Zakázaný plast v tyčinkách do uší nahradíme papírem, plánuje prodejce. Bude to však dražší

Výrobci vatových tyčinek do uší nahradí v případě potřeby plast při jejich výrobě papírem. Takový produkt bude ale zřejmě mírně dražší, řekl generální ředitel společnosti Melitrade Petr Špaček. Společnost prodává v Česku hygienické potřeby značky Linteo.

Zákaz tyčinek se společnosti Melitrade příliš nedotkne, tyčinky jsou pro firmu doplňkovým sortimentem. Firma je dováží, podle Špačka má ale společnost úzké vazby na výrobce a je schopna z určité části výrobu ovlivňovat.

Evropská komise tento týden navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí, vatových tyčinek a některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse by měly členské země i Evropský parlament návrhy projednat přednostně tak, aby byly přijaty ještě před volbami do europarlamentu na jaře příštího roku.

Tyčinky do uší budou z papíru

Konkrétně v oblasti vatových tyčinek podle ředitele splečnosti Melitrade náhradní řešení najít lze. „Pod značkou Linteo jsme v dřívějších dobách již prodávali papírové vatové tyčinky. Zájem byl však velice nízký. Především proto, že tyčinka z papíru je dražší než plastová a obchodní partneři a potažmo zákazník nebyl vždy ochoten zaplatit vyšší cenu,“ podotkl ředitel.

Papír je podle něj sice levnější než plast, ale pro potřebnou pevnost tyčinky, aby se neohýbala a nelámala, je potřeba větší gramáže papíru, což výrobek zdražuje. „Na kalkulacích stále pracujeme. Odhaduji však, že se bude jednat o jednotky procent,“ dodal k možnému zdražení Špaček.

„K obecnému vyjádření Evropské komise o celkovém zlepšení situace ohledně plastů, které zamořují planetu, se stavím kladně. Nicméně určitá rozhodnutí nejsou vždy ta nejšťastnější. Některé skupiny plastových výrobků se dají nahradit obratem, ale u některých skupin se alternativa nehledá jednoduše,“ doplnil Špaček.

Melitrade patří k významným dodavatelům obchodních řetězců, kterým jsou výrobky dodávány pod jejich privátními značkami. Zvláště v segmentu vlhčených ubrousků a papírových kapesníčků v krabičce patří společnost k hlavním dodavatelům na evropském trhu.

Jak dlouho se rozkládají odpadky?
Zdroj: Eprehledy.cz