1000 a jedna cena. Apollo za nejlepší loňskou desku si přičítá Hugo Toxxx

149 minut
Záznam cen Apollo za rok 2019
Zdroj: ČT24

Ceny Apollo, které uděluje česká hudební kritika, vybraly držitele ocenění za rok 2019. Nejlepší album podle tuzemských kritiků natočil rapper Hugo Toxxx. Sošku za desku s názvem 1000 převzal v pražském klubu Roxy.  Součástí večera byl i koncert většiny nominovaných.

Hugo Toxxx, skutečným jménem Jan Daněk, patří k rapperům, kteří na tuzemskou scénu vstupovali ještě v minulém tisíciletí. Tehdy spolu s další rapovou legendou Jamesem Colem založili K.O. Kru. a následně Supercrooo.

Na sólovou dráhu odbočil poprvé v roce 2008 debutem Rok psa, o tři roky později následovalo dokonce dvojalbum Legální drogy / Ilegální kecy. Nepočítaje dva mixtape si fanoušci museli na další sólový projekt počkat až do loňského roku, kdy Hugo Toxxx přišel s oceněnou novinkou 1000.

Alba nominovaná na cenu Apollo za rok 2019:

  • Vojtěch Dyk: D.Y.K.
  • Hugo Toxxx: 1000
  • Khoiba: Khoiba
  • Margo: First I Thought Everyone's Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I've Learnt
  • Vladimír Mišík: Jednou tě potkám
  • Vypsaná fiXa: Kvalita
  • Zvíře jménem podzim: Září

Hudbu oceňují i Vinyla a Anděl

Loňskou hudební produkci už koncem února posoudily ceny Vinyla, které si dávají za cíl upozorňovat na výrazné autorské či inovativní hudební počiny. Kromě desky roku, již podle nich natočila kapela B4, oceňují také objev (tím se stala na Apollo nominována Margo) a počin (v této kategorii zvítězil pražský klub Punctum).

To nejlepší z hlavního proudu i žánrových kategorií ještě 31. března vyberou ceny Anděl. Z nejvíce nominací se může těšit Vladimír Mišík. Ceremoniál odvysílá živě Česká televize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
před 3 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 14 hhodinami

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
před 20 hhodinami

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
před 22 hhodinami

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
včera v 09:00

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...