Expert: Není nutné panicky zahazovat mobily Huawei, užitečnější je analýza rizik

Nahrávám video
Devadesátka ČT24: Varování před výrobky Huawei a ZTE
Zdroj: ČT24

Mobilů od čínské společnosti Huawei se zbaví úřad vlády i některá tuzemská ministerstva. Důvodem je to, že používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE představuje podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bezpečnostní hrozbu. Expert na právo v oblasti informačních technologií Vladimír Smejkal se však domnívá, že záležitost by se měla řešit systémově, ne panicky. Tedy začít analýzou rizik. Uvedl to v pořadu Devadesátka ČT24.

Smejkal považuje vyjádření NÚKIB především za varování, po kterém bude v lednu následovat informace, jak dál metodicky postupovat. Podle něho by měl každý, kdo pracuje s takovými technologiemi, provést analýzu rizik. 

Tedy o něčem rozhodnout, že se to může beze změny provozovat dál („ať si to čínští agenti poslouchají“), u něčeho dalšího udělat třeba jen jednodušší opatření a jinde pak udělat podstatné změny („tady holt budu muset ty dráty vytrhat a nahradit to něčím jiným“).  

 V pořadu také zaznělo, že varování před aktivitou čínských firem Huawei a ZTE zmínila již ve své výroční zprávě za rok 2013 Bezpečnostní informační služba (BIS). Současné varování NÚKIB i BIS však na Smejkala působí dojmem, že „teď už je to aktuální a mělo by se to řešit“. 

Expert zároveň zmínil, že v celé záležitosti je více rovin. Jednak zpravodajská, kde se nikdy přesně nedozvíme, jak to je, ale povinnost NÚKIB či BIS je upozornit a varovat. Další je rovina odborná, kde lze každé IT zařízení brát jako černou skřínku, a my buď máme dokázáno, jak to funguje, nebo tomu věříme. Jde pak o tzv. institucionální důvěru, kdy některým firmám můžeme věřit více a některým méně. 

„Pokud budou největší zpravodajské služby varovat před riziky, měl bych zpozornět a udělat si analýzu,“ řekl expert s odkazem na to, že na aktivity čínských firem upozorňovali například Američané či další státy. 

Hlavní nebezpečí pak nevidí u mobilních telefonů, ale u ústředen. 

Místopředseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Jiří Mašek (ANO) považuje současné varování NÚKIB hlavně za vodítko při rozhodování o budoucích výběrových řízeních. Neměla by tu například vzniknout dominance čínských technologií. 

V této souvislosti připomněl, že nyní se rozhoduje o komunikaci mezi základními složkami integrovaného záchranného systému, tedy policií, hasiči a záchrannou službou. Ve hře je například to, zda současný francouzský systém upgradovat nebo zvolit jiné řešení. 

Zařízení od společnosti Huawei na českých ministerstvech
Zdroj: ČT24

Pokud jde o již fungující zařízení na ministerstvech a jiných úřadech, měla by se podle Maška ponechat v činnosti. „Ani nic jiného nezbývá. Aspoň virtuálně, ani ekonomicky bořit ústředny není možné,“ podotkl.

Doporučení pro politiky, policisty či vojáky, aby tuto techniku nepoužívali „je asi na místě,“ řekl Mašek. Dodal zároveň, že technologie jsou vždy možným zdrojem informací, ať je to ve prospěch Číny, Ruska či USA. „Zájem o informace je ze všech stran“.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu Devadesátka uvedl, že by se měl změnit zákon o veřejných zakázkách. Například v tom, že by jedním z kritérii byla důvěryhodnost a serióznost firem i z hlediska geopolitického. A v některých oblastech dát na doporučení NÚKIB. 

Smejkal se naopak nedomnívá, že se musí změnit zákon o veřejných zakázkách. To považuje za typickou reakci politiků vždy přijít s jednoduchým řešením v podobě změny zákona. Podle něho by se měly především změnit zažité vzorce chování. 

„Posledních 10 let soutěže na nejnižší cenu v podstatě likvidují Česko,“ řekl Smejkal s tím, že se všichni bojí. Například toho, že za pět let přijde fanatický státní zástupce a začne vysvětlovat, že se mohlo rozhodnout jinak. „Dokazovat, že něco bylo nebo nebylo kvalitní, je hrozně složité. Ale nejnižší cena, to každý vidí…“ 

 Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund řekl k vyjádření NÚKIB, že si zatím není jistý, jestli je to věc, kterou by měli operátoři nějak zásadně řešit. 

Dodal, že mobilní sítě nejsou stavěny jen podle nabízených cen a že v Česku působí dva nadnárodní operátoři, v jejichž centrálách se rozhoduje o výběru dodavatele. S vybranými firmami chtějí pak spolupracovat i na dalších trzích Evropské unie. „I tito operátoři čekají na to, co řeknou jejich vlády“.

Podle Grunda není problém, aby mobilní operátoři vyslyšeli doporučení vlád, ale musejí být opřena o nějaká fakta a podložena analýzami. Nemělo by však podle něho jít jen o emotivní sdělení typu ,že „někdo je bezpečný víc a někdo méně“. Bez důkazů to může být jen „plácnutí do vody,“ řekl s narážkou na vyjádření NÚKIB. 

Upozornil rovněž, že firmy řeší technologie strategicky, v mobilních sítích jsou to investice v řádech desítek miliard korun. Nemění se tedy ze dne na den, ale v generačních obměnách. Zdůraznil také, že v Česku ze žádné sítě žádná data neunikla. 

