TOP 09 pražskou koalici opustit nehodlá, s Piráty si chce ale promluvit o „stylu primátora“

2 minuty
Události ČT: Spory v pražské koalici
Zdroj: ČT24

Zastupitelský klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) požádá o svolání koaličního jednání kvůli svým výhradám k politickému stylu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Vyplývá to z usnesení, které klub přijal na nedělním jednání. To svolal šéf zastupitelů Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). Vadil mu primátorův pokus o odvolání šéfa firmy Pražská plynárenská, která spadá do gesce radního TOP 09 Jana Chabra. Hřib v reakci uvedl, že to avizoval předem.

„Odsuzujeme chování primátora Hřiba, který nekompetentně zasahuje do pravomocí radních TOP 09 a STAN. Vyzýváme primátora k respektování koaličních pravidel a žádáme Pirátskou stranu o koaliční jednání na téma politický styl primátora,“ píše se v usnesení klubu Spojených sil.

Pospíšil před nedělním jednáním řekl, že nechce bourat koalici, ale je podle něj nutné řešit Hřibův komunikační styl. Dodal, že primátor by měl fungovat jako mediátor a sám o sobě žádné zvláštní kompetence nemá, nemůže proto zasahovat do gescí radních koaličních partnerů.

2 minuty
TOP 09 pražskou koalici opustit nehodlá, s Piráty si chce ale promluvit
Zdroj: ČT24

Lídr koaliční Prahy Sobě Jan Čižinský v neděli vyzval k dohodě. „Apelujeme na své koaliční partnery, aby situaci nevyhrocovali, aby se konstruktivně dohodli a začali místo hádek společně táhnout za jeden provaz u věcí, které Pražany na rozdíl od hádek doopravdy trápí,“ uvedl.   

Podobně se vyjádřil i primátorův náměstek Petr Hlubuček za STAN. „Vyzýváme členy této koalice, zejména pak její vedoucí představitele, aby se zdrželi jakýchkoliv mediálních prohlášení, která zbytečně vyvolávají dojem nefunkčnosti této koalice,“ sdělil.

Hřib: Je nespokojen ten, kdo vyhrál

Hřib dal v pondělí na poslední chvíli do rady návrh doporučit odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka. Ten se podle něj dopustil řady manažerských pochybení.

Podle Pospíšila šlo ale ze strany primátora o porušení předchozí dohody, že se zástupci koalice nejprve s Janečkem sejdou, a zároveň o zásah do kompetencí radního Jana Chabra (TOP 09), pod kterého plynárny spadají. Podle Pospíšila Chabr o návrhu odvolání, který byl připojen k jeho tisku, ani nevěděl.

Hřib uvedl, že Pospíšilovi nerozumí. „Obvykle má v koalici problém ten, kdo byl přehlasován. Ale v tomto případě paradoxně je nespokojen ten, kdo to hlasování vyhrál,“ uvedl. Dodal, že partnerům návrh na odvolání Janečka na poslední schůzce k tomuto tématu předložili i písemně.

„Pan předseda Pospíšil mě před svým odchodem z jednání vyzval, ať to řešíme přímo na radě, tak jsem transparentně podal pozměňovací návrh přímo na radě,“ uvedl primátor. Dodal, že koalice je úspěšná a že kolem Janečkova působení je potřeba vysvětlit řadu nejasností.

 Neshody mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a Piráty se od začátku stávající koalice loni v listopadu objevují pravidelně. Spekuluje se kvůli nim o možném ukončení spolupráce ze strany Spojených sil. Kromě plynáren a prázdných bytů se řešily například spory ohledně pokračování privatizace bytů, Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 43 mminutami

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 1 hhodinou

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 13 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...