Státní zástupkyně obžalovala z podvodu dva lidi a bývalého soudce. Měl zneužít své pravomoci

Státní zástupkyně z Obvodního státního zastupitelství v Pardubicích obžalovala tři lidi z podvodu se škodou téměř 1,5 milionu korun. Na dotaz České televize to uvedl mluvčí zastupitelství Aleš Veselý. Jedním z nich je i bývalý soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka. Ten měl podle dřívějšího vyjádření policie hlavnímu pachateli podvodu pomáhat tím, že pod hlavičkou soudu vydával nepravdivá potvrzení o pachatelově majetku. Někdejší soudce čelí obžalobě ze zneužití pravomoci. Případ nyní projedná pardubický okresní soud.

„Dozorová státní zástupkyně podala 22. června obžalobu u Okresního soudu v Pardubicích. Obžaloba byla podána na tři obviněné,“ sdělil ČT Veselý. Doplnil, že obžaloba byla podána pro zločin podvodu, účasti na podvodu a zločin zneužití pravomoci úřední osoby.

Policisté trojici zadrželi předloni v září a následně s nimi zahájili trestní stíhání. Nepravdivá potvrzení, která měl soudce vydávat, měla poškozeným sloužit jako záruka o majetku hlavního pachatele, ze kterého měly být v budoucnu uhrazeny jejich pohledávky.

„Poškození pak byli i na základě těchto potvrzení ochotni půjčovat hlavnímu pachateli finanční částky v řádech statisíců korun s mylnou vidinou návratnosti vložených prostředků,“ uvedl před dvěma lety v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

V případě odsouzení hrozí obviněným za podvod dva až osm let odnětí svobody. Za zneužití pravomoci úřední osoby bývalému soudci až deset let vězení.

Soudce rezignoval

Krátce po zadržení v září 2020 soudce Závurka na svou funkci rezignoval. O tom, že mezi stíhanými má být právě soudce z Kutné Hory, informoval server Česká justice. Jeho informaci v roce 2020 potvrdil předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal, do jehož obvodu kutnohorský okresní soud spadá.

Závurka podle ČTK působil jako soudce od roku 1991. Byl členem KSČ a věnoval se civilnímu soudnictví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na rušnou zastávku praží slunce, na zastínění lidé čekají roky

Horké dny zažívají lidé v rozpálených ulicích Českých Budějovic. Zatímco na některá místa radnice umísťuje mlžítka pro ochlazení vzduchu, u jedné z nejrušnějších zastávek MHD veškeré zastínění odstranila. Prosklená zastávka na vybetonované ploše provizorně stojí už pět let. Dočasně nahradila téměř čtvrt kilometru dlouhé zastínění. Radnice ho navzdory slibům dodnes nijak nenahradila. Podle náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) je reálné začít s výstavbou příští rok.
před 26 mminutami

Vláda ustála hlasování o vyslovení nedůvěry

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve středu ve sněmovně i čtvrtému opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Tentokrát byla podnětem bitcoinová aféra. Výsledek se očekával. Svržení kabinetu podpořili jen přítomní zákonodárci opozičních hnutí ANO a SPD a tentokrát i Pirátů, kteří opustili vládní tábor loni na podzim. Pro svržení kabinetu je nutných nejméně 101 hlasů. Vláda ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Situace při výběru ředitele byla patová, řekl k přerušení volby šéf Rady ČT

Radní České televize ve třech volebních kolech ve středu nevybrali nového generálního ředitele. Finalisty jsou Hynek Chudárek a Milan Fridrich. Volbu radní na týden přerušili. Šéf Rady ČT Karel Novák v Událostech, komentářích přiznal, že situace při hlasování byla patová. Podle šéfredaktora portálu Mediář.cz Ondřeje Austa se za posledních dvacet let nestalo, že by se v prvním dni hlasování nerozhodlo. Pokud by k výběru ředitele nedošlo ani v příštím týdnu, podle mediálního analytika Filipa Rožánka by nejčistším řešením bylo volbu zrušit a vypsat ji znovu.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů hovořili o pokusu o svržení vlády a bitcoinové kauze

Vláda ustála středeční hlasování o vyslovení nedůvěry. Bitcoinová aféra ale pokračuje, ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) ve středu odpoledne zveřejnila předběžnou časovou osu kauzy, celou věc prověřuje také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V Událostech, komentářích o aktuální politické situaci mluvili ministr kultury Martin Baxa (ODS), místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher, senátor Ondřej Lochman (STAN), poslanec Radek Koten (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 7 hhodinami

Decroix zveřejnila časovou osu bitcoinové kauzy

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) zveřejnila ve středu vpodvečer předběžnou časovou osu kauzy miliardového bitcoinového daru, která stála místo jejího předchůdce za ODS Pavla Blažka. Harmonogram byl zpracován oddělením interního auditu a výsledkem je nestranný dokument, uvedla nová šéfka resortu. V harmonogramu nicméně chybějí jména. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda vzala materiál jednomyslně na vědomí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Přestupků v pražské MHD je letos rekordně mnoho. Policie posílila hlídky

Cestování pražskou hromadnou dopravou je stále méně bezpečné. Policisté od začátku roku evidují rekordní počet přestupků. V metropoli policie hlásí stále víc lidí bez domova. Zvýšenou kriminalitu mají na svědomí i cizinci. Strážci zákona mají problém s vymáháním pokut, většinou tak zůstává jen u domluvy. Policie už na rostoucí kriminalitu zareagovala a v problémových místech navýšila počet hlídek.
před 9 hhodinami

Radní ČT ředitele ve třech kolech nevybrali, volbu na týden přerušili

Rada České televize (ČT) ve středu nezvolila nového generálního ředitele, volbu na týden přerušila. Ani jeden z finalistů nezískal ve třech volebních kolech nejméně deset hlasů potřebných ke zvolení. Ve druhém a třetím kole se radní rozhodovali mezi programovým ředitelem Milanem Fridrichem a obchodním ředitelem Hynkem Chudárkem, kteří střídavě dostali osm a devět hlasů. Vpodvečer rada ČT volbu generálního ředitele přerušila do příští středy 25. června. Příští týden budou radní opět hlasovat pouze o těchto dvou kandidátech.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obec svážela odpad do lesa. Teď dostala cenu za zvelebování veřejného prostoru

Cenu hejtmana Královéhradeckého kraje „za dlouhodobé zvelebování veřejného prostoru“ dostala Třebnouševes na Hořicku. Nedávno přitom zaplatila pokutu padesát tisíc za to, že nechala do lesa za vsí nezákonně vyvézt nejméně 650 tun odpadu a založila tam nepovolenou skládku.
před 11 hhodinami
Načítání...