Stát chce na windfall tax vybrat přes třicet miliard

4 minuty
Události: Windfall tax má letos státu přinést desítky miliard
Zdroj: ČT24

Na dani z neočekávaných zisků od energetických firem, bank nebo rafinérií chce stát letos – podle rozpočtu – vybrat téměř 34 miliard. Drtivou většinu znovu zaplatí jím ovládaný ČEZ. Jeho ředitel Daniel Beneš ČT řekl, že skupina by měla odvést skoro třicet miliard. Daň má tak vládě znovu pomoci ve snaze snižovat rozpočtový schodek, jenž má podle plánu klesnout z loňských 271 na 241 miliard.

Na konci minulého týdne nejvyšší vedení ČEZu oznámilo, že firma loni vydělala 30,5 miliardy korun. O trochu horší výsledek očekává letos. I tak státu na daních pravděpodobně celkem odvede mezi 40 až 50 miliardami korun. „Daň z neočekávaných zisků je založena na legislativě, kterou přijal parlament, tudíž pro nás je to platný zákon,“ sdělil Beneš.

Proti takzvané windfall tax vystupují minoritní akcionáři ČEZu, kteří ve společnosti vlastní asi třicetiprocentní podíl. Daň totiž snižuje dividendu, kterou firma vyplácí. „Windfall tax je přežitá, celkové náklady na energokrizi byly různými způsoby splaceny už někdy rámcově před rokem,“ tvrdí ekonom Capitalinked.com Radim Dohnal.

Někteří akcionáři představenstvo ČEZu vyzývají, aby se proti dani společnost ohradila. „Pokud bychom nabyli v budoucnu přesvědčení, že naše pozice v takovém sporu by mohla být ne bezvýznamná, tak ještě máme dost času případně takové právní kroky učinit,“ ujišťuje Beneš.

Na běžné výdaje

Plánovaný výnos windfall tax – letos skoro 34 miliard – už vláda nepotřebuje na pomoc lidem a firmám s vysokými cenami energií a může peníze použít na běžné výdaje státu. Přesto to nemusí na dodržení plánovaného schodku 241 miliard stačit.

Národní rozpočtová rada totiž varuje, že kabinetu může v rozpočtu chybět až čtyřicet miliard. Polovinu tvoří podhodnocené výdaje na podporované zdroje energie. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) už kabinet vyzval, aby výrazně zvýšil letošní plánované výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energie.

V rozpočtu má na tuto povinnou položku zatím osm a půl miliardy. Teď ale v návrhu usnesení vlády žádá o dvacet miliard víc. „Opřu-li se o veřejné prohlášení jak premiéra, tak ministra financí, že pokud ta situace nastane, tak se ve státním rozpočtu prostředky naleznou,“ prohlásil Vlček.

Rozpočtová rada navíc upozorňuje, že z emisních povolenek vláda vybere o zhruba deset miliard méně, podobná částka pak podle rady chybí na platy nepedagogických pracovníků. „Rozpočet nepočítá s výdaji zhruba ve výši deseti a půl miliardy, které potřebujeme na krytí těch platových výdajů,“ upřesnil člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.

„Jak pan premiér, tak ministr financí potvrdili, že ty prostředky najdeme a pošleme je do škol,“ uklidňuje šéf resortu školství Mikuláš Bek (STAN).

Možné škrty ve výdajích

„Ministr (financí Zbyněk) Stanjura (ODS) už další členy vlády informoval, že pokud by se rozpočet nenaplňoval podle představ, navrhne škrty ve výdajích. Ministři to vědí,“ doplnila mluvčí resortu financí Petra Vodstrčilová.

Opozice tvrdí, že v rozpočtu schází ještě vyšší částka. „Pro mě nepochopitelná věc je, že chybí pět až sedm miliard na důchody,“ nechala se slyšet Stanjurova předchůdkyně v čele ministerstva Alena Schillerová (ANO).

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS navíc) už v únoru ČT řekla, že bude chtít získat dalších téměř osm miliard.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 13 mminutami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 13 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 13 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 22 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...