Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

27 minut
UK: Marian Jurečka a Radek Koten o dopadech amerických cel
Zdroj: ČT24

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.

Evropská unie by podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) měla dál usilovat o jednání se Spojenými státy. Cílem je podle něj obchodní vztahy EU s Washingtonem spíše prohlubovat než ho ničit.

Jurečka sleduje zavedení nových amerických cel s obavami. „Nikdo nemá radost z takovéto (obchodní) války, kdy se tu 35 let snažily všechny státy vytvářet dobré podmínky a odstraňovat zbytečné obchodní bariéry a těžit z čím dál tím většího vzájemného trhu. Ten mohou využívat naše firmy, které díky tomu mohou dát práci našim lidem,“ uvedl ministr.

Doufá proto, že bude i na americké straně vůle dále jednat a celní válku ukončit, nebo ji alespoň minimalizovat. Česká vláda dlouhodobě usiluje o diverzifikaci trhu, což je způsob, jak snížit kupříkladu právě závislost na vývozu do USA, upozornil Jurečka s tím, že se nabízí Afrika, Jižní Amerika, Blízký východ či některé asijské státy.

Jde o země, které se rychle rozvíjejí, roste jim hrubý domácí produkt (HDP) a je v nich velká poptávka po technologiích z Evropy, upřesnil Jurečka. „Made in Czechoslovakia je tam pořád dobrá značka. My jsme v těch zemích často vypadli a neusilovali jsme o ty trhy, přestože tam máme dobrý brand, a teď se tam snažíme vracet,“ řekl ministr.

Koten si myslí, že s Washingtonem ještě bude možné vyjednávat. „Já bych ještě úplně neházel flintu do žita. Pokud jde o diverzifikaci trhu, my jsme měli poměrně slušné trhy na východ od nás, jenže to jsme si zakázali sankcemi, takže naše zboží musí pouze na Západ,“ podotkl poslanec. Narážel tak na restrikce zavedené kvůli nevyprovokované ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Problém je v tom, že Česko se hodně orientuje na německou ekonomiku, přičemž Berlín hodně vyváží do Spojených států, upozornil Koten. „Takže ano, jsme na tom také hodně závislí, nicméně věřím, že po prvotním výkopu Donalda Trumpa se podaří najít řešení s tím, že by mohlo být výhodné pro obě strany. Například bezcelní zóna nebo zóna volného obchodu mezi EU a USA,“ představuje si Koten.

Dopady na Česko

Kolem dopadů nových amerických cel na Česko vyvstává řada otázek. Ministerstvo financí odhaduje pokles růstu HDP o 0,6 až 0,7 procentního bodu.

Jurečka připustil, že pokles HDP může být „nepříjemný“ a mohou se snížit příjmy státního rozpočtu, ale nedomnívá se, že by mělo dojít k výrazné změně na trhu práce. „Český trh práce má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU. Máme buď první, nebo druhou pozici,“ připomněl ministr, že očekává nízkou nezaměstnanost i nadále.

Roli podle něj hraje několik faktorů, zejména výrazná pracovní síla ze třetích zemí mimo EU. Firmy si navíc vyzkoušely při minulých krizích, že sehnat dobrého člověka na pracovním trhu je obtížné, takže si pracovníky raději ponechají. Obranný průmysl, kde je poptávka, by navíc mohl stáhnout pracovníky z jiných oblastí, míní Jurečka.

Budoucnost Green Dealu

Podle Kotena by pomohlo opustit Green Deal. Hlavním cílem Zelené dohody pro Evropu je, aby se EU stala do roku 2050 prvním „klimaticky neutrálním blokem“ na světě. „Energie jsou alfou a omegou každé firmy, která tady má výrobní program. A čím se vyrábí výrobky s větší energetickou náročností, tak tím jsme méně konkurenceschopní, protože platíme nesmyslně vysoké částky za emisní povolenky,“ konstatoval poslanec.

Postupná revize Green Dealu, k níž už dochází, podle Kotena nestačí. „Řeči tomu nepomohou. Myslím, že je nutné, stejně jako to udělaly Spojené státy, odstoupit od Pařížské klimatické dohody,“ prohlásil zákonodárce.

„V případě, že tu chceme rozvíjet zbrojní průmysl, těžký průmysl a chceme tu mít pracovní místa, tak je to jedna brzda vedle druhé a nedá se zvládnout obojí. V případě, že tu budeme hlídat každý gram kysličníku uhličitého, a na straně druhé budeme chtít vyrábět konkurenceschopně, tak obojí naráz není možné,“ je přesvědčen Koten.

Jurečka v reakci zdůraznil, že Green Deal vznikl s cílem zabránit negativním dopadům změny klimatu, jako jsou povodně nebo extrémní sucho, které přináší hospodářské škody a mají zásadní dopad na obyvatele planety.

„Voláme po tom, abychom racionalizovali ty plány. Chceme mít udržitelnou krajinu, chceme tady žít – naše děti a vnoučata, ale zároveň tím nemůžeme úplně podseknout naši ekonomiku a konkurenceschopnost,“ souhlasí Jurečka.

Česko také spolu s dalšími zeměmi prosadilo úpravu normy Euro 7, připomněl ministr. „To samé děláme nyní u automotivu s výhledem k roku 2035 i v dalších věcech, které jsme si jako Evropa stanovili,“ prohlásil ministr. „Česká vláda diverzifikuje energetiku, snížili jsme naši závislost. Podporujeme lokální zdroje a to, aby se daly instalovat i jiné energetické zdroje než fotovoltaika,“ shrnuje Jurečka.

Šance spojené s obranným průmyslem

Pokud jde o transformaci výroby směrem k obraně, automotive podle Jurečky nelze vypnout. „Jsme zemí, která vyrábí nejvíc aut a autobusů na hlavu na světě. To si máme ponechat a sledovat technologický vývoj. Na druhou stranu vidíme příležitosti, které přináší obranný průmysl,“ poznamenal Jurečka s tím, že investice správným směrem se vyplatí, jelikož obranný průmysl na sebe „umí natáhnout navazující obory“.

Koten souhlasí, že obranný a bezpečnostní průmysl nabízí velké možnosti pro zaměstnávání lidí. „Je nutné i vyzbrojovat naši armádu dobrými zbraněmi tak, aby servis byl následně zajišťován v České republice. Máme tu hodně zbrojovek s dlouhou tradicí, naše výrobky jsou plně konkurenceschopné,“ míní.

Evropská unie se ale podle poslance mění z tržní na „přerozdělovací, dotační, rozpočtovou“ ekonomiku, což dle jeho názoru brzdí celoevropskou ekonomiku. „V případě, že automobilky vyrábějí vozidla, která nikdo nechce a vyrábí se to takzvaně na sklad, tak jsme se ocitli zase před rokem 1989,“ obává se Koten, který tak narážel na relativně nízký zájem o elektrická auta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...