Průzkum pro ČT: Polovina podnikatelů si myslí, že EET povede ke zneužívání informací

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) povede ke zneužívání informací o podnikatelích politiky a finanční správou, domnívá se 59 procent podnikatelů oslovených v prosincovém bleskovém výzkumu agentury Median zpracovaném exkluzivně pro Českou televizi. Pětapadesát procent dotázaných věří, že nový systém povede k vyššímu výběru daní.

Více než polovina (52 %) podnikatelů dotazovaných v průzkumu agentury Median má také obavy, že nedojde k narovnání podnikatelského prostředí. Tedy aby někteří nebyli zvýhodněni tím, že neplatí daně. To byl přitom jeden z cílů zavedení celého systému.  

Celkem se výzkumu účastnilo ve dnech 7. až 10. prosince 616 respondentů. V porovnání s obdobným průzkumem o rok dříve se postoje živnostníků a podnikatelů k EET výrazně nezměnily. Například u možnosti vyššího výběru daní (loni o ní bylo přesvědčeno 50 procent dotazovaných, nyní 55 procent) či u zneužívání informací, byť zde se podezíravost ještě prohloubila (z 50 na 59 procent).

Lze však vysledovat celkový pokles odpovědí „nevím“ a významný meziroční nárůst důvěry v narovnání podnikatelského prostředí (z 36 procent na 48). Přesto stále víc než polovina dotazovaných podnikatelů pochybuje o dosažení tohoto záměru.

Nejvíce se bojí řemeslníci

Případného zavedení EET v jejich oboru se nejméně bojí podnikatelé v oblasti poradenství, IT a finančních služeb. Ve 43 procentech označují dopad za nulový, protože již vše elektronicky evidují, či pozitivní.

Nejvíce se naopak bojí řemeslníci a stavebníci, kterých se zatím elektronická evidence netýká. V 15 procentech dokonce mluví o likvidačních důsledcích a možném konci živnosti.

Podnikatelé a živnostníci z oborů, kterých se EET týká nejaktuálněji (stravování a restauratérství, velkoobchod a maloobchod), se ukončení podnikání obávají či ho zvažují ve 13 procentech případů. Dalších 61 procent říká, že důsledky budou negativní.

  • 1. fáze – prosinec 2016: stravovací a ubytovací služby
  • 2. fáze – březen 2017: maloobchod a velkoobchod
  • 3. fáze – březen 2018: ostatní činnosti ( s výjimkou vybraných řemesel a výrobních činností - viz 4. fáze), například svobodná povolání, doprava, zemědělství.
  • 4. fáze – červen 2018: řemeslníci

Více administrativy a vysoké vstupní náklady

Hlavním zdrojem obav z potenciálního zavedení elektronické evidence tržeb je nárůst administrativy (mezi hlavní dva důvody ji zařazuje 63 % OSVČ) a vysoké vstupní náklady (49 %). Vysokými vstupními náklady častěji argumentují menší živnostníci a podnikatelé.

Nutností platit vyšší daně pak častěji svoje obavy zdůvodňují podnikatelé v odvětvích, kterých se elektronická evidence týká nejaktuálněji (tedy stravovací a ubytovací služby a v druhé etapě pak velkoobchod a maloobchod).

Nahrávám video

Zdražím já, zdražíš ty

Již při prosincovém spuštění první fáze EET lidé zjistili, že někteří podnikatelé toho využili ke zdražení jídel i nápojů. Tohoto dopadu si výzkum také všímá. 

Celkem 40 procent podnikatelů a živnostníků uvedlo, že v souvislosti s přechodem na elektronické pokladny nezdražili / nebudou zdražovat. Výrazné zdražování (nad 10 procent aktuálních cen) připustilo patnáct procent OSVČ. Nejčastěji o něm mluvili podnikatelé z oblasti stravování, ubytování a řemesel a podnikatelé s obratem do půl milionu. V těchto segmentech vyšší zdražení připouští okolo 20 procent.

Podle autorů výzkumu z agentury Median to může souviset s dosavadním častějším obcházením odvodu daní i s vyššími relativními náklady na pořízení a provoz elektronické evidence v těchto segmentech podnikání (například vzhledem k omezeném rozsahu a typu práce).

EET50
Zdroj: ČT24

Většina zákazníků nemá chuť případné obcházení EET nahlásit

Agentura Median se v exkluzivním bleskovém výzkumu pro ČT ptala na vztah k EET také zástupců obecné populace. Z odpovědí 904 respondentů vyplynulo, že povědomí o ní je značně rozšířené (97 procent), ale znalost většinou jen povrchní. Pouze 36 procent dotázaných uvedlo, že zná detaily. Vyšší znalost byla podle očekávání u OSVČ, kde podrobnosti znaly dvě třetiny. 

Samotné zavedení evidence má lehce většinovou (58 procent) podporu. Roste s věkem, což podle autorů výzkumu může souviset s představou silnějšího státu mezi staršími respondenty, ale také se vzděláním. Mezi OSVČ je podpora menšinová (35-40 procent).

