Piráti se neúspěšně pokusili odvolat šéfa Pražské plynárenské

1 minuta
UVR: Piráti se neúspěšně pokusili odvolat šéfa Pražské plynárenské
Zdroj: ČT24

Na pondělním jednání rady hlavního města se zástupci Pirátů pokusili prosadit odvolání ředitele městské firmy Pražská plynárenská Pavla Janečka. Proti se však postavili oba koaliční partneři, tedy Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Praha Sobě. Odvolání Janečka v posledních měsících prosazuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle něhož se ředitel dopustil řady manažerských pochybení. Radní v pondělí také schválili změny v odměňování členů orgánů společnosti.

„Navrhl jsem dnes, aby rada doporučila odvolání pana Janečka. Tento návrh nicméně neprošel, protože se pro něj nepodařilo získat podporu koaličních partnerů,“ uvedl po jednání rady primátor. Dodal, že ho Janeček nepřesvědčil o tom, že nepochybil. Hřib v poslední době manažera kritizoval například za fakt, že plynárny figurují ve vyšetřování policie, kvůli statisícovým tantiémám pro členy dozorčí rady včetně bývalého zastupitele Karla Březiny či kvůli podle něj nedostatečnému poskytování informací.

Primátor v pondělí uvedl, že kromě toho zjistil, že si Janeček půlmilionovou tantiému schválil i sám pro sebe. Mluvčí plynáren Miroslav Vránek uvedl, že se podíly ze zisku schvalují vždy kolektivně. „Jedinec sám o sobě nemůže v tomto režimu samostatně schválit nic,“ řekl.

Hřib ředitele opakovaně kritizoval také kvůli tomu, že podle něj nespolupracuje při vyšetření vztahu firmy Revis a TOP 09. Strana od společnosti Revis získala statisícové sponzorské dary, firma je zároveň dodavatelem Pražské plynárenské. Plynárny chtěly původně společnost koupit, z čehož nakonec sešlo. Podle Janečka se jedná o dlouhodobého a spolehlivého dodavatele, zástupci TOP 09 v minulosti jakékoliv ovlivňování odmítli.

Za Janečka se postavil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), který má plynárny v gesci. Není podle něj možné tímto způsobem odvolávat ředitele firmy na základě zatím neověřených informací. „V tuto chvíli má pro nás pan Janeček pevnou pozici, pakliže se obvinění neprokážou,“ uvedl. Dodal, že jde o nejúspěšnějšího ředitele v historii firmy, kterému se podařilo od začátku jeho působení ztrojnásobit zisk společnosti.

Město podle Chabra plánuje zmocnit radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN), aby oslovila orgány činné v trestním řízení a zjistila, zda podle vyšetřování vedení společnosti skutečně pochybilo. „Nebagatelizujeme tvrzení, která se objevují, ale jsou to pouze tvrzení,“ uvedla.

Další porušení dohod, kritizuje Piráty šéf TOP 09

Postup Pirátů kritizoval také předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). „Od Pirátů je to další porušení koaličních dohod, kdy bylo dohodnuto, že nejprve dojde ke společnému jednání koaličních partnerů s ředitelem Janečkem, na kterém budou otázky spojené s Pražskou plynárenskou detailně prodiskutované,“ uvedl v prohlášení.

Radní v pondělí v souvislosti s plynárnami schválili to, že vznikne nová metodika pro odměňování členů orgánů plynáren. Město také prověří možnost sloučení plynáren s firmou Pražská plynárenská Holding, přes kterou magistrát Pražskou plynárenskou vlastní. Ve smlouvách členů dozorčích rad také bude nově zakotveno, že nemají nárok na žádné tantiémy.

Nejde o první spor mezi Piráty a Spojenými silami, v poslední době se strany přely například o možnost zjišťování prázdných bytů s pomocí dat z elektroměrů, pokračování privatizace bytového fondu nebo otázku zrušení míst v dozorčí radě Pražské plynárenské vyhrazených pro zaměstnance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 20 mminutami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 7 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 12 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25
Načítání...