost, prostě hloupej člověk. Teď žiju jinak a chtěl bych to tak mít,“ říká dnes a dodává, že zlom přišel po jeho návratu z vězení, když si ho všiml režisér sociálně laděných snímků Petr Václav a obsadil ho hned do dvou svých filmů – Nikdy nejsme sami z roku 2016 a Cesta ven z roku 2014. V něm se ostatně sešel i s Klaudií Dudovou, která si v Mostu! zahrála romskou uklízečku Žanetu.

Nahrávám video

Prušinovský: Je opravdu herec

„Zdeňka Godlu jsem našel při castingu filmu Cesta ven, který byl složitý, trval mi sedm měsíců a najel jsem 25 tisíc kilometrů,“ vzpomíná režisér Václav. „Viděl jsem několik tisíc lidí a mezi nimi byl Zdeněk naprosto výjimečnou postavou, se kterou jsem provedl několik hereckých zkoušek. Vycítil jsem u něj velký potenciál.“

A Václavův film Nikdy nejsme sami Godlu objevil i režisérovi Mostu! Janu Prušinovskému. „Je opravdu herec, protože herec se pozná podle toho, že dokáže vést situaci, dokáže táhnout scénu a dokáže měnit tempo scény nebo dokáže nést téma scény,“ říká. Podle režiséra Václava pak může Godla posloužit i jako příklad člověka, který v životě neměl dobrou startovací pozici, a přesto uspěl.

Podle manželky Jany jsou na seriálového Frantu všichni pyšní, třebaže on sám zůstává stydlivý i dnes, když ho lidé zastavují na ulici a chtějí se s ním fotografovat. Sám Zdeněk Godla pak o důsledcích své herecké zkušenosti říká: „Změnil jsem názor na lidi, své mínění. Byl jsem bouřlivý člověk, býval jsem agresivnější. A teď jsem klidnější.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Noc na Karlštejně a postel na safari. Horko posiluje nocturismus

Usnout ve venkovní posteli pod hvězdným nebem v Africe. Prohlédnout si Karlštejn po setmění. Nebo se procházet v chladnoucích římských uličkách. Vzestup takzvaného nocturismu pokračuje. Lidé při svých cestách na dovolenou nebo za kulturními zážitky totiž stále častěji prchají před spalujícím denním žárem a odsouvají své aktivity na večerní a noční hodiny.
před 10 hhodinami

K-popoví idolové BTS nestojí o ceny Grammy, vadí jim asijská škatulka

Jedna z celosvětově nejpopulárnějších kapel korejského popu (K-popu) BTS stáhla svou hudbu z příštích amerických cen Grammy. Vyjadřuje tak nesouhlas s tím, že pořadatelé v šedesátém devátém ročníku zavedli novou kategorii pro nejlepší asijský pop. Podle BTS tak asijské popové umělce vyčlenili. Grammy naopak argumentují snahou dát stále oblíbenějšímu žánru prostor, jaký si zaslouží.
před 17 hhodinami

Dovolená v Českém ráji nedopadne podle představ

Chtěli exotiku u moře, nakonec tráví léto v kempu a ve stanu. Předobrazem hlavních hrdinů nové komedie Dovolená v Českém ráji jsou tuzemské rodiny na prázdninových cestách. Film od režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského, koprodukovaný ČT, hrají od čtvrtka tuzemská kina.
před 20 hhodinami

Cizinci se učí češtinu kvůli životu v tuzemsku, kultuře i návratu ke kořenům

Cizinci se češtinu učí kvůli studiu, práci nebo životu v tuzemsku, část z nich ale přivedou k jazyku také rodinné kořeny. Při výuce je podle odbornic důležité studenty hned od začátku motivovat ke komunikaci a neděsit je složitou gramatikou. V pořadu 90’ ČT24 o tom hovořily s moderátorkou Nikolou Reindlovou lektorka českého jazyka a literatury v Dijonu Kateřina Malečková a bohemistka Barbora Štindlová z Univerzity Karlovy.
30. 7. 2026

VideoFilmové premiéry: Spider-Man, František Skála či Dovolená v Českém ráji

V nové kapitole filmového Spider-Mana s podtitulem Zbrusu nový den zasvětil Peter Parker svůj život ochraně New Yorku na plný úvazek. V hlavní roli se opět představuje Tom Holland. Dalším zahraničním počinem je německo-maďarsko-francouzská koprodukce Tichá přítelkyně. Podmanivá meditace pojednává o vztahu člověka k přírodě, času a smyslu lidské existence. Českou kinematografii zastupuje komedie Dovolená v Českém ráji, v níž se manželé vydají na prázdniny s cílem zachránit svůj vztah. V hlavních rolích účinkují Tomáš Jeřábek a Magdaléna Borová. A do kin vstupuje také dokument Veřejný prostor Františka Skály zachycující jednu z nejvýraznějších osobností současného českého výtvarného umění.
30. 7. 2026

Už nestačí jen číst, AI umožňuje knížkám mluvit

Umělá inteligence posouvá čtení na interaktivní úroveň. Stále více start-upů a digitálních vydavatelů nabízí čtenářům možnost – zejména digitální a anglicky psané – knihy nejen číst, ale i si nechat obsah pomocí chatbotů přeformulovat, vysvětlit, zasadit do kontextu nebo ho probrat s hlasovým asistentem. Nové funkce ovšem prohlubují staré nedořešené otázky ohledně AI a literatury: Kdo z nich těží.
30. 7. 2026

Při dopravní nehodě zemřel irský zpěvák Glen Hansard

Při dopravní nehodě v Dublinu zemřel ve věku 56 let irský zpěvák Glen Hansard. Společně se svou tehdejší partnerkou, Češkou Markétou Irglovou, získal v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly, která zazněla ve snímku Once.
29. 7. 2026Aktualizováno29. 7. 2026

VideoČím jsem starší, tím je tréma větší, říká Saskia Burešová. Slaví 80 let

Legendární moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová slaví 80 let. V televizi pracuje skoro 60 let. Posledních 33 let moderuje pořad Kalendárium. „Kalendárium je vzdělávací pořad, který je výsadou veřejnoprávní televize, ale vždycky jsme chtěli spolu s manželem lákat na hravost a humor. Aby to diváky přilákalo k obrazovce a nebyla to jen suchá fakta,“ zavzpomínala Burešová v Událostech, komentářích. Tréma podle Burešové v povolání moderátorky hraje významnou roli zejména při zdokonalování mluveného projevu. „Čím jsem starší, tím je tréma větší,“ dodává. Rozhovor vedla Tereza Řezníčková.
29. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.