EET55
Zdroj: ČT24

Hned od samotného startu evidence se objevily případy, kdy lidé upozorňovali úřady, že nedostali příslušný doklad. Ve výzkumu Medianu deklarovalo ochotu nahlašovat podnikatele, který EET obchází, jen šestina respondentů. Vyšší ochotu měli podle očekávání lidé, kteří evidenci rozhodně podporují. Ale i mezi nimi byla pod třiceti procenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vztahy Číny s USA jsou nejdůležitější na světě, řekl Si Ťin-pching Trumpovi

Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem skončilo po zhruba dvou hodinách, následně navštívili Chrám nebes. Nyní se Trump účastní státní večeře. Si Ťin-pching prohlásil, že vztahy mezi Čínou a USA jsou nejdůležitějšími bilaterálními vztahy na světě. Podle čínských médií ale Si během jednání uvedl, že země se mohou dostat do střetu, pokud by Washington postupoval „chybně“ v otázce Tchaj-wanu.
03:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Milka zmenšením čokolády klamala spotřebitele, rozhodl německý soud

Německý soud rozhodl, že výrobce čokolády Milka podvedl spotřebitele a porušil zákon o hospodářské soutěži. Ve stejném obalu bylo totiž méně čokolády a podle soudu nebylo na výrobku zřetelné upozornění na změnu gramáže. Cena se na začátku loňského roku i přes nižší hmotnost zvýšila. Informoval o tom server BBC.
před 1 hhodinou

Vedení Fedu přebere Warsh. Provází ho podezření z podřízenosti Bílému domu

Do čela americké centrální banky Federálního rezervního systému (Fed) nastupuje Kevin Warsh, ve funkci ho potvrdil Senát USA. Jeho předchůdce Jerome Powell čelil tlaku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby snížil úrokové sazby. Někteří bankéři a investoři se obávají, že Warsh půjde na ruku Bílému domu. On sám hovoří o nové „dohodě mezi Fedem a ministerstvem financí“ nebo o snižování rozvahy centrální banky, která několikanásobně narostla po finanční krizi v roce 2008.
před 2 hhodinami

VideoOdpovědné hospodaření není snadné, říká Činčila. Jsme v kleštích, míní Pařil

Poslanci ve středu na mimořádné schůzi jednali o návrhu zákona, který by výrazně uvolnil pravidla rozpočtové odpovědnosti; schvalovat by ho dle Taťány Malé (ANO) mohli v pátek. „Pravidla je za mě potřeba změnit, protože se jinak nehneme z místa,“ sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Patrik Pařil (ANO). „Jsme v kleštích, které nás brzdí v tom, abychom mohli v budoucnu, nebo především v příštích letech, investovat a snažit se ekonomický růst ještě víc povznést,“ podotkl. Místopředseda téhož výboru Benjamin Činčila (KDU-ČSL) připustil, že pravidla jsou přísná, ale tak je to podle něj v pořádku. „Odpovědné hospodaření není nikdy snadné. (...) Snadné je rozvolnit pravidla a zadlužovat se do aleluja, ale to není odpovědné ani pro současnou generaci, a už vůbec ne pro ty budoucí,“ zdůraznil.
před 3 hhodinami

Zdravotnické rukavice či kondomy zdražují. I kvůli situaci s Íránem

Ambulantní specialisté oslovení Českou televizí zaznamenali výrazné zvýšení cen jednorázových zdravotnických rukavic. Někteří evidují také méně dodaných kusů, než si objednali. Ceny jsou podle lékařů oproti začátku roku na dvojnásobku. Potíže přiznávají také některé z dodavatelských a distribučních firem. Stav dávají lékaři i firmy do souvislosti s aktuální geopolitickou situací a nižší dostupností některých materiálů.
před 5 hhodinami

Sněmovna schvalování novely rozpočtových zákonů nedokončila

Poslanci ve středu nedokončili závěrečné kolo projednávání vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Opozice ji kritizovala, obává se umožnění nekontrolovatelného zadlužování a posunu ve vztahu výkonné a zákonodárné moci. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla, že by nemyslela na další generace. Dolní komora dále projednala ve druhém čtení senátní ústavní novelu, která rozšiřuje prověrkovou působnost Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) i na Českou televizi a Český rozhlas. Jednání o protiobstrukčních úpravách sněmovního jednacího řádu sněmovna přerušila do pátku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Senát USA potvrdil Kevina Warshe do funkce šéfa Fedu

Americký Senát ve středu potvrdil Kevina Warshe (56) jako nového šéfa centrální banky USA (Fed). Warsh nahradí Jeroma Powella (73), který je dlouhodobě terčem kritiky prezidenta Donalda Trumpa, protože nesnížil úrokové sazby tak, jak si přál.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoBytová nouze se stále více dotýká dětí

Bez stálého domova žije přes šedesát tisíc dětí. V azylových domech už končí i celé rodiny nebo prarodiče s vnoučaty. Podle Armády spásy to má vliv na zdraví, vzdělávání i celkovou budoucnost dětí. Právě proto spustila novou kampaň s názvem Nenechme je do toho spadnout. „Pomohli mi ze začátku s věcmi, protože jsem sem přišla a neměla vůbec nic. Nekoukají na vás ošklivě kvůli tomu, že máte nějaký příběh,“ říká devatenáctiletá samoživitelka Adéla z Azylového domu pro matky s dětmi v Jirkově na Chomutovsku. Do nové kampaně Armády spásy se může zapojit i veřejnost. Vybrané peníze půjdou na podporu služeb, které pomáhají dětem vyrůstat v bezpečném prostředí, zvládat náročné situace i udržet je ve škole.
před 16 hhodinami
Načítání...