Smejkal k tomu s pobavením uvedl, že operátoři by se to dozvěděli jako poslední nebo vůbec, protože zjistit kopírování dat je velmi těžké.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejen řidiči a kurýři, ale i uklízečky či opraváři. Platformová práce je na vzestupu

Digitálním platformám v Česku každý rok přibývá zákazníků i míst, kde působí. Alespoň jednou měsíčně si takzvanou platformovou prací vydělává zhruba 145 tisíc lidí, vyplývá ze studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). A nejde už jen o kurýry či řidiče. V nabídce jsou i řemeslnické práce, úklid, opravy či hlídání dětí. Pravidla v EU upravuje směrnice, kterou má Česko převzít do 2. prosince. Resort práce a sociálních věcí už představil návrh příslušného zákona.
před 3 hhodinami

Vládní slib o nižší firemní dani možná padne. Schillerová preferuje zrychlení odpisů

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) řekla České televizi, že namísto snížení daně z příjmu firem z 21 na 19 procent se kloní ke zrychlení firemních odpisů. V programovém prohlášení kabinet přitom avizoval obojí, ministryně ale nyní vzkazuje, že to si stát dovolit nemůže.
před 13 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali navrhovanou horní hranici pro úroky

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali vládní návrh, podle nějž má při poskytování spotřebitelských úvěrů platit horní hranice pro úroky. Jiný výpočet by platil pro malé půjčky do dvaceti tisíc na dobu do jednoho roku a další pro zbytek úvěrů. Diskuse na toto téma se zúčastnili člen Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů Jakub Hauptmann, právník Konsorcia dluhových poraden Jakub Sosna a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Pořad se věnoval také problematice rodinného podnikání, o níž hovořili generální ředitel Newton University Jiří Koleňák a majitel firmy Koupelny Syrový Matouš Syrový. Debata se týkala i rekordní investice do českého start-upu Mews, o níž hovořil partner investiční skupiny DEPO Ventures Petr Šíma. Diskusí provázeli Nina Ortová a Jakub Musil.
před 19 hhodinami

VideoRůst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit

Rostoucí ceny pohonných hmot v souvislosti s válkou na Blízkém východě zvyšují náklady i dřevařským firmám a lesním hospodářům. Hodně paliva spotřebují například při těžbě. Zdražuje ale i přeprava dříví. To se časem může promítnout i do cen pro koncové zákazníky. O zdražení své práce hovoří i dřevorubci, někteří prý se stoupajícími cenami bojují dlouhodobě. Růst nákladů pak zasáhne rovněž lesníky. Prodraží se jim například jarní sázení.
včera v 08:15

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Čtrnáct států včetně Česka se v pátek připojilo ke společnému prohlášení, ve kterém evropské a další země vyjadřují ochotu přispět k zajištění bezpečné plavby Hormuzským průlivem. Píše o tom agentura Reuters. Státy v prohlášení také vyzývají k zastavení íránských vzdušných útoků i dalších pokusů tento průliv zablokovat. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani zdůraznil, že prohlášení má politický, nikoli vojenský charakter. Mluvčí tuzemského ministerstva zahraničních věcí Adam Čörgő sdělil, že Česko podpisem potvrdilo své pozice a solidaritu se spojenci.
21. 3. 2026Aktualizováno21. 3. 2026

Benzin v Česku je nejdražší za skoro dva roky, nafta od listopadu 2022

Průměrná cena benzinu v tuzemsku vzrostla kvůli bojům na Blízkém východě na 40 korun za litr, což je nejvíce od května 2024. Nafta zdražila na průměrných 44,62 koruny za litr, naposledy byla obdobně drahá v listopadu 2022, plyne z údajů společnosti CCS. Ceny paliv setrvale rostou v reakci na izraelsko-americké údery v Íránu. Průměrná cena naturalu od té doby stoupla o 6,40 koruny a diesel, na jehož ceně se vývoj podepisuje výrazněji, zdražil o 11,50 koruny.
21. 3. 2026Aktualizováno21. 3. 2026

Video„Je realistický,“ hájí rozpočet Nacher. Skopeček tepe deficit i výdaje na obranu

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal státní rozpočet na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Ten už vyšel ve Sbírce zákonů, Česko tak přestalo hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Hlava státu však vládě vytýká nízké výdaje na obranu. Podle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) je však v letošním rozpočtu oproti loňskému skutečnému o 24 miliard korun na obranu více. Ze schodku prý radost nemá, ovšem rozpočet označil za „realistický a pravdivý.“ Místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS) tvrdí, že prezident nemá do rozpočtového procesu zasahovat případným vetem, ale jeho výhrady – včetně vysokého deficitu i výdajů na obranu – ocenil. Rozpočet dle něj není v souladu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
21. 3. 2026

USA dočasně povolily nákup sankcionované íránské ropy již naložené na tankerech

Spojené státy povolily zemím nakupovat po dobu třceti dní sankcionovanou íránskou ropu, která je již naložena na tankerech na moři. Píše o tom agentura AFP. Povolení se týká také naložených ropných produktů. Podle AFP jde o snahu stabilizovat světové trhy s ropou. Americký ministr financí Scott Bessent na síti X uvedl, že tímto rozhodnutím USA rychle uvolní asi 140 milionů barelů íránské ropy.
21. 3. 2026Aktualizováno21. 3. 2026
Načítání...