Zdravotní sestra Marešová trvá na odškodnění 12 milionů od televize Nova. Obrátila se na Nejvyšší soud

Zdravotní sestra Věra Marešová trvá na odškodnění ve výši 12 milionů korun od televize Nova za nerespektování presumpce neviny v reportážích a článcích týkajících se jejího trestního stíhání. V případu podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Informaci ČT potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Markéta Fikoczková. Marešová nesouhlasí s pravomocným rozsudkem soudu, který jí přiznal odškodnění 1,2 milionu korun.

„Dovolání v případu podala žalobkyně Věra Marešová,“ uvedla Fikoczková. Marešová už v minulosti přes svého právníka vzkázala, že chce, aby měla výše přiznaného odškodnění preventivní funkci.

Podle žaloby Marešové Nova v části reportáží i článků divákům například podsouvala, že jedinou možnou pachatelkou údajných vražd je ona. V analýze, kterou si její právník nechal zpracovat, zmiňují autoři například titulek „Vraždila čtyři roky. Soud poslal do vazby sestru z Rumburka“ nebo „Kolik lidí sestra Věra zabila“. Autoři analýzy upozornili i na označení „sestra smrt“, které Nova použila v desítkách případů.

Nova připouští nevhodné výrazy

Zástupkyně TV Nova u soudu už dříve připustila, že v některých reportážích a článcích použili novináři nevhodné výrazy, odškodnění by ale podle televize mělo být nižší.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z šesti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly.

Marešová podala žaloby i na další vydavatelství

Obvodní soud pro Prahu 5 v listopadu 2019 ve sporu s Novou nepravomocně rozhodl, že má televize ženě zaplatit milion korun. Odvolací Městský soud v Praze následně vloni v říjnu částku zvýšil na 1,2 milionu korun.

Soudkyně Veronika Křesťanová tehdy upozornila, že média, nejen žalovaná televize, se dopustila hrubého zásahu do presumpce neviny. Šlo podle ní o značný a neodčinitelný zásah do práv Marešové, a je na místě přiznat ženě zadostiučinění.

Podle Křesťanové také Nova neprojevila dostatečnou sebereflexi. Vyšší částku soud odůvodnil mimo jiné tím, že inkriminované výroky byly zveřejněny v televizním vysílání, a to i v hlavní zpravodajské relaci. Marešová po televizi od počátku požaduje 12 milionů korun.

Žena podala žaloby i na vydavatelství Mafra, Economia, VLM a televizi Prima. Celkem požadovala zhruba 35 milionů korun. Soudy ženě už pravomocně přiznaly odškodnění 900 tisíc korun od mediálního domu Czech News Center. Sto tisíc korun má podle nepravomocného rozsudku zaplatit také vydavatelství Vltava Labe Media. Naopak s vydavatelstvím Economia se nakonec Marešová domluvila mimosoudně, ani jedna ze stran ale podrobnosti nezveřejnily.