Na infrastrukturu půjdou po povodních miliardy, řekl Výborný

Nahrávám video

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) informoval prezidenta Petra Pavla o programech, které jeho resort připravuje na obnovu vodohospodářské infrastruktury či lesních cest poškozených při zářijových povodních. Celkem je v nich připraveno přes deset miliard korun.

Výborný po jednání s hlavou státu mimo jiné řekl, že Pavlovi podrobně představil projekt nabídky pozemků obcím zasaženým povodněmi, na nichž by mohly například vyrůst nové rodinné domy. Přiznal ale, že nebylo možné tento krok udělat všude, protože Státní pozemkový úřad zkrátka neměl vhodné parcely k dispozici. Ministr zdůraznil, že převod nabízených pozemků, pokud o ně samosprávy projeví zájem, bude bezplatný a měl by se stihnout v řádu několika týdnů.

Prezident se podle Výborného zajímal také o protipovodňová opatření a jejich obnovu, konkrétně například v Krnově na Bruntálsku, který byl velkou vodou v září výrazně zasažen. Politici se bavili také o plánované přehradě v Nových Heřminovech, jejíž vybudování podle ministra aktuálně vázne na odvoláních, která podaly Děti Země a Hnutí Duha. Stavět se začne podle ministra nejpozději v roce 2027.

Výborný upřesnil, že v prvním programu jeho resortu bude připraveno deset miliard na opravy zničeného majetku zejména státních organizací Povodí Odry, Povodí Moravy a Lesů České republiky. Z druhého programu půjdou dvě miliardy na obnovu vodovodů a kanalizací.

Ministerstvo zemědělství už ve druhé polovině října informovalo, že stát bude také kompenzovat škody po povodních na lesních cestách. Vlastníci nestátních lesů mohou nahlašovat škody. Komise následně ověří jejich rozsah a majitelé poté budou moct zažádat o kompenzaci. Příjem žádostí o podporu by mohl začít letos v prosinci.

„Musíme zvážit, jakým způsobem budeme ty lesní cesty obnovovat, aby se nestaly přirozeným urychlovačem povodně. Budeme hledat například opatření, která z nich budou tekoucí vodu odvádět,“ vysvětlil šéf resortu zemědělství s tím, že jako koryto při nedávných povodních posloužily například některé cesty v Jeseníkách.

Povodně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, v nejvíce postižených oblastech způsobily miliardové škody. Poškozeny byly budovy, silnice, železnice i další infrastruktura. Vláda kvůli povodním zvýšila schodek letošního rozpočtu o 30 miliard na 282 miliard korun, u rozpočtu na příští rok zvýšila deficit proti původnímu návrhu o deset miliard na 241 miliard.

„Panu prezidentovi jsem také popsal, co jsme v průběhu letošního roku učinili v reakci na jarní protesty zemědělců – že přísliby, které byly dány, byly naplněny,“ přiblížil ministr další diskutované téma. Pavla podle něj „velmi zajímala“ rovněž otázka ochrany tuzemského zemědělského půdního fondu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve Venezuele po zemětřesení pomůže i specializovaný český tým

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na čtvrtek zasáhla dvě silná zemětřesení. Jihoamerická země nabídku z Česka přijala ve čtvrtek odpoledne, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Další informace chce zveřejnit později. Příslušník HZS Jiří Němčík ve vysílání ČT sdělil, že mise by se mělo zúčastnit 68 osob. Do tří dnů by na základě požadavku Venezuely mohla do země vyrazit také česká zdravotnická jednotka.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoUrbanová: Chceme, aby Babiš nebyl v područí koaličních partnerů a choval se dospěle

Opoziční hnutí STAN vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby za nedávná slova o puči odvolal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé). „Myslíme si, že tu práci nedělá úplně dobře, když zpochybňuje rozhodnutí Ústavního soudu, mluví o ústavním puči. Vidíme v tom zpochybňování demokratických institucí, které tady máme,“ prohlásila v Interview ČT24 místopředsedkyně sněmovny Barbora Urbanová (STAN). Podle ní by s tímto měl Macinka přestat či by se měla změnit celá vláda. Je na Babišovi, zda ministra skutečně odvolá, nebo ne, dodala. STAN chce však tímto gestem ukázat občanům, že si toto řešení přeje, zdůraznila. „Byli bychom rádi, aby pan premiér nebyl v područí svých koaličních partnerů, ale aby skutečně vládl jako státník a choval se dospěle. To tady od voleb nevidíme,“ doplnila. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 7 hhodinami

Teplotní rekordy padly na půlce stanic v Česku, podívejte se na mapu

Na více než polovině dlouhodobě měřících stanic v Česku ve čtvrtek teplota překonala rekord pro 25. červen. Nejvyšší odpolední teploty se na řadě míst pohybovaly kolem hranice supertropického dne, tedy 35 stupňů. Nejvíc naměřili stejně jako ve středu v Doksanech na Litoměřicku, kde bylo 37,5 stupně Celsia, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. Vlna extrémních veder bude vrcholit o víkendu, kdy se teploty dle předpovědi přiblíží čtyřiceti stupňům.
před 8 hhodinami

Červený čelil ve sněmovně výtkám kvůli změnám na resortu, Macinka za výroky k Pavlovi

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) čelil při čtvrtečních sněmovních interpelacích výtkám opozice kvůli personálním změnám na ministerstvu. Jeho předchůdce v úřadu Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že Motoristé propustili odborníky a přijali „dezinformátory, influencery, řidiče kamionů a další nekompetentní lidi“. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) zase odmítl vzít zpět svá slova o pokusu o ústavní puč či o prezidentovi jako o politickém nájezdníkovi.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policie zadržela primátora Karviné Wolfa, žalobce navrhl vazbu

Primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM), který je obviněný v korupční fotbalové aféře, policie ve čtvrtek po výslechu zadržela. Státní zastupitelství požádalo o jeho vzetí do vazby. Návrh podalo v Ostravě odpoledne. Potvrdili to vrchní státní zástupce Radim Dragoun a mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident je automaticky vedoucím delegace, řekl Pavel o summitu NATO

Prezident je automaticky vedoucím delegace na summitu NATO. O tom, jestli se zúčastní jakékoliv části summitu, si rozhodne sám, uvedl pro Českou televizi a Český rozhlas prezident Petr Pavel. Premiér Andrej Babiš (ANO) ráno oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pošle žádost na rozšíření delegace na summit NATO v Ankaře o prezidenta. Pavel bude podle premiéra členem delegace i s doprovodem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prokop rezignoval a nebude kandidátem ANO na pražského primátora

Kandidát na pražského primátora za ANO Ondřej Prokop nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách a skončí ve všech politických funkcích. Zdůvodnil to tlakem médií na něj a jeho okolí. Prokop to uvedl ve videu na facebooku. Předseda ANO Andrej Babiš v reakci na to řekl, že se musí svolat mimořádný sněm pražské organizace, na kterém se zvolí nový předseda. O kandidátkách do komunálních voleb vedení ANO podle Babiše rozhodne koncem června.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...