USA o dva týdny odsouvají navýšení cla na čínské zboží, napsal Trump

Spojené státy se rozhodly odložit o dva týdny na 15. říjen plánované navýšení cla na dovoz čínského zboží. Jeho hodnota činí 250 miliard USD (5,9 bilionu korun) ročně. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který krok označil za projev dobré vůle. Clo na část čínských výrobků mělo původně ze současných 25 procent narůst na 30 procent už 1. října.

Šéf Bílého domu uvedl, že změna plánu přichází po žádosti čínského vicepremiéra Liou Chea a důvodem rozhodnutí je „skutečnost, že Čínská lidová republika bude 1. října slavit své 70. výročí“.

Na začátku října se má ve Washingtonu uskutečnit další kolo obchodních jednání mezi vysokými představiteli Číny a Spojených států. Oznámený odklad navýšení amerického cla otevírá možnost, že rozhovory se povedou ještě před zvýšením cla, podotýká agentura Reuters.

Čína a Spojené státy na sebe vzájemně uvalují cla v rámci obchodní války, která trvá už déle než rok. Má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese. Trumpova vláda se tímto způsobem snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a dosáhnout snížení čínského přebytku v obchodování s USA.