Německá skupina Rewe koupila cestovní kancelář Fischer. Už vlastní Exim Tours

Německá skupina Rewe koupila od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka cestovní kancelář Fischer Group. Podpis smlouvy potvrdili zástupci firem, cenu transakce odmítli zveřejnit. Rewe podniká v maloobchodním prodeji a turistickém ruchu, vlastní například Exim Tours. Spojení špiček českého trhu se zájezdy podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Nový majitel slibuje levnější zájezdy do exotických destinací. „Zcela jistě u 14 dnů na Maledivách nebo u třítýdenního poznávacího zájezdu po Indii a podobně,“ uvedl generální ředitel turistické divize Rewe Der Touristik Soren Hartmann. Generální ředitel CK Fischer Jiří Jelínek pak naznačil, že u luxusnějšího ubytování by mohlo jít o snížení v rozmezí pěti až deseti procent. 

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež si však osobně myslí, že je to pouze proklamace. „CK Fischer měla poslední dobou velmi levné ceny, myslím si, že byly i na hranici nákladů. Proto si myslím, že naopak může dojít k mírnému zvýšení těch cen,“ uvedl. 

Začlenění do silné skupiny

Součástí KKCG byla CK Fischer 16 let. Komárkova skupina ji v roce 2003 přebírala, když se CK dostala do finančních problémů. Od té doby se stabilizovala a stala jednou z nejvýznamnějších cestovních kanceláří na českém trhu. Loňské tržby cestovní skupiny Fischer dosáhly 6,1 miliardy korun a zisk 88,4 milionu. I letos firma počítá s růstem.

Fischer Group se podle Rewe tímto prodejem stane součástí jedné z nejsilnějších evropských maloobchodních a cestovních společností. Její cestovní a turistická divize Der Touristik působí v turismu na 15 evropských trzích. „Jsme přesvědčeni, že trh cestovního ruchu v regionu střední a východní Evropy poroste a v České republice vidíme velký potenciál růstu,“ dodal Hartmann.

Pod Der Touristik spadá i Exim Holding, který působí v Česku a v Polsku pod značkou Exim Tours a na Slovensku a v Maďarsku pod značkou Kartago Tours. Firma Exim Tours loni prodala v Česku zájezdy za téměř šest miliard korun a zisk před zdaněním dosáhl 288 milionů.

Ředitel doufá v nové možnosti

Podle Papeže je prodej jednou z nejvýznamnějších akcí v cestovním trhu v Česku za poslední léta. „Podle toho, jak funguje Rewe v Německu, jsem přesvědčen, že to nebude mít žádný negativní dopad na trh z hlediska konkurence ani z hlediska klienta,“ řekl.

Výkonný ředitel Fischer Group Jiří Jelínek, který ji vede od roku 2004, věří, že změna majitele přinese firmě nové možnosti. CK Fischer chce podle něj expandovat na nové trhy a soustředit se na rozvoj on-line prodeje a exotických dovolených. „Velký potenciál vidíme například u lyžařských zájezdů, kde máme unikátní expertízu a dobře zmapovaný trh,“ uvedl.