Pražský primátor: Návrat Mariánského sloupu? Sochaři chybí souhlas vlastníka, tedy města

Sochař Petr Váňa nemá právo umístit na pražské Staroměstské náměstí repliku Mariánského sloupu, protože mu schází povolení hlavního města jako vlastníka pozemků, tvrdí primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Váňa se naopak domnívá, že má na stavbu právo, protože drží platné stavební povolení. O víkendu na náměstí umístil část zábradlí sloupu a od té doby ho umělec a jeho spolupracovníci na místě hlídají.

Petiční stánek Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu
Zdroj: ČTK Autor: Petr Šálek

Sloup ze sedmnáctého století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. Zastánci obnovy jej považují symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu. Právě rozhodnutí zastupitelstva podle Hřiba jasně deklaruje, že Váňa nemá k umístění sloupu právo. „Velice mě mrzí, že snahy o obnovu Mariánského sloupu provází opakovaně protiprávní jednání,“ uvedl primátor po pondělním jednání rady hlavního města. Dodal, že i když příznivci sloupu mluví o tom, že má být jeho umístění aktem smíření, jejich snahy spíše vyvolávají spory a společnost rozdělují.

Váňův argument, že má platné stavební povolení, podle primátora neobstojí. „To je jenom osvědčení státu o tom, že stavba neporušuje požární nebo hygienické předpisy, ale chybí to zásadní, a to je souhlas vlastníka, který prostě potřebujete, pokud chcete něco postavit na cizím pozemku,“ prohlásil Hřib. V dřívějších dokumentech je podle něj navíc vždy uvedeno, že nenahrazují nutnost uzavřít nájemní vztah na pozemek a že převzetí sloupu musí schválit zastupitelstvo.

Sochař, který se svými spolupracovníky tvořil repliku sloupu více než dvacet let, má nyní u již umístěné části balustrády přistaven petiční stánek, na který není potřeba žádný zábor a chrání ho svoboda shromažďování. V sobotu městská policie pokutovala sochařova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. O to se Váňa a jeho spolupracovníci pokusili už koncem května, po zásahu strážníků museli dát místo do původního stavu.