Největší propad za desetiletí. Čínskou ekonomiku v prvním čtvrtletí ochromila pandemie

Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím loni klesla o 6,8 procenta, uvedl čínský statistický úřad. V prvním čtvrtletí aktivitu v zemi prakticky ochromila pandemie koronaviru. Podle agentury Kjódó jde o první propad hrubého domácího produktu (HDP) od roku 1992, odkdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat. Snížení spotřebitelských výdajů a pokles investic do výroby podle agentury AP navíc napovídají, že zotavování bude delší, než se čekalo.

Agentura AFP označila pokles druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídaný, a to alespoň od roku 1976. Podle AP byl pak výsledek za první čtvrtletí nejhorší od doby, než v roce 1979 odstartovaly tržní reformy. Ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čínská ekonomika meziročně vzrostla o šest procent, připomněla AFP.

Snížení spotřebitelských výdajů o 19 procent v prvním čtvrtletí, které se loni z osmdesáti procent postaraly o hospodářský růst, a pokles dalšího motoru růstu – investic do výroby o 16 procent – podle AP napovídají, že zotavování čínské ekonomiky bude delší a obtížnější, než se předpokládalo. Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí podle zveřejněných údajů klesla o 8,4 procenta, zatímco celková hodnota vývozu se zmenšila o 3,5 procenta. 

Přichází těžký boj o oživení růstu, znepokojení vyvolává slabá poptávka

Analytici upozorňují, že Čínu čeká těžký boj o oživení růstu, protože šíření koronaviru zničilo poptávku od hlavních obchodních partnerů a domácí spotřeba zůstává pod tlakem. Ekonom Idustrial Bank Lu Čeng-wej upozornil, že údaje o HDP za první čtvrtletí jsou převážně v rámci očekávání. Odrážejí nečinnost ekonomiky poté, co bylo v zemi omezené vycházení. Znepokojení však vyvolává slabá poptávka.

„Domácí poptávka plně neoživila, protože spotřeba související se společenským shromažďováním je stále zakázaná a vnější poptávku pravděpodobně rozdrtí šíření pandemie,“ uvedl.

Mluvčí statistického úřadu Mao Šeng-jung uvedl, že ekonomický výkon Číny ve druhém čtvrtletí by měl být mnohem lepší než v prvním. Nicméně slabší domácí spotřeba, která je největším pohonem růstu, zůstává obavou, protože příjmy jsou slabší a většina zbytku světa spadla do recese. Někteří ekonomové tak neočekávají ve druhém čtvrtletí výraznější zlepšení.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP snížil o 9,8 procenta. V posledních třech měsících loňského roku naopak vzrostl o 1,5 procenta.

Na druhou stranu, vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 6,6 procenta, což bylo výrazně méně, než se kvůli koronavirové nákaze čekalo. Dovoz pak klesl jen o 0,9 procenta. Bilance zahraničního obchodu skončila v přebytku 19,9 miliardy dolarů (488 miliard korun), zatímco v lednu a v únoru byla v deficitu, jak vyplynulo z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad.

„Lepší čísla za březen, než se čekalo, neznamenají, že budoucnost je bezstarostná,“ uvedl ekonom Čang I ze společnosti Zhonghai Shengrong Capital Management. Trhy nyní podle něj obecně čekají pokles vývozu ve druhém čtvrtletí, a velmi pravděpodobný je propad o dvacet nebo více procent.

Koronavirus si v Číně podle úředních údajů vyžádal více než 3300 mrtvých. Poté, co v pátek město Wu-chan revidovalo dosavadní počty obětí, by v celé zemi mohl počet mrtvých přesáhnout 4600. Vládnoucí komunistická strana ohlásila vítězství nad koronavirem na začátku března a začala znovu otvírat kanceláře a spouštět výrobu v továrnách, zavřených od konce ledna v rámci opatření proti nákaze. Kina, kadeřnictví a další podniky, považované za nedůležité, zůstávají zavřeny. Mnoho lidí raději neutrácí své peníze v obavě ze ztráty zaměstnání.

Analytici čekají, že za celý rok ekonomika vzroste o 2,5 procenta

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což bylo nejpomaleji od roku 1990, kdy ji postihly sankce za potlačení prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že za celý letošní rok čínská ekonomika vzroste o 2,5 procenta, nejpomaleji za téměř půl století. Mezinárodní měnový fond čeká zvýšení HDP jen o 1,2 procenta.