Huawei chce výrábět elektromobily, první modely může představit už letos, tvrdí Reuters

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek agentura Reuters. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroje Reuters tvrdí, že Huawei zahájila interní vývoj elektromobilů, projekt zároveň hodlá oficiálně představit v letošním roce. Firma podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů.

Mluvčí Huawei však popřel, že firma plánuje navrhovat elektromobily a vyrábět vozidla pod vlastní značkou. „Huawei není výrobcem automobilů,“ uvedl. Dodal nicméně, že firma se chce prostřednictvím informačních a komunikačních technologií stát dodavatelem komponentů zaměřených na digitální vozy, a umožnit tak výrobu lepších automobilů.

Čínské technologické společnosti věnují elektromobilům čím dál větší pozornost. Čína je největším trhem s elektromobily na světě a Peking používání ekologičtějších dopravních prostředků silně podporuje jako nástroj ke zlepšení stavu ovzduší.

Spojené státy obvinily Huawei z krádeže

Předpokládá se, že automobily s alternativním pohonem označované jako NEV (New Energy Vehicles) se do roku 2025 budou na celkovém prodeji aut v Číně podílet dvaceti procenty. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrické vozy, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem.

Spojené státy firmu Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají čínskou vládu ze špionáže. To ale podnik dlouhodobě odmítá. Loni v listopadu Huawei kvůli americkým sankcím prodala divizi levných telefonů Honor.

„Americké restrikce na dodávky polovodičů pro Huawei tuto firmu pozvolna dusí,“ uvedl analytik Dan Wang z výzkumné společnosti Gavekal Dragonomics. „Takže dává smysl, že firma se přesouvá do odvětví méně náročných na čipy, aby mohla pokračovat v činnosti,“ dodal.