Američané dosáhli dohody se zadržovanou manažerkou Huawei. Může to pomoci i Kanaďanům

Američtí prokurátoři uzavřeli dohodu s finanční ředitelkou společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou, která je od roku 2018 v Kanadě v domácím vězení na základě zatykače USA. Informovaly o tom v pátek světové agentury s odkazem na vyjádření stran sporu. Dohoda zřejmě umožní Meng Wan-čou vrátit se do Číny a podle pozorovatelů by mohla vést k vyřešení jednoho z dlouhodobých konfliktů mezi Washingtonem a Pekingem.

Meng Wan-čou je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Peking od začátku kauzy tvrdí, že Spojené státy stíhají Meng Wan-čou ve snaze oslabit ekonomický vzestup Číny i samotnou společnost Huawei, která se nachází na americké černé listině. USA nicméně takový motiv odmítají.

USA už nebudou žádat o vydání podnikatelky z Kanady

Americká prokuratura sdělila soudu v newyorské čtvrti Brooklyn, že dosáhla s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání a že stáhne svou žádost o vydání čínské podnikatelky z Kanady. Meng Wan-čou se stání zúčastnila na dálku z Kanady, přičemž odmítla obvinění USA z podvodu a spiknutí.

Dohoda se týká pouze Meng Wan-čou a žaloby Spojených států vůči samotné společnosti Huawei tak zůstanou nadále platné, píše Reuters. Podle amerických prokurátorů skončí dohoda o odložení stíhání čínské podnikatelky v prosinci příštího roku, a pokud do té doby Meng Wan-čou neporuší znovu zákon, přestanou ji USA stíhat úplně. Finanční ředitelka Huawei podle amerických médií bude muset výměnou uznat, že se v některých věcech dopustila protiprávního jednání.

Soudkyně Ann Donnellyová urovnání sporu mezi prokuraturou a finanční ředitelkou schválila.

Pomůže dohoda Kanaďanům drženým v Číně?

Dohoda by podle pozorovatelů mohla také pomoci vyřešit spory týkající se zadržení dvou Kanaďanů v Číně, podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga, kteří se podle čínských úřadů dopouštěli aktivit podrývajících národní bezpečnost.

Ottawa se proti jejich zatčení, jež přišlo jen krátce po zadržení Meng Wan-čou, hlasitě ohrazovala a tvrdila, že se jedná o pomstu za zatčení finační ředitelky Huawei, což však Peking odmítá. Spavora odsoudil v srpnu čínský soud k jedenácti letům vězení za špionáž.