Babiš nařídil svému úřadu zbavit se telefonů Huawei, pryč je dá i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ČT řekl, že pro běžného člověka představuje používání mobilu Huawei minimální riziko. Nedoporučuje však přístroje Huawei používat tam, kde mohou být zpravodajsky citlivá data. 

Video Události
video

Události: Huawei jako bezpečnostní problém

NÚKIB vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat. „Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl premiér Babiš ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa.

Také ministerstvo průmyslu a obchodu v souvislosti s varováním NÚKIB stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky.

Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela. Na Facebooku uvedla, že kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, její hlavní prioritou. „V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ uvedla mj. firma.

Ministerstvo zahraničí zařízení ani techniku od čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá. 

Šlechtová to prý už věděla dávno

Informace NÚKIB o bezpečnostní hrozbě přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE nejsou pro vrcholné politiky novinkou, uvedla někdejší ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Přístroje těchto značek vyměnila mimo jiné své ochrance na ministerstvu obrany. Současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již v pondělí uvedl, že nechal používání zařízení těchto firem prověřit.

 Agentuře ČTK na doplňující dotaz Šlechtová odpověděla, že konkrétní firmu nelze výslovně zakázat, protože je nutné dodržovat zákon o zadávání veřejných zakázek. Situaci proto řešila „v rámci možností“. „Na ministerstvu obrany jsem nicméně nechala vyměnit telefony své bývalé ochranky,“ dodala.

Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany v úterý sdělil, že na základě zadaného šetření učiní resort ministerstva obrany „takové kroky, aby tyto telefony nebyly pro zaměstnance ministerstva obrany ani armády bezpečnostním ohrožením“. Dodal, že o dalším postupu zatím konkrétní rozhodnutí nepadlo. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má nyní 120 telefonů a 184 modemů Huawei. „MMR celou skutečnost monitoruje a vyhodnocuje. V tuto chvíli stále platí podmínky soutěže veřejných zakázek, kdy se soutěží dle parametrů,“ uvedla mluvčí úřadu Veronika Vároši. Podle ní je potřeba, aby NÚKIB vydal právně závazný dokument, kterým se pak budou úřady řídit.

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost analyzuje také Hrad. Správa Pražského hradu podle registru smluv jen letos a příští rok bude využívat mobilní zařízeni od firmy Huawei za rovný milion. A to výměnou za propagaci čínské firmy.