Nominovali ho Biden i Trump. Šéf Fedu Powell má podporu Bílého domu i na druhé období

Prezident Spojených států Joe Biden v pondělí navrhl, aby současný šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Návrh ještě musí potvrdit Senát. Powellovo první funkční období skončí v únoru.

Powell stojí v čele Fedu od roku 2018, na jeho první funkční období ho navrhl tehdejší prezident Donald Trump.

Na Bidenův návrh bezprostředně reagoval americký akciový index Dow Jones (zahrnuje třicítku akcií významných firem) růstem o více než 120 bodů, uvedl server americké byznysové televize CNBC. Stouply i další akciové indexy, například S&P 500 či Nasdaq. 

Přestože Trump v minulosti Powella jmenoval do funkce, později počínání centrální banky kritizoval, a dokonce zvažoval sesazení jejího šéfa. Nelibost tehdejšího šéfa Bílého domu posílilo v prosinci 2018 zvýšení úrokové sazby a dlouhodobý pokles cen akcií.

Po příchodu koronavirové krize Fed pod Powellovým vedením začal uplatňovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, aby pomohl ekonomice překonat negativní dopady pandemie covidu-19.

Na post náměstkyně šéfa Fedu se Biden rozhodl navrhnout Lael Brainardovou. „Pokud chceme dál stavět na letošním ekonomickém úspěchu, potřebujeme ve Fedu stabilitu a nezávislost,“ uvedl Biden. „Po zkoušce ohněm v posledních dvaceti měsících mám plnou důvěru v to, že Powell a Brainardová zajistí silné vedení, které naše země potřebuje,“ dodal.

Úkoly pro současnou dobu

Powell nyní čelí tlaku na zpřísňování měnové politiky v důsledku rostoucí inflace. Příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb by však mohl podkopat hospodářské oživení a tvorbu pracovních míst, upozorňuje agentura AP.

Powell a Brainardová v pondělí zdůraznili, že si uvědomují negativní dopady vysoké inflace na americkou ekonomiku i domácnosti. „Víme, že vysoká inflace má dopad na rodiny, zejména na ty, které jsou méně schopny hradit vyšší náklady na základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení a doprava,“ uvedl Powell. „Využijeme své nástroje jak k podpoře ekonomiky, tak k odvrácení toho, aby inflace zapustila kořeny,“ dodal.

Powell a inflace

„Znamená to stabilitu, což je dobré. Finanční trhy nemají rády změny a vrtkavost,“ komentoval Bidenovy návrhy na vedoucí posty ve Fedu analytik Joe Saluzzi ze společnosti Themis Trading. „Někteří lidé se nicméně domnívají, že Powell umožnil inflaci vymknout se kontrole a prakticky proti ní nezasáhl, a to z politických či jiných důvodů,“ dodal.

Powell v čele Fedu vystřídal Janet Yellenovou, která nyní zastává post ministryně financí. „V posledních několika letech Powell poskytl Fedu silné vedení při řešení nečekaných ekonomických a finančních výzev,“ uvedla nyní ministryně. „Těší mě, že naše ekonomika bude mít dál prospěch z jeho péče,“ dodala. „Lael je respektovaná ekonomka s letitými zkušenostmi,“ upozornila rovněž.

Fed se tento měsíc rozhodl zahájit postupné omezování nákupů dluhopisů. Svou základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal v rozpětí nula až čtvrt procenta.